Upadek dewelopera - jakie masz prawa?
Upadłość dewelopera może oznaczać poważne tarapaty dla osób, które zdecydowały się, na kupno mieszkania w dopiero co powstającej inwestycji. Sprawdź, jakie są Twoje prawa w takiej sytuacji i jak bezpiecznie kupić mieszkanie.
Upadłość dewelopera a gwarancja
Zdecydowałeś się na kupno wymarzonego mieszkania, otrzymałeś kredyt hipoteczny i w myślach planujesz już, jak urządzisz swoje cztery kąty. Niespodziewanie okazuje się jednak, że inwestycja została wstrzymana, a deweloper ogłosił upadłość.
W najbardziej komfortowej sytuacji będą osoby, które odpowiednio zabezpieczyły się na etapie zakupu mieszkania i podpisały umowę, w której ustanowiono gwarancję bankową lub ubezpieczeniową. Po ogłoszeniu upadłości dewelopera odzyskają one w całości swoje pieniądze.
Osoby, które w umowie z deweloperem nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, znajdą się w nieco trudniejszym położeniu. Jedynym wyjściem dla nich jest wzięcie udziału w postępowaniu upadłościowym.
Warto wiedzieć
Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania, zadbaj o swoje interesy, poświęcając uwagę takim zagadnieniom, jak gwarancja na wypadek upadłości dewelopera, zadatek i zaliczka czy wzrost wysokości raty kredytu. Pozwoli Ci to uniknąć niespodzianek i problemów finansowych.
Upadłość dewelopera – podział majątku
Na skutek ogłoszonej upadłości, majątek dewelopera dzielony jest na dwie pule. Pierwsza z nich rozdysponowywana jest pomiędzy pracowników i podwykonawców dewelopera oraz urząd skarbowy. Druga pula przeznaczona jest na pokrycie roszczeń nabywców niedokończonych lokali – co istotne, to właśnie Ci wierzyciele traktowani są priorytetowo.
Oznacza to, że jako właściciel niedokończonego mieszkania, zazwyczaj jesteś na samym przodzie listy wierzycieli, którzy muszą zostać spłaceni. Zazwyczaj, ponieważ przed Tobą mogą znajdować się jeszcze instytucje, które kredytowały inwestycje, czyli banki.
Zdarza się, że bank finansujący inwestycję daje pierwszeństwo w odzyskiwaniu swoich pieniędzy klientom dewelopera – ustalane jest to jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, a zapis dotyczący tego aspektu znajduje się w prospekcie informacyjnym, który otrzymasz jeszcze przed podpisaniem umowy.
Upadłość dewelopera a kontynuacja inwestycji
Może zdarzyć się tak, że pomimo upadłości dewelopera, inwestycja będzie kontynuowana – konieczna jest do tego zgoda sędziego-komisarza, który nadzoruje postępowanie upadłościowe. Budowa może być kontynuowana przez syndyka lub innego dewelopera. W takim wypadku zawarta przez Ciebie umowa kupna mieszkania pozostaje ważna i wiążąca.
O kontynuowaniu inwestycji mogą zdecydować także nabywcy niedokończonych mieszkań. Układ, na który musi składać się co najmniej 20% właścicieli lokali, może podjąć decyzję o sprzedaży inwestycji innemu przedsiębiorcy. Może także zdecydować się na to, by samodzielnie dopłacić kwotę niezbędną do dokończenia inwestycji. Co istotne, tego typu rozwiązania muszą być zaproponowane przez nabywców w ciągu 30 dni od ogłoszenia upadłości dewelopera.
Upadłość dewelopera to trudna sytuacja, w której bez wątpienia nie chciałby znaleźć się nikt, kto decyduje się na kupno mieszkania w nowej inwestycji. Pamiętaj jednak, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a kluczowa jest w niej znajomość praw, jakie Ci przysługują.
Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany