Czy roboty współpracujące warto wprowadzać do fabryk?
Dziś nowoczesność firm produkcyjnych ocenić możemy za pomocą różnych składowych. Jednym z najważniejszych kryteriów jest poziom robotyzacji linii produkcyjnej. Wśród maszyn stosowanych w tego typu przedsiębiorstwach odnaleźć możemy tak zwane roboty współpracujące (a więc „coboty”). Czy inwestowanie w nie jest dla firm korzystne? Czy warto wprowadzać je do fabryk?
Roboty współpracujące to taki typ robotów, który działa „ramię w ramię” z człowiekiem. Stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla klasycznych robotów przemysłowych z uwagi na mniejsze koszty ich zakupu oraz utrzymania. Roboty współpracujące są również o wiele bezpieczniejsze dla człowieka – dzięki temu mogą być stosowane w bezpośrednim sąsiedztwie pracowników.
W jakich pracach najlepiej sprawdzą się coboty?
Prawdę mówiąc – roboty współpracujące mogą spełnić swoją rolę w niemalże każdej branży przemysłowej. Poradzą sobie w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, jak i elektronicznym czy też chemicznym. Pomogą w różnorodnych czynnościach.
Warto wykorzystywać ten typ robotów do:
- zadań szybkich i krótkich,
- podawania różnorodnych elementów,
- pobierania tych elementów,
- sortowania ich,
- ładowania ich,
- a nawet dokładnego ich składania.
Trzeba wiedzieć, że coboty świetnie sprawdzą się w pracach powtarzających się, systematycznych oraz cyklicznych.
Jakie są cechy robotów współpracujących?
Coboty wyróżniają się na tle tradycyjnych robotów przemysłowych kilkoma istotnymi cechami. Zazwyczaj decydują one o wykorzystaniu ich w fabrykach.
Roboty współpracujące Fanuc CR-7iA i CR-7iA/L
KOSZTY
W kontekście robotów pracujących w dziedzinie przemysłowej bardzo istotną kwestią są ich koszty. W przypadku cobotów koszty te są naprawdę niskie. Warto wiedzieć, że stopa zwrotu z inwestycji jest duża. Przedsiębiorcy nie muszą się również martwić o wysokie opłaty za utrzymanie maszyn, ich serwisowanie czy też koszty instalacyjne.
OKRES INSTALACJI
O ile wprowadzenie tradycyjnych rozwiązań robotyzacji produkcji jest dość długotrwałym procesem, o tyle roboty współpracujące nie potrzebują aż tak dużo czasy, by się zasymilować z resztą środowiska linii produkcyjnej. Czas ich instalacji wynosić może nawet do kilku godzin, co jest rozwiązaniem dosłownie ekspresowym!
BEZPIECZEŃSTWO
W kwestiach związanych z automatyzacją produkcji rodzi się wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa dla człowieka takich rozwiązań. W związku z robotami współpracującymi możemy być jednak spokojni. Są one w pełni bezpieczne dla ludzi, a ponadto używa się ich do pracy w miejscach zagrażających życiu lub zdrowiu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany