Packshot - pokaż swój towar z dobrej strony
Tym co sprawia, że wielu z nas ma obiekcje przed dokonywaniem zakupów on-line jest fakt, że wszyscy lubimy obejrzeć wybrany produkt z każdej strony. Właśnie tak, jak zwykle oglądamy towary w tradycyjnych sklepach. Zwykła fotografia produktowa, nawet najlepszej jakości, nie daje tej możliwości. Co innego zdjęcia typu packshot...
Czym jest fotografia typu packshot?
Według definicji, packshot to termin określający przedstawienie produktu za pomocą statycznego lub ruchomego obrazu. Zwykle jest to obraz ukazujący produkt w pełnym obrocie, co uzyskuje się za pomocą sekwencji zdjęć wykonanych pod różnymi kątami i złożonych w jedną prezentację całościowo przedstawiającą produkt.
Ten typ fotografii jest coraz częściej stosowany w e-commerce, ze względu na wierne i szczegółowe ukazanie wystawionego na sprzedaż produktu.
Jak powstają packshoty?
Jak wspomniano, prezentacja fotograficzna typu packshot, powstaje w wyniku sklejenia wielu zdjęć produktu wykonanych pod różnymi kątami w jedną całość. Zdjęcie 360° to jednak jeden z rodzajów zdjęcia w omawianym typie. Packshot to czasem po prostu kilka ujęć produktu z różnych stron, oraz dodanie zbliżeń ukazujących detale, takie jak elementy wykończenia, czy faktura materiału.
To jednak nie wszystko
Aby powstała udana fotografia typu packshot, muszą być spełnione określone warunki w procesie tworzenia zdjęć sekwencyjnych.
Przede wszystkim używa się białego tła i namiotu bezcieniowego, co pozwala na łatwiejszą obróbkę wykonanych zdjęć i połączenie ich w całość.
Przy fotografowaniu elementów garderoby, często stosuje się packshoty typu „duch”, które powstają, dzięki umieszczeniu odzieży na specjalnym manekinie z odpinanymi elementami oraz późniejszej obróbce zdjęć w taki sposób, że nie widać zupełnie elementów manekina, tylko prezentowaną odzież.
To ostatnio jeden z najpopularniejszych sposobów prezentowania odzieży. Wzrok klienta skupia się wyłącznie na produkcie. Nie rozprasza go model, ani manekin.
Zasady tworzenia fotografii typu packshot
Przede wszystkim packshot ma służyć jak najwierniejszemu oddaniu wyglądu produktu, ale zarazem przedstawieniu go w jak najlepszym świetle. Dlatego właśnie, jeśli wykorzystane ma być jedno ujęcie, wybiera się to, które ukazuje produkt najlepiej.
Gdzie jeszcze wykorzystuje się fotografię packshot?
Fotografię tego typu można wykorzystać na wiele sposobów – nie tylko jako przedstawienie produktów w sklepie internetowym, czy na aukcji. Packshoty można wykorzystać również w przypadku fotografii przemysłowej. Fotografujemy w ten sposób części mechaniczne, oraz obiekty wielkogabarytowe – maszyny i urządzenia. Powstałe fotografie stają się następnie uzupełnieniem katalogów, folderów reklamowych i tym podobnych produktów.
Dobrze wykonany packshot, to nie jest po prostu fotografia produktu, czy obiektu. Można powiedzieć, że to swego rodzaju dzieło sztuki, dzięki któremu możemy podziwiać detale wydobyte przed nasze oczy przez dociekliwy obiektyw. Dzięki rozwojowi techniki i coraz lepszemu sprzętowi, jakim dysponują fotograficy, packshoty będą z pewnością coraz lepsze.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany