PIT-36L budowa formularza
PIT-36L jest zeznaniem skierowanym do podatników podatku liniowego, którzy prowadzili działalność gospodarczą, pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Dodatkowo w ramach reformy wprowadzenia nowego rodzaju podatnika (przedsiębiorstwa w spadku), na tym samym formularzu znalazło się drugie zeznanie, czyli PIT-36LS dla podatników będących właśnie przedsiębiorstwem w spadku, do tego opodatkowanym na zasadach liniowych.
Wstęp formularza
Formularz PIT-36L można przygotować zarówno w wersji tradycyjnej lub elektronicznie. W wersji tradycyjnej druk składa się obecnie z 4 stron i został oznaczony numerem wzoru 15.
Przed przystąpieniem do pracy, podatnik będzie poproszony do podania swojego identyfikatora podatkowego NIP. Następnie, podatnik powinien wybrać zeznanie PIT-36L lub PIT-36LS poprzez skreślenie niepotrzebnej nazwy: PIT-36L został przeznaczony dla podatnika będącego osobą fizyczną, natomiast PIT-36LS dla tak zwanych przedsiębiorstw w spadku.
Części techniczne
„A” to określenie miejsca i celu składania zeznania. Gdzie miejscem będzie wskazanie właściwego urzędu, do którego adresowane jest zeznanie - czyli urząd skarbowy właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. Możliwy cel to złożenie zeznania lub jego korekta.
„B” to oznaczenie danych identyfikacyjnych, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku dla PIT-36LS dane tego zmarłego przedsiębiorcy.
„C” wymaga oznaczania (zaznaczenia) właściwych kwadratów w konkretnych indywidualnych sytuacjach przedsiębiorcy.
„O” pozwala na wskazanie odpowiedniej Organizacji Pożytku Publicznego do przekazania 1% należnego podatku, który można uzupełnić również o cel szczegółowy w części „P”. Część „Q” w PIT-36L pozwala na wskazanie informacji o załącznikach, zaś część „R” pozwala na wskazanie ważnej karty dużej rodziny. Na końcu w części „S” powinien znaleźć się odpowiedni podpis podatnika.
Części finansowe
Części od „D” do „J” są miejscami na wskazania konkretnych danych finansowych. Rozpoczynając od dochodów lub straty ze źródeł przychodów, odliczeń dochodu zwolnionego, strat, składem na ubezpieczenia, wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i kosztów kwalifikowanych, kwot zwiększających podstawę opodatkowania lub zmniejszających stratę, aż do obliczenia podatku, wskazania odliczeń od podatku i wreszcie obliczenia zobowiązania podatkowego oraz wskazania zaliczek na podatek.
„K” oznacza kwotę do zapłaty lub wskazuje nadpłatę podatku. „L” pozwala wypełnić dane o zryczałtowanym podatku dochodowym dla osób niemających miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej a uzyskujących przychody, o których mowa w art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez pośrednictwa płatników.
„M” to miejsce na wskazanie odsetek naliczonych zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i 2 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych. „N” z kolei, to informacja o dochodach (przychodach) wskazywanych na postawie art. 45 ust. 3c ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych.
Podsumowanie i rekomendacje
Formularz PIT-36L z założenia został skierowany do profesjonalistów – podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które szczególnie powinny znać działanie formularzy podatkowych oraz przepisy oraz zasady prawa. W przypadku osób, które jednak nie czują się najsilniej w zakresie druków księgowych odpowiednim rozwiązaniem może być jednak skorzystanie z specjalnych programów do wypełniania PIT, bez konieczności analizy tradycyjnego formularza.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany