Projekt Lombok. Rafako zawarło umowę z BGK
Na jej podstawie raciborska spółka wie, jakie sankcje grożą jeśli nie zachowa udziału składników pochodzenia polskiej w przychodach z kontraktu dla odbiorcy w Indonezji.
Rafako podpisało wczoraj z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę Direct Agreement in relation to the Export Contract, regulującą konsekwencje niedotrzymania przez spółkę obowiązku zachowania udziału składników pochodzenia polskiego w przychodach netto z realizacji Kontraktu na poziomie minimum 40% części Kontraktu („polskość produktu”) realizowanego przez Rafako („Direct Agreement”).
Direct Agreement została podpisana w związku z zawarciem przez Bank Gospodarstwa Krajowego i PT PLN Umowy Kredytowej, która została objęta ochroną ubezpieczeniową przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. („KUKE”). Kredyty eksportowe gwarantowane przez Skarb Państwa poprzez KUKE obwarowywane są wymogiem spełnienia polskości produktu.
Direct Agreement wprowadza obowiązek zapłaty kary umownej w przypadku gdyby spółka nie dotrzymała wymogu udziału składników pochodzenia polskiego w przychodach netto z realizacji Kontraktu, przy czym maksymalna wysokość kary umownej jaka może zostać nałożona na Spółkę wynosi 80.816.250,00 EUR. Kwota potencjalnej kary ulega zmniejszeniu wraz ze spłatą kredytu przez PT PLN oraz o kwoty ewentualnych wcześniejszych wypłat z ubezpieczenia dokonanych przez KUKE.
W przypadku niedotrzymania warunku polskości produktu (co jest w wyłącznej gestii Spółki), polisa KUKE przestaje działać, stąd kara stanowi zabezpieczenie dla Banku Gospodarstwa
Krajowego na taką ewentualność. Spółka realizuje Kontrakt zgodnie z zobowiązaniami wobec Banku Gospodarstwa Krajowego oraz KUKE i nie przewiduje, aby obowiązek zapłaty kary mógł się zmaterializować.
Przypomnijmy, że w lutym rok temu Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z indonezyjską firmą PT Perusahaan Listrik Negara (Persero) umowę kredytu na kwotę 80,8 mln euro na finansowanie inwestycji, której wykonawcą będzie RAFAKO. Finansowanie zostało zabezpieczone polisą Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Kontrakt obejmuje budowę dwóch bloków parowych (2x50 MW) w Indonezji na wyspie Lombok. Udział RAFAKO w inwestycji wartej ok. 850 mln zł wynosi 35 proc. Elementem umowy pomiędzy RAFAKO a indonezyjskim zamawiającym był pakiet finansowania przygotowany wspólnie przez BGK i KUKE. Dodatkowo KUKE udzieliło RAFAKO gwarancji dobrego wykonania kontraktu. Okres realizacji projektu przewidziano na 36 miesięcy dla bloku I oraz 39 miesięcy dla bloku II.
opr. red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany