Czy można otrzymać kredyt bez wkładu własnego?
W dzisiejszych czasach zakup mieszkania czy budowa domu wydają się niemożliwe bez kredytu. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ ceny nieruchomości czy koszty postawienia domu podstaw to naprawdę wysokie kwoty. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można otrzymać kredyt bez wkładu własnego?
Nie obejdzie się bez oszczędności
Czasy, kiedy wysokość kredytu hipotecznego mogła przekroczyć wysokość ceny mieszkania, niestety już minęły. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła tzw. rekomendację S, przez co od kilku lat wkład własny to konieczność. Dla wielu potencjalnych kredytobiorców oznacza to, że na zaciągnięcie kredytu, a w konsekwencji na zakup swojego mieszkania, będą musieli jeszcze sporo poczekać.
Co dalej?
No właśnie, jeśli zmieniły się przepisy, co teraz mają zrobić ci, którzy znaleźli się, w jakby się mogło wydawać, sytuacji bez wyjścia? Na szczęście stwierdzenie „mogłoby się wydawać” jest tu kluczowe, ponieważ są pewne rozwiązania.
Pożyczka od dewelopera
Kiedy brakuje nam środków, aby zasilić 20% ceny nieruchomości z własnej kieszeni, możemy skierować się do dewelopera z prośbą o pożyczkę. Nie jest to złe rozwiązanie ze względu na fakt, że deweloperowi zależy na tym, by jak najszybciej sprzedać mieszkania i w jak największej ilości. Z tego powodu uzyskanie pożyczki jest bardzo możliwe, jeśli brakuje nam do wkładu własnego.
Pożyczka z budżetu firmy
Ten sposób przeznaczony jest dla osób, które są zatrudnione w dużym zakładzie pracy. Wówczas można ubiegać się o pożyczkę z kasy zakładowej. Warto nadmienić, że w tym przypadku zdolność kredytowa nie zostanie zaniżona, gdyż tego rodzaju pożyczka nie jest rejestrowana w biurze informacji kredytowej. Poza tym można liczyć na długi okres spłaty, co z pewnością nie naruszy mocno prywatnego budżetu.
Zabezpieczenie inną nieruchomością
Nie tylko gotówka może być wkładem własnym. Bank zgodzi się na udzielenie kredytu pod warunkiem, że posiada się inną nieruchomość, której wartość przewyższa 20% wymaganego wkładu własnego. Plusem jest to, że może to być mieszkanie, działka czy inny lokal, który należy do osób trzecich. Nie musimy sami być właścicielami owej nieruchomości.
Obecnie, aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba posiadać oszczędności stanowiące przynajmniej 10% wartości kupowanego mieszkania. Wyjątek to osoby, które spełniają wymagania programu Mieszkanie dla młodych (MdM). Ich ten wymóg nie dotyczy, gdyż pieniądze potrzebne na wkład własny otrzymują w postaci dopłaty. - możemy przeczytać na stronie expander.pl
Podsumowanie
Po zmianie przepisów przez Komisję Nadzoru Finansowego otrzymanie kredytu bez wkładu własnego jest bardzo mocno utrudnione. Są jednak różne ewentualności, które pozwalają na „ominięcie” konieczności wkładu własnego w postaci pieniędzy, np. inna nieruchomość. Ważne jest, aby dopasować sposób do swoich własnych możliwości.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany