Myślisz o lokacie? O czym należy wiedzieć?
Składanie pieniędzy na lokacie to jeden z popularniejszych sposobów na rozsądne oszczędzanie. Pozwala na pełną kontrolę nad finansami, jest bezpieczne i już od lat cieszy się zaufaniem milionów ludzi na całym świecie. Jeśli chcemy do nich dołączyć, powinniśmy dobrze zapoznać się z poszczególnymi ofertami i dowiedzieć, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Co trzeba wiedzieć, jak się przygotować? Sprawdzamy!
Jak to działa?
Lokata bankowa nazywana jest również depozytem i, jak samo słowo wskazuje, polega na złożeniu w banku – na określony w umowie czas – konkretnej kwoty. W uproszczeniu: nasze pieniądze są „pożyczką” dla instytucji finansowej, która może przez pewien czas dowolnie nimi zarządzać – inwestować, pożyczać komuś innemu. W ten sposób instytucja zarabia, a my – w ostatecznym rozrachunku – otrzymujemy dodatkowe środki. W zależności od instytucji finansowej lokaty bankowe działają na różnych zasadach, w różnym czasie, na różny procent. Dlatego tak ważne jest, by skrupulatnie przeanalizować wybór tej idealnej.
Najczęstsze depozyty to takie, które trwają kilka miesięcy lub kilka lat. Większość firm ma ustalone z góry okresy, na które możemy powierzyć im swoje środki. Warto szukać takich, w których istnieje duży wybór różnych opcji czasowych. W zależności od sytuacji i pieniędzy, które chcemy złożyć na lokacie, mogą nam odpowiadać inne terminy. Santander Consumer Bank oferuje swoimi klientom bardzo duży wybór okresów lokacyjnych: od 1 do 36 miesięcy. Warto pamiętać, że im dłużej trwają lokaty, tym więcej gotówki otrzymamy w ramach odsetek.
Inflacja i zarobki
Jak pokazują raporty, sytuacja na rynku tego produktu – po burzliwym okresie z ubiegłego roku – zaczyna się stabilizować. Położenie tych, którzy decydują się w ten sposób oszczędzać, jest w ostatnich miesiącach bardzo korzystne. Badania mówią, że – aby osiągnąć realny zysk na takim depozycie – wystarczy wynegocjować oprocentowanie równe 1,35%. Przed rokiem tło było drastycznie inne. Ze względu na inflację oraz podatki od zysków kapitałowych potrzebne było aż 2,60%. Eksperci mówią, że niższa inflacja to lepsza sytuacja dla oszczędzających – łatwiej jest o realny zarobek na deponowanym kapitale. W grudniu statystyczna lokata zapewniała 0,14% realnego zysku netto, natomiast w przypadku najlepszych ofert było to ponad 2%.
Dobra propozycja
Wciąż – by zapewnić sobie atrakcyjny zysk w postaci odsetek – należy szukać jak najlepszych ofert i negocjować warunki umowy. Stali klienci zwykle są na uprzywilejowanej pozycji i mogą liczyć na ciekawsze propozycje. Liczy się również suma, którą chcemy zdeponować i okres lokacyjny, jaki nas interesuje. Im więcej pieniędzy i im dłuższy czas, tym większa szansa na to, że bank pójdzie nam na rękę i zaoferuje korzystne warunki.
Santander Consumer Bank daje możliwość założenia depozytu przez internet, bez wychodzenia z domu i udostępnia stały podgląd oszczędności w systemie Bankowości Internetowej. Niezwykle atrakcyjne jest tu również oprocentowanie, które może sięgać aż 2,6%! Kapitalizacja odsetek następuje najczęściej na koniec okresu lokaty, a minimalna kwota, którą możemy zdeponować to zaledwie 1 000zł.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.