Sprzedaż mieszkania a podatki i deklaracja roczna PIT
Rozliczyć się z podatku dochodowego musi każdy obywatel naszego kraju. Dochody mogą pochodzić z różnych źródeł. Dotyczy to również dochodów, które wynikają ze sprzedaży nieruchomości oraz z transakcji im pokrewnych. W przypadku takich sytuacji przepisy nie dla każdego mogą być jasne. Tym bardziej że zawierają wiele furtek oraz wyjątków. Kto zatem powinien rozliczyć PIT od sprzedaży nieruchomości?
Rozliczenie się z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości
Warto w pierwszej kolejności podsumować pewne ogólne zasady. Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości, rozliczamy na formularzu PIT-39, natomiast stawka podatkowa, jaka obejmuje tego typu dochód wynosi 19%. Nie każdy jednak musi taki podatek płacić. Zobowiązane są przede wszystkim do tego osoby, które sprzedały nieruchomość bądź zbyły prawa do: nieruchomości lub części nieruchomości, udziałów w nieruchomościach, praw do gruntów, praw do lokali oraz samodzielnych nieruchomości spółdzielczych mieszkaniowych i użytkowych.
Dlaczego akurat 5 lat?
Nie ma jednego konkretnego powodu, który by jednoznacznie wyjaśniał, dlaczego akurat okres 5 lat jest okresem karencji, na sprzedaż mieszkania bez płacenia podatku dochodowego. Domyślić się jednak można, że ustawodawca określił okres 5-ciu lat jako ten, w którym nie opłaca się czekać na sprzedaż mieszkania, tylko i wyłącznie, jeżeli traktujemy obrót nieruchomościami jako inwestycję. W domyśle ma to przede wszystkim zapobiec niepłacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, osobom które zarabiają na obrocie takimi nieruchomościami, ale nie mają oficjalnie założonej działalności gospodarczej. Byłoby to oczywistym oszustwem podatkowym.
Kiedy powinniśmy zapłacić podatek?
Rozliczenie PIT-39 od zbycia praw lub zbycia nieruchomości, nie musi być rozliczone oraz opłacone od razu. Mamy na to okres dwóch lat. Głownie z tego powodu bardzo wiele osób często zapomina o tym, że musi taki podatek zapłacić, co może wiązać się z konsekwencjami.
Kiedy nie musimy zapłacić podatku dochodowego, nawet jeżeli sprzedaliśmy mieszkanie w okresie krótszym niż 5-letni okres od daty zakupu.
Jeżeli sprzedaliśmy jedną nieruchomość, a w zamian nabyliśmy inną możemy to usankcjonować tym, iż kwotę ze sprzedaży mieszkania, przeznaczyliśmy na własne cele mieszkaniowe. Wówczas jesteśmy zwolnieni od płacenia podatku. Pod tą definicją może mieścić się dość szeroka gama różnego rodzaju zakupów nieruchomości. Między innymi, jeżeli sprzedamy mieszkanie po to, aby kupić dwa mniejsze lub na przykład sprzedamy mieszkanie po to, aby kupić mieszkanie naszym dzieciom. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy według nas podatek musimy zapłacić lub nie, musimy informację po dokonaniu takiej transakcji przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Jakie możemy stosować odliczenia od dochodu?
Kiedy obliczamy nasz podatek od zbycia nieruchomości, możemy od naszego przychodu odliczyć bardzo dużo kosztów, które pomniejszają nasz dochód. Często bardzo obniż to kwotę podatku, jaka mamy do zapłacenia. Najczęstsza sytuacja dotyczy tego, że jeżeli istnieje różnica w cenie pomiędzy zakupem a sprzedażą, to podatek odprowadzamy od różnicy cenowej. Jeżeli dla przykładu sprzedaliśmy mieszkanie drożej niż zakupiliśmy, to podatek dochodowy naliczony będzie właśnie od tej różnicy. Dodatkowo możemy sobie odliczyć od przychodu poniesione koszty, takie na przykład jak remont mieszkania, jeżeli remont był konieczny do tego, aby mieszkanie można było sprzedać, koszty notarialne, prowizję agenta nieruchomości itp.
Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany