RAFAKO: Nadzieja w nadkrytycznych parametrach
Nie tak dawno uroczyście obchodzono oddanie do użytku pierwszej w Polsce elektrowni o parametrach nadkrytycznych. Tymczasem trwają już prace nad inwestycją niemalże dwukrotnie potężniejszą.
Elektrownie osiągające parametry nadkrytyczne dają nadzieję wszystkim tym, którzy obawiają się, że w przyszłości energii elektrycznej może w Polsce zabraknąć. Stanowią też rozwiązanie problemu emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie coraz surowszych norm dotyczących ciągłego obniżania limitów dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Bloki nadkrytyczne są dużo bardziej wydajne, jednocześnie produkują mniej szkodliwych gazów.
Przyszłość polskiej energetyki
Jednak jak na razie Polska może pochwalić się jedną taką elektrownią. Dwie są w trakcie realizacji. - Stanowią przyszłość polskiej energetyki. Nie tylko są wydajniejsze pod względem uzyskanej mocy, lecz także bardziej ekonomiczne w eksploatacji i ekologiczne – zapewnia Wiesław Zabłocki, kierownik zespołu pracowni projektowych kotłów w Fabryce Kotłów RAFAKO S.A z Raciborza, uczestniczącej w realizacji zleceń budowy kotłów na parametry nadkrytyczne na terenie całej Europy.
Europejski standard
W Elektrowni Bełchatów powstaje blok energetyczny o mocy 858 MW na parametry nadkrytyczne pary.- Będzie to największa jednostka w Polsce. Tymczasem na zachodzie Europy to już raczej standard – przyznaje Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A, które jest jednym z wykonawców głównych bełchatowskiej inwestycji. W konsorcjum z firmą Alstom Power Boiler ma za zadanie wykonanie całej wyspy kotłowej, czyli kotłowni i elektrofiltra.
Do zadań raciborskiej spółki należy także zaprojektowanie, zbudowanie i montaż instalacji odsiarczania spalin, która zapobiega przedostawaniu się do atmosfery szkodliwych substancji. Jest skuteczna w ponad 95 proc.
Cenne doświadczenie
Nie po raz pierwszy firmy współpracują ze sobą. Wspólnie zrealizowały już budowę elektrowni o parametrach nadkrytycznych w Pątnowie. - Dzięki temu nasza firma zdobyła doświadczenie i referencje, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłości przy projektach bloków na parametry nadkrytyczne realizowanych przez nas samodzielnie – dodaje prezes.
Wartość prac realizowanych przez RAFAKO S.A. w Bełchatowie to ok. 200 mln euro. Zgodnie z planem przekazanie bloku do eksploatacji ma nastąpić pod koniec 2010 r.
Europejski potencjał
W trakcie realizacji jest jeszcze jeden, tym razem prawie dwukrotnie mniejszy blok energetyczny na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Łagisza. Wszystkie trzy w sumie bedą w stanie wytworzyć 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.
Już teraz raciborska spółka uczestniczy w budowie dwóch jednostek na parametry nadkrytyczne o mocy 1100 MW każda. Przygotowuje się do prac nad kilkoma innymi, mniejszymi, m.in. 820 MW i 750 MW. Wszystko na potrzeby rynku niemieckiego. - Jesteśmy największym w Europie producentem kotłów. Nawet 40 proc. europejskiego potencjału w wytwarzaniu kotłów na parametry nadkrytyczne skupionych jest w naszej firmie. RAFAKO to jedna z tych polskich marek, które rozpoznawane są na całym świecie – mówi z dumą prezes Różacki.
Parametry nadkrytyczne bloku oznaczają wysoką jego sprawność energetyczną. To wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa, a co za tym idzie obniżeniem emisji do atmosfery szkodliwych substancji, m.in. dwutlenku węgla, tlenków siarki i azotu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany