Jak sprawdzić, które promocje najbardziej się opłacają?
Sklepy bezustannie walczą o nasze względy, kusząc nas coraz to ciekawszymi ofertami specjalnymi. Rozważając je, warto zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść, bo nie zawsze jest to tak korzystne dla naszego budżetu, jak mogłoby się wydawać. Jak sprawdzić, które promocje warte są w danym momencie uwagi, i dzięki którym wydamy zauważalnie mniej na zakupy?
Jakie promocje najczęściej spotykamy w sklepach?
Promocje możemy podzielić na dwa zasadnicze typy. Pierwszy z nich to takie, z których korzystać może każdy bezpośrednio po wejściu do sklepu. Drugie natomiast przybierają postać szeroko pojętych programów lojalnościowych, takich jak zbieranie punktów czy specjalne oferty dla posiadaczy kart stałego klienta albo kont w firmowych aplikacjach.
Promocje dostępne dla wszystkich to najczęściej standardowe przeceny wybranych produktów. Zdarza się także, że są to obniżki, które mają zachęcić nas do zakupu większej ilości towaru, na przykład w sklepach odzieżowych, gdzie spotykamy promocje takie jak „50% na drugą sztukę z danego działu”. Do tej kategorii bardzo często w ostatnich latach należą także oferty, w których zniżka obowiązuje przy zakupie kilku sztuk tego samego towaru.
Programy lojalnościowe są dużo bardziej zróżnicowane i zależą od specyfiki danego sklepu. Zazwyczaj opłacają się, gdy robimy zakupy w danym sklepie odpowiednio często, ponieważ zwykle opierają się one na zbieraniu punktów. Coraz częściej jednak oferty dostępne są od razu po zainstalowaniu dedykowanej aplikacji na smartfona.
Jak sprawdzać, czy dana promocja się opłaca?
Jeżeli chodzi o powszechnie dostępne promocje, powinniśmy zawsze zachować zimną krew, widząc kolorowe plansze informujące o dużych obniżkach cen. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dana oferta faktycznie jest najkorzystniejsza na rynku. Różnice w cenach – nawet w podobnych do siebie sklepach – są czasami tak duże, że przeceniony towar może mieć wciąż wyższą cenę niż ten sam w innym sklepie. Tak samo warto, już będąc w sklepie, upewnić się, że promocyjna cena nie dotyczy np. bardzo małego opakowania, a podobny produkt w wyższej cenie, ale w większej ilości, nie jest bardziej opłacalny. Robiąc zakupy, zawsze zwracajmy uwagę na cenę za litr lub kilogram danego produktu.
Warto także pamiętać o potrzebach naszej rodziny i nie kupować produktów, których nie będziemy w stanie zużyć przed końcem terminu ważności. Istotne jest również to, czy mamy odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie żywności czy przedmiotów, które kupimy w ferworze zakupów, spowodowanym atrakcyjnymi promocjami czy sezonem obniżek.
Podsumowując, przy porównywaniu promocji nie powinniśmy zapomnieć o zdrowym rozsądku i podstawach matematyki, by nie stracić kontroli nad swoimi wydatkami.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.