Główne czynności sektora pozabankowego
Powszechnie przyjęło się przekonanie, że sektor pozabankowych, który oferuje usługi analogiczne do instytucji bankowych adresowany jest przede wszystkim do konsumentów cechujących się nieco mniej stabilną sytuacją finansową. Tam bowiem, ta grupa zainteresowanych osób może znaleźć oferty obarczone nieco wyższym ryzykiem kredytowym. W ostatnich latach jednak, wzrosła także liczba klientów, którzy korzystają z usług banków lecz preferują także szybkie pożyczki gotówkowe przez internet. Tym samym zaobserwowano, że instytucje sektora pozabankowego stają się poważną konkurencją dla kredytodawców bankowych.
Czynności sektora pozabankowego
Zgodnie z ogólną definicją, instytucje parabankowe to jednostki pół formalne, które prowadzą działalność podobną do banków lecz bez monitoringu ze strony banku centralnego czy Komisji Nadzoru Finansowego. Niektóre z czynności świadczonych przez parabanki, takie jak prowadzenie rachunków czy przyjmowanie wkładów pieniężnych co w świetle polskiego prawa „przynależne” jedynie bankom. Prywatne przedsiębiorstwa/osoby podejmujące się zatem usług bankowych właściwych tylko tym podmiotom postępują niezgodnie z przyjętymi zasadami prawnymi i mogą zostać ukarani karą grzywny. Podsumowując zatem, instytucje pozabankowe nie posiadają licencji na wykonywanie czynności bankowych oraz są poza kontrolą KNF. Nie oznacza to jednak, że jednostki nie podlegają żądnym normom prawnym. Muszą przestrzegać Ustawy o kredycie konsumenckim oraz, by móc prowadzić swoją działalność, zostać wpisane do Rejestru Firm Pożyczkowych w Polsce. Warto zatrzymać się na chwilę i wyjaśnić, iż instytucje pożyczkowe choć często za nie uważane, nie są parabankami. Ich podstawowa funkcja ogranicza się do udzielania pożyczek. Realizują natomiast transakcje finansowe ze zgromadzonego kapitału własnego bez konieczności wpłaty jakichkolwiek środków ze strony potencjalnych klientów.
Czy sektor pozabankowy może oferować kredyty?
Do czynności, które zarejestrowane są wyłącznie dla instytucji bankowych, należy także udzielanie kredytów konsumpcyjnych. I tu ponownie należy powrócić do charakterystyki banków i dodać, że podmioty te oferują kredyty, których finansowanie zapewniają środki powierzone im przez klientów. Głównymi czynnościami banku jest udzielanie lokat i depozytów oraz kredytów. Te pierwsze stanowią wkłady pieniężne na realizację tych drugich. Firmy pożyczkowe, które proponują zobowiązania finansowe darmowe czy ratalne korzystają jedynie z posiadanego kapitału. Takie kredyty i pożyczki charakteryzują się zatem wyższym stopniem ryzyka, jakie ponosi pożyczkodawca i tym samym wyższymi kosztami ich obsługi. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, przed udzieleniem zobowiązania finansowego, instytucja pozabankowa ma obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej konsumenta. Zbyt niski parametr świadczący o możliwościach do spłaty długu skutkuje najczęściej odrzuceniem wniosku o pożyczkę. Nieco większe szanse na jej uzyskanie mają osoby decydujące się na pożyczki z zabezpieczeniem, jak choćby kredyty pod zastaw bez BIK udzielane przez Grupę Inwestycyjną Safe House, gdzie przedmiotem zastawu czyli zabezpieczeniem pożyczki jest mieszkania, dom czy lokal użytkowy. W dalszym ciągu jednak nie jest to wkład własny, gdyż nieruchomość pozostaje w „rękach” kredytobiorcy.
Wysokie koszty pożyczek – zgodne z prawem?
Wielokrotnie wyższe oprocentowanie pożyczek pozabankowych jest nieodłącznie związane z wysokim poziomem ryzyka kredytowego, jakie ponoszą pożyczkodawcy. Choć obecnie proceder udzielania zobowiązań finansowych bez zdolności kredytowej został ukrócony, firmy pożyczkowe przeprowadzają mniej formalności ułatwiając zdobycie szybkiej gotówki przez internet. Doskonałym na to przykładem są opisane na tej stronie: https://finansowaparabola.pl/pozyczka-na-oswiadczenie-bez-badania-zdolnosci-kredytowej.html kredyty bez zaświadczeń o dochodach, które wymagają jedynie wypełnienie wniosku online. Pożyczki sektora pozabankowego świadczone są także bez żądnych zabezpieczeń. Jedyną gwarancją uregulowania długu będzie dla oferenta wyższe oprocentowanie przy spłacie zobowiązania finansowego po terminie. Oczywiście cena za popularną chwilówkę i pożyczkę przez internet nie może być wygórowana, gdyż istnieje limit maksymalnych kosztów pozaodsetkowych, którego pożyczkodawca nie może przekroczyć. Dobre wieści są takie, że ma wzrosnąć do 20% od całkowitej kwoty zobowiązania, co zredukuje znacząco samowolkę w ustalaniu wysokości prowizji pożyczek pozabankowych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany