Praca przez aplikację, czyli o nowych możliwościach dla pracowników i pracodawców
Z roku na rok kolejne aspekty naszego życia codziennego przenoszą się do świata wirtualnego. Sięgnięcie po aplikację w wielu przypadkach jest dziś naturalnym odruchem i nie ma co ukrywać, bardzo ułatwia wiele procesów. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania zyskują rozgłos i zainteresowanie. Od kilku miesięcy w Polsce działa Talentuno – platforma określana mianem „Ubera branży rekrutacyjnej”. Czy nasz rodzimy rynek pracy czeka rewolucja?
Siła Internetu
Nie od dziś wiadomo, że potencjał drzemiący w Internecie jest ogromny. To nieograniczone źródło zasobów, co kilka lat temu dostrzegli developerzy i twórcy aplikacji. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez m.in. Ubera lub Airbnb – to rozwiązania, z których bez przerwy korzystają miliony użytkowników na całym świecie. To narzędzia, które okazały się rewolucyjne. Czy podobna zmiana czeka branżę rekrutacyjną?
Rozwiązaniem, które ma być powiewem świeżości w branży rekruterskiej, jest Talentuno, węgierski start-up, który rozpoczął działalność we wrześniu 2018 roku. Z tej inicjatywy rodziła się aplikacja zrzeszająca pracodawców, osoby poszukujące pracy oraz niezależnych rekruterów. Wszystko funkcjonuje na podstawie tzw. crowdsourcingu – pozyskiwania usług od danej grupy użytkowników.
Talentuno – jak to działa?
Jak działa Talentuno? Osoby korzystające z aplikacji mogą polecać wzajemnie kandydatów do pracy na danych stanowiskach. Wybierają ich oczywiście z kręgu własnych znajomych, wchodząc tym samym w rolę MatchMakerów. Jeśli polecona osoba zostanie zatrudniona, polecający uzyska premię finansową. Będzie ona oczywiście zależeć od średniej wysokości zarobków w danej branży, jednak twórcy Talentuno już podają, że w niektórych przypadkach premia za pośrednictwo może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Co najważniejsze, w rolę MatchMakera może wcielić się każdy, wystarczy zarejestrować się w aplikacji – korzystanie z Talentuno nie wymaga specjalnego przygotowania.
Jest sukces na Węgrzech. Czy będzie w Polsce?
Na Węgrzech Talentuno funkcjonuje już od ponad roku. – Wyniki osiągnięte na portalu na Węgrzech są bardzo obiecujące. Udało nam się zgromadzić społeczność ponad 6000 MatchMakerów, którzy zarekomendowali blisko 7000 kandydatów dla naszych firm partnerskich, ponad 100 marek znanych z listy Fortune 500, m.in. Emirates Nokia, Viacom, Electrolux czy BP. Zarządzaliśmy blisko 1500 procesami aplikacji. Wskaźnik ukazujący stosunek wszystkich rekrutacji do tych udanych jest już wyższy niż w całej branży, co świadczy o jego skuteczności – mówi Péter Balázsik, Prezes Zarządu i współzałożyciel Talentuno.
A czy Talentuno sprawdzi się u nas? Polska jest drugim krajem, w którym platforma rozpocznie działalność. Dziś aplikacja zrzesza już blisko 8 tys. osób. Czy to początek rewolucji w branży rekrutacyjnej? Czas pokaże. Z pewnością jest to zjawisko, którego rozwojowi warto się przyglądać.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany