Wiercenie i obróbka metali – specyfikacja
Do wiercenia w metalu używane są rozmaite elektronarzędzia. Możemy korzystać ze zwykłych wiertarek ręcznych, modeli stołowych lub nawet specjalnych wiertarko-wkrętarek na akumulator. W zależności od tego, jakim narzędziem się posługujemy, musimy wybrać optymalną prędkość obrotów wiertła, aby obróbka metali była efektywna. Z kolei, żeby osiągnąć dokładniejsze parametry skrawania, nie możemy ustawić zbyt wysokich obrotów.
Czym kierować się podczas wybierania wiertła?
Wiertła przeznaczone do wiercenia metalowych powierzchni powinny posiadać ostrą końcówkę. Jej obecność znacznie ułatwia skrawanie metalu. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na ich kąt wierzchołkowy, gdyż to od tego parametru zależy długość krawędzi skrawających. Mniejszy kąt przekłada się na dłuższe krawędzie. Tak więc wiertła o dużym kącie wierzchołkowym są przeznaczone przede wszystkim do wiercenia cienkiej blachy. Zazwyczaj nie obejdziemy się bez dodatkowej obróbki wywierconych otworów. Polega na pozbyciu się wszelkich zadziorów oraz fazowania krawędzi.
Ciekawym wyborem są tak zwane wiertła ze stali szybkotnącej (HSS) oraz wiertła stopniowe, dzięki którym obróbka metali jest wyjątkowo efektywna. Te drugie cechują się specyficzną geometrią, która sprawia, że działają na podobnej zasadzie co frezarki. Z uwagi na możliwość centrowania się bez potrzeby wykonywania wcześniejszych nawierceń, wiertła stopniowe używane są między innymi do wiercenia metalowych rur.
Obróbka metali. O czym pamiętać podczas wiercenia?
Absolutną podstawą jest dobór właściwych wierteł. Muszą one być dopasowane do specyfiki metalu poddawanego obróbce. W przypadku miękkich metali takich jak aluminium oraz miedź, w zupełności wystarczą zwyczajne wiertła. Jednakże do wiercenia w stali nierdzewnej będziemy musieli zastosować wiertła wykonane ze stali chromowo-wandowej lub kobaltu.
Rozmiary wiertła nie pozostają bez znaczenia. Na rynku znajdziemy modele o różnej grubości, ale zazwyczaj wystarczą nam produkty w rozmiarze od 3 mm do 32 mm. Zanim zaczniemy wiercenie dużego otworu, warto najpierw stworzyć mniejszy otwór. Jego zadaniem będzie rozwiązanie problemu ślizgania się wiertarki. Z kolei głębokość wykonywanego otworu zależy od długości wiertła. Niezależnie od tego, czy wiercimy otwory w metalach miękkich, czy też twardych w wyniku tego procesu powstają metalowe odpady – wióry lub opiłki.
Podczas wiercenia trzeba także zadbać o stosowanie właściwej prędkości w zależności od twardości materiału. Im jest on twardszy, tym wolniej należy wiercić. Dobrym wskaźnikiem są wióry — jeżeli mają jednolitą strukturę i są jednocześnie długie, to znak, że wybraliśmy właściwą prędkość.
W niektórych przypadkach nie obejdziemy się bez chłodzenia wiertła i jego smarowania. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w wystarczająco ilość specjalnego oleju. Podczas wiercenia cienkiego arkuszu blachy można łatwo spowodować zadziory w tworzonych otworach. Aby temu zapobiec, najlepiej użyć dwóch kawałków drewnach i umieścić pomiędzy nimi blachę, w której zamierzamy wiercić. Z kolei podczas wiercenia otworów w rurach warto wykorzystać imadło i stojak. Ewentualnie można włożyć kawałek drewna wewnątrz rury poddawanej obróbce. Powinno to zapobiec jakimkolwiek odkształceniom. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://sabner.pl/.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany