Świadczenia socjalne a pożyczki - czy zasiłki liczą się do zdolności kredytowej?
Od kiedy pojawiły się świadczenia socjalne w postaci 500+ wiele rodzin może sobie pozwolić na więcej. Comiesięczna pomoc wymiernie przyczynia się do wzrostu poziomu życia Polaków, ale czy tego rodzaju zasiłki ułatwiają też wzięcie kredytu? Czy są brane pod uwagę podczas wyliczania zdolności kredytowej?
Świadczenie 500 plus - jak poprawiło los polskich rodzin?
Nie ma wątpliwości, że wprowadzony kilka lat temu program socjalny Rodzina 500 plus zadziałał pozytywnie, wpływając na poprawienie kondycji finansowej wielu polskich rodzin. Mogą sobie one pozwolić na więcej, przeznaczając te pieniądze na cele, które wcześniej były nieosiągalne, np. wyjazd wakacyjny, zakup samochodu itd. Mając większe dochody, pojawia się pokusa, by zaciągnąć kredyt i przeznaczyć go na jeszcze ambitniejszy cel, lecz czy 500+ jest uznawane przez banki w kontekście zdolności kredytowej. Jak się okazuje, nie ma tu jednej odpowiedzi, ponieważ to zależy od wielu czynników.
Banki a 500 plus
Warto wiedzieć, że praktycznie każde świadczenie wypłacane z publicznych funduszy może być brane pod uwagę przez banki. Dopóki się jednak nie przekonamy, jak to jest w naszym przypadku, nie będziemy wiedzieć, czy faktycznie 500 plus nam tu pomoże. Generalnie każda instytucja finansowa, która ma nam udzielić wsparcia, poprosi nas o udokumentowane swoich comiesięcznych dochodów. Często też trzeba przedstawiać potwierdzenie wpływu na rachunek bankowy. Istnieje więc możliwość, że świadczenie socjalne otrzymywane co miesiąc zostanie potraktowane jako część stałego dochodu, co zwiększy naszą zdolność kredytową.
Oczywiście zdecydowana większość banków, wyliczając zdolność kredytową klienta, odejmuje od miesięcznych przychodów koszty jej utrzymania, co pozwala ocenić, czy pozostała kwota wystarczy do pokrycia ustalonej raty. Przeważnie więc jest tak, że świadczenie 500+ pomaga wziąć kredyt, ale dotyczy to głównie niedużego, krótkoterminowego wsparcia finansowego.
A co z kredytowaniem długoterminowym?
Niestety, w tej sytuacji nie wygląda to tak dobrze, jak w przypadku krótkoterminowych pożyczek. Banki rzadko uwzględniają świadczenia socjalne, jeśli mowa o takich zobowiązaniach jak kredyty hipoteczne. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że nie są to świadczenia pewne, ale i dożywotnie. W każdej chwili może dojść do zdarzenia, że ich wysokość, jak również wymiar się zmienią. Co do 500+ to dochodzi tu kolejna istotna kwestia - pełnoletność dzieci. Kiedy ją osiągną, świadczenie automatycznie przestaje być wypłacane.
A może pożyczka?
Jeśli więc korzystamy z programu Rodzina 500 plus i chcemy zaciągnąć kredyt w banku, pamiętajmy, że każda tego typu instytucja weźmie ten comiesięczny dochód pod uwagę. Wpłynie on pozytywnie na naszą zdolność kredytową, zwiększając ją, ale niekoniecznie w taki sposób, jak myślimy. To znaczy, mamy dużą szansę na kredyt, ale w niezbyt dużej wysokości i raczej na krótki czas. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego banku, więc przed wybraniem jednego z nich dowiedzmy się, na co możemy liczyć. Z drugiej strony warto zainteresować się tym, co oferują firmy pozabankowe, które stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tego, co oferują banki.
Całą listę firm, jakie w tym zakresie pomagają, znajdziemy w jednym miejscu, a dokładnie pod adresem https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-na-500-plus/. Mamy tu zestawienie wszystkich pożyczkodawców mających w swoim pakiecie usług wsparcie dla rodzin korzystających ze świadczenia 500 plus.
Podsumowując, widzimy, że pomoc socjalna w postaci 500+ ma wiele zalet - nie tylko doraźną pomoc, ale i możliwość, by na tej podstawie postarać się o kredyt w banku bądź pożyczkę w instytucji pozabankowej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany