Szukasz pożyczki? Sprawdź, jak znaleźć najtańszą ofertę!
W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, gdy będziemy potrzebować szybkiej gotówki. Czasami dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firm pozabankowych. Jak znaleźć najtańszą opcję pożyczki?
Zaciągnięcie pożyczki wiąże się z dodatkowym obciążeniem budżetu. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie ją przeanalizować. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze możliwie najtańszej pożyczki?
Zasady wyboru taniej pożyczki
Wszystkie informacje na temat szukania najtańszej pożyczki w Internecie można zgromadzić w pigułce. Oto najważniejsze zasady.
- Przeanalizuj profesjonalne rankingi pożyczek.
- Zdecyduj, na jaką kwotę oraz na jak długo chcesz wziąć pożyczkę.
- Oblicz przy pomocy kalkulatora rzeczywistą roczną stopę oprocentowania przy tej samej kwocie pożyczki, ale różnych okresach spłaty.
- Sprawdź, czy oferta nie wiąże się z obowiązkiem wykupienia dodatkowych usług.
– Nierozsądne podejście do podpisania umowy pożyczkowej może kosztować nas nawet kilka tysięcy złotych. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą proponowaną ofertę. W pełni świadomie wzięta pożyczka nie będzie stanowić obciążenia psychicznego ani finansowego. A zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą – wyjaśnia przedstawiciel firmy Pożyczka Ratunkowa (http://pozyczkaratunkowa.pl).
Sprawdź swoją pożyczkę w rankingu
Znalezienie korzystnej oferty wymaga czasu. Są one z pozoru bardzo podobne do siebie, jednak zwykle są między nimi istotne różnice. W znalezieniu taniej pożyczki mogą pomóc rankingi opracowane przez specjalistów. W takim miejscu znajdziesz wszystkie (lub większość) dostępne oferty na rynku. Finansowi eksperci przeanalizowali każdą z nich i na podstawie zebranych danych uporządkowali pożyczki od najtańszej do najdroższej.
Uwaga na RRSO
RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to wskaźnik pokazujący całkowity koszt pożyczki. To od jego wysokości zależy, ile oddasz pożyczkodawcy.
Najlepiej, gdy RRSO jest jak najniższe. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jego wysokość zależy m.in. od długości okresu spłaty pożyczki. Istnieją sposoby na obniżenie kosztów pożyczki:
- Wydłużenie okresu spłaty – bardziej opłacalne są oferty długoterminowe.
- Szybka spłata zadłużenia – wcześniejsze rozwiązanie umowy zazwyczaj nic nie kosztuje.
Na RRSO może wpłynąć również indywidualna ocena klienta. Jeśli firma uzna, że udzielenie pożyczki jest dla niej ryzykowne, podwyższy ten czynnik.
Koszty wzięcia pożyczki najlepiej przeanalizować na przykładzie. W przypadku wzięcia pożyczki na 10 tysięcy złotych wskaźnik RRSO wynosi odpowiednio:
- 9,81% z pożyczką na dwa lata,
- 9,80 % z pożyczką na trzy lata,
- 9,72% z pożyczką na cztery lata.
Jak widać, im dłuższy czas spłaty, tym większa oszczędność. W związku z wydłużeniem tego okresu rata jest mniejsza i mniej obciąża domowy budżet. Zaoszczędzone pieniądze można regularnie odkładać na tzw. “poduszkę finansową” i w odpowiednim momencie spłacić resztę zadłużenia.
Koszty okołopożyczkowe – za co jeszcze zapłacisz?
Oprócz spłacania odsetek będziesz zobowiązany do opłacenia tzw. opłaty przygotowawczej oraz prowizji od udzielenia pożyczki. To standardowe procedury placówek finansowych.
Niektóre instytucje pozabankowe, poza pożyczką, oferują, np. ubezpieczenie od utraty pracy i zdarzeń losowych czy program opieki medycznej. Takie dodatki stanowią dla nich dodatkowe źródło dochodu. Nic dziwnego, że starają się namówić klienta na skorzystanie z jak największej liczby usług. Jednak, jeśli dodatkowe opcje nie są Ci potrzebne, zrezygnuj z nich. To pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie i zminimalizować koszty pożyczki. Pamiętaj jednak, że np. ubezpieczenie pomaga zabezpieczyć się w razie trudności w spłacie zobowiązania z powodu utraty pracy czy trwałej niezdolności do pracy.
Ustal parametry pożyczki
Znalazłeś najtańszą pożyczkę na rynku? Świetnie. Przed przystąpieniem do zawarcia umowy pożyczki musisz jeszcze dokładnie przemyśleć kilka rzeczy.
- Jak dużo pieniędzy potrzebujesz?
- Jaki długo będzie trwać spłata pożyczki?
- Na co przeznaczysz pożyczone pieniądze?
- Czy planujesz szybko spłacić pożyczkę?
To bardzo ważne pytania, które pozwolą Ci dokładnie sformułować Twoje potrzeby. Te informacje są też niezbędne podczas składania podania o pożyczkę.
Nie warto pochopnie oraz lekkomyślnie podchodzić do tematu pożyczki. Zwłaszcza że błąd może nas sporo kosztować.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany