Rafako ma strategię do 2026 r. Spółka skupi się na modernizacjach
- Generalne wykonawstwo modernizacji i dostawa części do remontów kotłów wydają się optymalnymi segmentami, w których Rafako może obecnie uczestniczyć - napisał zarząd spółki w planie restrukturyzacyjnym zawierającym elementy strategii oraz trzech wariantów projekcji finansowych. Największa firma w Raciborzu może na tym zarabiać.
- Skomplikowanie prac wymaga zadań projektowych i przebudowy kotła, co rzadko mogą zrobić firmy, które nie specjalizują się w produkcji kotłów. Aktualna strategia na najbliższe lata umiejscawia Rafako jako generalnego wykonawcę modernizacji oraz dostawcę części do głównych i średnich remontów kotłów - czytamy w dokumencie dostępnym na stronie spółki. Oznacza to, że spółka odchodzi od wielkich projektów, a skupia się na obsłudzie energetyki węglowej, którą przez dziesięciolecia budowała, w Polsce i w Europie.
- Nowa strategia dla przedsiębiorstwa Rafako, nawiązuje do historycznych korzeni spółki i projektów, dla których Rafako posiada bardzo liczne referencje, wysoką specjalizację i potwierdzone umiejętności. Celem nadrzędnym nowej strategii spółki jest kontynuacja działalności i osiągnięcie stabilizacji finansów. Z uwagi na fakt, że wykonane przez spółkę kompletne bloki energetyczne oraz instalacje odazotowania spalin (SCR) wykazały największe straty, natomiast modernizacje kotłów i urządzeń kotłowych oraz instalacje odsiarczania spalin (IOS) metodą mokrą i półsuchą okazały się najbardziej zyskowne, ambicją Rafako jest bycie firmą skupioną na Zakładzie Produkcji Kotłów ZPK oraz projektach EPC o mniejszej wartości i niższym ryzyku, tj. modernizacjach oraz instalacjach ochrony środowiska, w których Spółka potwierdziła wielokrotnie wysoką wiedzę i kompetencje - napisano.
Główne elementy nowej strategii RAFAKO
• Odejście od dużych kontraktów EPC i skupienie na modernizacji kotłów i urządzeń kotłowych oraz instalacji ochrony środowiska;
• Pełne wykorzystanie potencjału Zakładu Produkcji Kotłów – ZPK;
• Zogniskowanie na zyskowności i marży kontraktów, natomiast w mniejszym stopniu wzroście przychodów;
• Wybiórcze pozyskiwanie kontraktów w sektorze ropy i gazu w Polsce;
• Zmniejszenie skali działalności i koncentracja na zyskownej specjalizacji;
• Dopasowanie bazy kosztowej do sytuacji rynkowej i skali działalności firmy;
• Dezinwestycje nadmiernych i zbędnych elementów aktywów i dostosowanie majątku do aktualnych potrzeb rynkowych.
- W ramach programu restrukturyzacyjnego zidentyfikowaliśmy szereg działań w stosunku do procesów oraz struktury organizacyjnej które będą wdrożone w celu usprawnienia kontroli ryzyka oraz marży na przyszłych projektach. Kluczowymi zmianami w tym zakresie są: uproszczenie struktury organizacyjnej, zapewnienie udziału wszystkich istotnych interesariuszy w procesie przygotowani oferty, ulepszenie procesu zarządzania projektami na podstawie już przygotowanej metodyki prowadzenia procesów oraz usprawnienie zasad zarządzania i raportowania ryzyka na wszystkich szczeblach organizacji - przekonuje zarząd.
- Spodziewane jest znaczne ograniczenie w zakresie finansowania inwestycji w energię z węgla, jednak przewiduje się, że obiekty węglowe powinny być w eksploatacji jeszcze przez wiele lat. Energia wytwarzana z węgla na świecie będzie się utrzymywać na relatywnie stałym poziomie, podczas gdy wykorzystanie alternatywnych źródeł energii będzie w Polsce rosło. Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię będzie rosnąć w tempie ok. 1% rocznie. Pomimo wzrostu zapotrzebowania na wytwarzanie energii, węgiel jako paliwo do wytwarzania energii będzie stopniowo tracić na sile na korzyść OZE. Prognozy wskazują, że liczba większych projektów kapitałowych związanych z tradycyjnymi kotłami węglowymi będzie znacząco spadać, natomiast rutynowe czynności utrzymania kotłów w eksploatacji będą dalej realizowane. Istniejące kotły wymagają regularnej obsługi – zarówno remontów jak i modernizacji przy zmianach istotnych parametrów. Wydatki poniesione na serwisowanie i remonty typowego kotła węglowego to ok. 60% całego wydatku w trakcie „życia” kotła. Modernizacje zwykle są łączone z remontem głównym kotła ze względu na ograniczenie czasu wyłączenia bloku - prognozuje spółka.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz