Instalacja RTO -Tokai COBEX Polska skutecznie zmniejsza wpływ emisji na środowisko
- Instalacja RTO jest najbardziej efektywnym energetycznie urządzeniem oczyszczania spalin z lotnych związków organicznych, jaki obecnie istnieje na rynku – mówi Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji, firmy Tokai COBEX Polska, która spełniając wymogi ochrony środowiska, a także dbając o swój wpływ na społeczeństwo, takie instalacje posiada w obu polskich zakładach. Najnowsza z nich powstała w Nowym Sączu, a koszt inwestycji wyniósł 24 mln zł.
Instalacja RTO to nowoczesne urządzenie pozwalające na oczyszczanie spalin z lotnych związków organicznych (LZO) jak również benzoalfapirenu (BaP). Sam skrót RTO, związany z angielską nazwą Regenerative Thermal Oxidizer tłumaczy się jako Regeneracyjny Termiczny Dopalacz spalin.
- Jako odpowiedzialna społecznie firma bardzo dużą uwagę zwracamy na nasz wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy i pracujemy. Chcąc go zminimalizować sięgamy po najnowocześniejsze dostępne technologie i rozwiązania, które posłużą na lata. W związku z czym regeneracyjny utleniacz termiczny znalazł swoje zastosowanie w naszych polskich zakładach – wyjaśnia Prezes Zarządu Tokai COBEX Polska, Andrzej Hotloś.
RTO – ważna inwestycja w walce o czystsze powietrze
Inwestycja w oczyszczanie spalin tą metodą została zapoczątkowana w raciborskim zakładzie już w 2012 roku. Najnowszą instalacją RTO jest ta powstała w zakładzie Tokai COBEX Polska w Nowym Sączu. Jej realizacja trwała niemal 2 lata. - Do tej pory instalacja oczyszczania powietrza z procesu wypalania w Nowym Sączu opierała się na dwustopniowym oczyszczaniu poprzez zastosowanie szeregu elektrofiltrów i filtrów koksowych. W nowym układzie wspomniane filtry koksowe zastąpiono wysokosprawnymi jednostkami RTO. Instalacja wpłynie bezpośrednio na ograniczenie już przekroczonego tła benzoalfapirenu i pyłów w Nowym Sączu, który zajmuje wysokie miejsce pośród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - mówi Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska. - Na tę chwilę pracują już cztery jednostki regeneracyjnego utleniacza termicznego i trwają prace optymalizacyjne – dodaje.
Operacja na otwartym sercu
Wyzwań w czasie realizacji inwestycji było sporo, a cały proces budowy porównać można do pracy na żywym organizmie - Nasze piece działają w trybie ciągłym i nie da się ich wyłączyć bez znaczących skutków ekonomicznych czy też ekologicznych – wyjaśnia Piotr Repeta. - To jak operacja na otwartym sercu. Wymieniając starą instalację na nową musieliśmy cały czas pamiętać o najmniejszym wpływie na emisję, a także o przerwach w produkcji – pokreślił Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska dodając jednocześnie, że ogromną pomoc przy realizacji budowy na etapie uzyskiwania pozwoleń, firma otrzymała ze strony Prezydenta Miasta Nowego Sącza, a także pracowników Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Nowym Sączu.
Uroczyste oddanie instalacji do użytku będzie miało miejsce w dniu 25 stycznia 2021 r. Udział w uroczystości potwierdził już Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.
Tokai COBEX jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji oraz serwisie wysokiej jakości produktów węglowych, takich jak bloki katodowe do termoelektrolizy aluminium oraz wykładziny do wielkich pieców hutniczych. Ponadto produkuje elektrody węglowe oraz masy Soederberga wykorzystywane w procesach wytopu krzemu metalicznego i żelazostopów. Jako producent materiałów węglowych i grafitowych, firma dostarcza produkty wielu zróżnicowanym gałęziom biznesu. Główna siedziba firmy Tokai COBEX znajduje się w Wiesbaden w Niemczech. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce: w Raciborzu i Nowym Sączu oraz biuro sprzedaży w Pekinie w Chinach.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz