Najbogatszy Polak chce przejąć Rafako i inwestować w małe reaktory jądrowe
Kontrolowany przez Michała Sołowowa Synthos chce utworzyć spółkę z GE-Hitachi Nuclear Energy International LLC. Jej celem jest energetyka jądrowa oparta o małe reaktory.
Kontrolowany przez Sołowowa fundusz MS Galleon od marca też zmierza do przejęcia kontroli nad Rafako. Raciborska spółka w latach 70. została włączona w projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej w Żarnowcu. Siłownia jądrowa nie została ukończona, ale Rafako zdążyło wyprodukować dla niej stabilizator ciśnienia. Spółka z Łąkowej podpisała w ostatnich miesiącach memoranda z zakresu energetyki jądrowej, m.in. z EDF S.A.
Zamiar utworzenia spółki (JV) zgłosiły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Synthos Green Energy S.A. z siedzibą w Warszawie oraz GE-Hitachi Nuclear Energy International LLC z siedzibą w Wilmington, USA. W rezultacie przeprowadzenia planowanej koncentracji SGE i GEHI będą sprawowały wspólną kontrolę nad nowo utworzonym podmiotem. JV będzie przedstawicielem handlowym GEHI w zakresie technologii małych reaktorów modułowych (SMR).
- Podstawowym celem działalności SGE. jest rozwój i wdrażanie technologii zeroemisyjnych oraz produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w szczególności dekarbonizacja polskiego przemysłu i energetyki. Kluczowym obszarem, w którym SGE realizuje projekty, to energetyka jądrowa oparta o małe reaktory. SGE jest spółką należącą do grupy Synthos S.A, na czele której znajduje się spółka Synthos SA. Z kolei GEHI prowadzi działalność w światowym przemyśle jądrowym, w szczególności zajmuje się sprzedażą reaktorów atomowych i paliw oraz świadczeniem usług w tym zakresie. GEHI należy do grupy kapitałowej GE, kontrolowanej przez General Electric Company - podał UOKiK.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz