Rafako ostrzega przed katastrofą przemysłową w Elektrowni Jaworzno
Rafako, które wybudowało blok 910 MW i pomaga w jego eksploatacji, twierdzi, że jest zmuszane do jego utrzymywania mimo katastrofalnej jakości węgla. - To grozi trwałym uszkodzeniem instalacji. Staraliśmy się przekonać Tauron do wypracowania odpowiedniej metodyki pracy w tych warunkach. Bezskutecznie - powiedział Onetowi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako.
- Z naszych informacji wynika, że z powodu wykrycia zanieczyszczeń codziennie dochodzi do awaryjnego zatrzymania taśmy nawet 200 razy
- Firma twierdzi, że jest zmuszana do utrzymywania działalności bloku przez Tauron mimo katastrofalnej jakości węgla. Dziś spółka ma jednak przerwać pracę
- To grozi trwałym uszkodzeniem instalacji. Staraliśmy się przekonać Tauron do wypracowania odpowiedniej metodyki pracy w tych warunkach. Bezskutecznie — mówi nam prezes Rafako, która eksploatuje najnowszy blok węglowy w Polsce. Czytaj: Ustalenia Onetu: wielkiej elektrowni grozi awaria. "To jest syf, kryminał"
Blok 910 MW w Jaworznie pracuje bez problemu. Oświadczenie Tauronu z 21 lipca 2022
Blok 910 w Jaworznie pracuje bez problemu, dziś na poziomie bliskim do mocy nominalnej to jest 870 MW. W czasie poza pomiarami blok jest do dyspozycji Krajowej Dyspozycji Mocy i może zwiększać produkcję w momentach niższej generacji z odnawialnych źródeł energii, takich jak turbiny wiatrowe czy fotowoltaika. Blok 910 MW jest ważnym elementem systemu, a TAURON zrobi wszystko aby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W maju i czerwcu blok wygenerował dla PSE ponad 650 tys. MWh, a w lipcu dołoży kolejne około 250 tys. MWh. Z całą stanowczością podkreślamy, że informacje zawarte w dokumentacji wewnętrznej spółki Rafako mają niewiele wspólnego z prawdą. Dysponujemy odpowiednimi zapasami węgla, a paliwo używane w jednostce spełnia warunki jakościowe, określone w kontrakcie. Węgiel ten pochodzi z Zakładu Górniczego Sobieski i Janina oraz Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit. W tym roku dostarczyliśmy już do jednostki 400 tys. ton paliwa.
Chwilowo w kopalniach prowadzone są prace, które ograniczają dostawy węgla dla nowego bloku, ale nie ma to wpływu na pracę jednostki. Od września sytuacja ta ulegnie jednak poprawie, co przełoży się na powrót do standardowych wielkości dostaw i odbudowanie zapasów. W okresie przejściowym dostarczymy dodatkowe ilości węgla ze źródeł krajowych oraz z importu. Paliwo, tak jak dotychczas, spełnia normy kontraktowe.
Jednocześnie wyjaśniamy, że komunikat „no fuel” w systemie REMIT oznacza zejście poniżej zapasu strategicznego dla jednostki, a nie brak paliwa. W okresie letnim oznacza to nieznaczne zejście poniżej 30 proc. pojemności magazynu. To zapis techniczny w systemie dyspozycyjności mocy. Zapewniamy, że jednostka dysponuje węglem oraz prowadzi działania w kierunku odbudowy zapasów na sezon jesienno-zimowy. Jednostka jest w pełni sprawna i pozostaje do dyspozycji Krajowej Dyspozycji Mocy.
Jednocześnie podkreślamy, że blok dalej jest w okresie przejściowym, trwają prace optymalizacyjne i strojeniowe. Proces ten powinien zakończyć się do 30 października br.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz