Gdzie na weekend w okolicy Raciborza? Co zwiedzić i gdzie nocować?
Racibórz to piękne, zabytkowe miasto, które zawsze chętnie i miło przyjmuje turystów. Szczególnym powodzeniem cieszą się zabytki architektoniczne, sakralne, no i oczywiście wspaniałe dary natury. Nasuwa się jednak pytanie, jakie atrakcje warto odwiedzić w pobliżu? Podpowiadamy, prezentując 10 ciekawych miejsc w okolicy, które powinien zobaczyć każdy podczas weekendowego wyjazdu w te strony.
Rezerwat Łężczok
Podczas wizyty w okolicach Raciborza koniecznie trzeba odwiedzić Rezerwat Przyrody Łężczok. To niezwykle urokliwe miejsce posiada bardzo bogatą faunę i florę. Główną atrakcję stanowią starorzecza rzeki Odry. Żyją w nich różne gatunki ryb oraz ptactwa wodnego. Występują tu także gatunki objęte ochroną, które ciężko spotkać na terenie Śląska. Do ich przedstawicieli można zaliczyć salwinię pływającą, orzech wodny czy krzew kłokoczka. Nie tylko biolodzy czy ornitolodzy znajdą tu coś ciekawego dla siebie, każdy turysta z pewnością nie będzie żałował wizyty w tym przepięknym miejscu i wróci do domu z mnóstwem zachwycających fotografii.
Rodzinny park atrakcji
Rodzinny Park Atrakcji w Rybniku to miejsce, które dostarczy świetnej zabawy nie tylko najmniejszym uczestnikom wycieczki. Składa się z dwóch mniejszych parków: DinoParku i Krainy Bajek. W pierwszym podziwiać można kilkadziesiąt rekonstrukcji dinozaurów, tak wiarygodnych, że największy twardziel przestraszy się ogromnego Tyranozaura czy żarłocznego T-rexa. Na szczęście jest ktoś, kto ugasi emocje- dinozaur ziejący zimnym prysznicem. Niekiedy drogę zagrodzi ogromne jajo lub przetnie kózka czy lama, swobodnie przechadzająca się po parku. Po spotkaniu z dinozaurami czas na wizytę w Krainie Bajek. To jedyna okazja do osobistego zapoznania się z Kotem w Butach czy Szewczykiem Dratewką. Dociekliwi mogą także odwiedzić Chatkę Czarownicy. Dodatkowymi atrakcjami są gigantyczne szachy, kręgle plenerowe, unihokej, labirynt olbrzyma, olbrzymie puzzle i wiele innych.
Survival Room
Skoro już przy miejscach rozrywki jesteśmy świetną alternatywą dla nieco starszych poszukiwaczy przygód będzie Survival Room w Gliwicach. To nowatorskie miejsce, w którym w 45 minut należy rozwiązać wszystkie zagadki, żeby wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Idealny pomysł na rodzinną zabawę i nowe doświadczenie. Tylko tu możesz sprawdzić swój spryt, inteligencję i to, czy naprawdę umiesz współpracować ze swoimi bliskimi.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach
Odbiegając nieco od emocjonujących rozrywek przedstawiamy zachwycające miejsce, które najlepiej prezentuje się jesienią- Zespół Pałacowo-Parkowy. To jedyna pora roku, która nadaje roślinności tak wyjątkowe barwy, a więc park otaczający zamek właśnie wtedy wygląda najatrakcyjniej. Pałac uznawany jest za „perełkę architektoniczną” tamtejszego rejonu i przyciąga rzesze turystów. Powstał pod koniec XIX wieku i reprezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego z akcentami neogotyku. Jednak nie tylko fanatycy budowli sprzed wieków znajdą tam coś ciekawego dla siebie. Idealną alternatywą jest spacer alejkami parkowymi umożliwiający podziwianie piękna natury. Oprócz rzadkich okazów starodrzewia i kwitnących magnolii, znaleźć tam można liczne elementy małej architektury np. staw czy pomniki.
Maszt Radiowy w Gliwicach
Kolejnym interesującym punktem jest Masz Radiowy w Gliwicach. Wieża radiostacji mierzy niemal 111 metrów wysokości i jest najwyższą drewnianą budowlą na świecie. Potwierdza to wpis w Księdze Rekordów Guinnessa. W całości składa się z drewna modrzewiowego, które zostało połączone wyłącznie przy użyciu śrub. Na jej szczyt prowadzi 365 schodów. Przetrwała II Wojnę Światową i do dziś zachwyca turystów swoim niezmiennym pięknem, będąc częścią Muzeum w Gliwicach.
Zamek Oppersdorffów
Kolejną budowlą wartą uwagi jest Zamek Oppersdorffów. Składa się on z dwóch części kształtem przypominających podkowy- Zamku Górnego i Dolnego. Niegdyś był wspaniałą renesansową rezydencją, którą odwiedzało wiele znanych postaci. Dziś mimo, iż nie wygląda już tak spektakularnie nadal przyciąga turystów, którzy podczas wizyty wyobrażają sobie jak niegdyś wyglądało życie. Budowlę otacza XVIII wieczny park, w którym zachowały się fragmenty murów miejskich i oranżeria
Tężnia Solankowa w Radlinie
Podczas wizyty w okolicach Raciborza warto nieco zboczyć z trasy i odwiedzić Tężnię Solankową w Radlinie. Kto nie chciałby spędzić miło czasu wolnego, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie? To miejsce zostało stworzone właśnie po to, by realizować takie zachcianki. Po gałązkach tarniny spływa solanka mająca lecznicze właściwości, a wokół tężni znajdują się ławeczki i źródełko, z którego można czerpać wodę. Co ciekawe już godzinna inhalacja solankowa dostarcza tyle jodu, co trzydniowy pobyt nad morzem.
Ogród Botaniczny w Parafii św. Mikołaja
Sanktuarium Maryjne w Bujakowie to wyjątkowe miejsce, gdyż nie jest odwiedzane wyłącznie z powodu kultu religijnego. Turyści chętnie przyjeżdżają tu, by zobaczyć parafialny ogród botaniczny powstały pod koniec XX wieku. Znajduje się tu wiele gatunków drzew, krzewów, roślin kwiatowych, brać pszczela, pasieka oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Ale poza funkcją rekreacyjną ogród daje także możliwość wyciszenia się i modlitwy przy ołtarzu polowym lub w zabytkowych kapliczkach.
Kopalnia Guido w Zabrzu
Kopalnia Guido składa się z dwóch części: budynku nadszybia szybu „Kolejowego” i ze stalowej wieży z mechanizmem wyciągowym pochodzącej z 1927 roku. Turyści mają możliwość zjechania do poziomu 170 metrów, gdzie znajduje się interesująca wystawa poświęcona górnikom-żołnierzom, których w okresie stalinowskim zmuszano do podziemnej pracy. Wycieczkę uatrakcyjniają specjalne efekty audiowizualne- rozmowy górników oraz mniej przyjemne piski szczurów. Niżej, na poziomie 320 metrów na długości 2,5 km podziwiać można XX wieczną kopalnię. Można z bliska przyjrzeć się pracy kombajnu węglowego oraz poznać wszelkie tajniki pracy górnika. Istnieje także niepowtarzalna okazja przejechania około 400 metrów podwieszaną kolejką górniczą.
Muzeum Górnictwa Węglowego
Będąc w Zabrzu poza Kopalnią Guido warto odwiedzić również Muzeum Górnictwa Węglowego. W swoich zbiorach gromadzi ono zabytki dotyczące geologii i paleobotaniki, historii górnictwa, przetwórstwa węgla oraz techniki i kultury górniczej. Poznajemy tam m.in. sposoby urabiana i transportu węgla, narzędzia i maszyny górnicze, sprzęty zapewniające łączność górnikom i wiele innych. Każdy kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat pochodzenia węgla koniecznie musi odwiedzić to miejsce. Ponadto odtworzona tam tradycyjne górnicze mieszkanie, w którym można znaleźć ówczesne stroje, kącik poświęcony muzyce oraz kącik św. Barbary.
Gdzie nocować?
W Raciborzu znajduje się kilka miejsc noclegowych proponujących wypoczynek w atrakcyjnych cenach. Chyba najbardziej znanym jest Hotel Polonia*** istniejący od 1850 roku. Niegdyś był jednym z najpiękniejszych budynków w mieście. Oczywiście mimo swojego wieku obiekt podąża za duchem czasu i oferuje wszystkim swoim gościom Internet, saunę z zapleczem rekreacyjnym oraz kameralną restaurację. Innym popularnym obiektem jest Hotel Racibor*** znajdujący się jedynie 200 metrów od rynku głównego.
Jeżeli nie w Raciborzu, to w pobliskich miejscowościach każdy z pewnością znajdzie idealny nocleg dla siebie. Na przykład w Wodzisławie Śląskim znajduje się Hotel Amadeus*** proponujący liczne atrakcje jak na przykład kręgielnia, bilard czy cafe bar. W Rybniku ciekawym obiektem jest znajdujący się w centrum miasta Hotel Przy Młynie***. Oferuje tradycyjną, polską gościnność w stylowych wnętrzach. Inną opcją noclegową w Rybniku może być Hotel Olimpia** czy Hotel Arena**.
W Gliwicach noclegów nie brakuje. Wyjątkowym miejscem z pewnością jest Hotel MALINOWSKI Business***, który zabiera gości niczym wehikuł czasu do XX wiecznych Gliwic. Wszyscy fanatycy zabytkowych budowli powinni wybrać nocleg w mieszczącym się w Jastrzębiu-Zdrój Pałacu Boryna, zaś dla miłośników miasteczek westernowych powstały noclegi Texas w Żorach.
Ostateczny wybór zarówno atrakcji jak i miejsca noclegowego uzależniony jest od osobistych upodoba i wymagań. Jedno jest pewne Racibórz i jego okolice to najlepsze miejsce na weekend dla wszystkich, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, poznać perełki architektoniczne oraz piękne, naturalne, polskie krajobrazy.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.