Jednośladem po Śląsku i nie tylko
Wycieczki rowerowe mają wiele zalet: nie tylko są zdrową formą spędzania czasu, ale także pozwalają dotrzeć w różne miejsca, do jakich nie dojedziemy autobusem czy pociągiem. Na Śląsku znajdziemy mnóstwo ciekawych tras rowerowych, na których możemy wprawić się i przygotować do dłuższych wypraw po szlakach europejskich.
Na Śląsku jedna trasa rowerowa może obejmować różne miasta, a po drodze zobaczymy tak urozmaicone krajobrazy jak góry, jeziora czy tajemnicze zamki. Ścieżek jest wiele, mają różne długości i liczne destynacje, tak więc wszyscy rowerzyści znajdą tu coś dla siebie, a każdy rowerowy weekend może zaplanować inaczej
Rower coraz popularniejszy
Według analiz Parlamentu Europejskiego rynek turystyki rowerowej w Europie to 2,7–2,8 miliarda wyjazdów rocznie, co stanowi około 3% ogółu europejskiego rynku turystycznego. W niektórych krajach, takich jak Dania czy Niemcy, wycieczki i wyjazdy rowerowe stanowią nawet 6–12% wszystkich wypraw turystycznych. Polska jest wciąż krajem o niskim udziale turystyki rowerowej (około 0,5% ogółu wyjazdów), ale i u nas jednoślad staje się coraz popularniejszym środkiem transportu dla podróżnika.
Z badań „Program rozwoju tras rowerowych w Polsce Wschodniej na lata 2013–2020” przygotowanych dla potrzeb projektu GreenVelo wynika, że 80,9% ankietowanych Polaków kiedykolwiek wyjeżdżało na wyprawę rowerową lub planowało taki wyjazd. 29,4% respondentów preferuje ekspedycje kilkudniowe i spanie w namiotach, 26% woli jednodniowe wycieczki połączone ze zwiedzaniem i noclegiem w bazie agroturystycznej, natomiast 22,7% – kilkudniowe wyprawy rowerowe ze schronieniem w kwaterach (łatwym sposobem na znalezienie noclegów w prywatnych mieszkaniach może być skorzystanie ze strony airbnb.pl). Tylko 11,9% badanych wskazało jako preferowane jednodniowe wycieczki rowerowe w trakcie pobytu stacjonarnego, 6,4% wybrało wyjazdy wyczynowe typu MTB, off road, po lasach i bezdrożach, a 2,5% wskazało na rajdy organizowane przez klub rowerowy czy biuro podróży (źródło: http://lubimyrowery.pl/system-certyfikacji-obiektow-noclegowych/).
Przygotowanie do wyprawy i transport roweru
Najważniejszą kwestią jest wybór drogi dostosowanej do naszych możliwości. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z wycieczkami rowerowymi, wybierzmy szlak krótki i łatwy. Pamiętajmy o przepisach drogowych – bez ich znajomości nie wyjeżdżajmy w trasę. Istotną kwestią jest także zabranie odpowiedniej ilości ekwipunku. Przydać się może sprzęt naprawczy (zapasowa dętka, łatki, klucz rowerowy, łyżka do opony, mała pompka). Nie zapomnijmy wziąć prowiantu (jedzenie i minimum 2 litry płynów), mapy i oczywiście aparatu fotograficznego. Skontrolujmy oświetlenie rowerowe, a dzień przed wyjazdem sprawdźmy prognozę pogody. Nawet jeśli w momencie wyjazdu świeci słońce, weźmy ze sobą kurtkę lub bluzę. Najlepsza jest kurtka z Windstopperem, która ochroni nas przez wiatrem oraz mżawką. Zabierzmy także rękawiczki rowerowe oraz kask.
Wybierając szlak położony dalej od miejsca zamieszkania, sprawdźmy, jak możemy dojechać do naszego celu. Warto skorzystać ze strony takiej jak goeuro.pl, oferującej zestawienie połączeń realizowanych przez różne środki transportu na wybranej trasie.
W pociągach ekspresowych przewóz rowerów możliwy jest w dostosowanych do tego wagonach drugiej klasy. Jeśli nie ma takich wagonów, możemy umieścić nasz jednoślad w pierwszym przedsionku pierwszego lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu składu. Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, a bilet kupimy w kasie lub przez Internet. Natomiast koszt transportu jednośladu pociągami regionalnymi wynosi 7 zł.
Jeśli chodzi o środki komunikacji miejskiej, należy sprawdzić przepisy obowiązujące w danym mieście. W Warszawie przewóz roweru pojazdami ZTM jest bezpłatny, za to poznańskie MPK znacznie ograniczyło rowerzystom możliwość korzystania z autobusów. W Rybniku jednoślady przewożone są na bagażniku zewnętrznym autobusu, a Katowicach przepisy nie regulują kwestii transportu rowerów – traktuje się je jako bagaż i przewozi za zgodą kierowcy.
W przypadku samolotu należy zgłosić rower jako bagaż poprzez call center danej linii lotniczej. Niektórzy przewoźnicy pobierają opłaty od jednośladu, inni umożliwiają transport gratis, o ile mieści się on wagowo w bezpłatnym limicie bagażu. Przed wylotem zapoznajmy się z warunkami przewozu, między innymi wymiarami torby czy kartonu na rower. Warto też rower ubezpieczyć.
Najciekawsze trasy na Śląsku
Gdy wybieramy się na krótką wycieczkę (do 20 km), mamy do wyboru kilka ciekawych tras prowadzących do interesujących miejsc. Jeśli wyruszamy z Katowic, możemy zdecydować się na wyprawę do Zalewu Rogoźnik (19 km od Katowic). Po drodze przejeżdżamy przez Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Wojkowice i Bobrowniki. W Siemianowicach warto zobaczyć Pałac Donnersmarcków oraz Staw Rzęsa.
W odległości 13 km od Gliwic znajduje się Zamek w Chudowie. Z Jaworzna możemy z kolei szybko dojechać do Zalewu Sosina (12 km), a zaledwie 8 km od Dąbrowy Górniczej znajdziemy Zamek w Będzinie.
Przy planowaniu dłuższej wyprawy wybór tras mamy jeszcze większy. Z Sosnowca przez Dąbrowę Górniczą dotrzemy do Zamku w Ogrodzieńcu (49 km od Sosnowca). Po drodze miniemy dwór Mieroszewskich, parki, warto zahaczyć też o Ławeczkę Jimiego Hendrixa. A może wycieczka do Pszczyny? Prowadzą tam trasy z różnych miast śląskich – na przykład z Mysłowic odległość wynosi 48 km. A w Pszczynie do zobaczenia jest bardzo dużo: zamek otoczony pięknym parkiem, pszczyński rynek, Zagroda Żubrów czy Zagroda Wsi Pszczyńskiej.
Zaprawionym rowerzystom warto zaproponować wyprawę jednośladem do Częstochowy położonej 75 km od Katowic. Po drodze przejedziemy przez Park Śląski; możemy też zobaczyć Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.
Miłośnikom długich wypraw, którzy chcą zaplanować trzydniową wycieczkę, można polecić trasę z Mysłowic lub Katowic przez Częstochowę, szlak Orlich Gniazd, do Krakowa. Powrót warto zrealizować inną drogą (na przykład przez Jaworzno). Trasa wiedzie przez miejsca o przeróżnych klimatach: osiedle robotnicze, lasy, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Żabie Doły”, zabytkowy park Donnersmarcków, piękne kościoły oraz oczywiście zamki na szlaku Orlich Gniazd (w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach, Morsku, Ogrodzieńcu i kolejnych punktach trasy). Warto wybrać drogę wiodącą przez Ojcowski Park Narodowy pełen niesamowitych formacji skalnych. Liczne propozycje tras można znaleźć na roweremposlasku.pl.
Najciekawsze trasy w Europie
Wyprawy rowerowe po Śląsku będą świetnym przygotowaniem do dłuższych wycieczek po najciekawszych trasach w Europie. Warto wybrać się na przykład na przejażdżkę szlakiem nadbałtyckim Kłajpeda–Ryga. Zobaczymy tu zarówno piękne piaszczyste plaże, jak i lasy, jeziora przybrzeżne oraz mokradła pełne dzikich ptaków. Wyjazd przewidziany jest na 12 dni.
Bardzo ciekawa jest droga przebiegająca doliną Dunaju. Odwiedzimy tu zabytkowe miejsca znajdujące się na terenie aż 4 państw: Niemiec, Austrii, Słowacji i Węgier. Trasa ma 510 km, a zaczyna się w Pasawie. Wiedzie przez Linz, Melk (koniecznie zobaczmy tamtejsze opactwo), Wiedeń, Bratysławę, Esztergom, Visegrad, a kończy się w Budapeszcie. Przeznaczmy na tę obfitą w atrakcje wycieczkę dwa tygodnie.
Bardziej wymagająca jest trasa górska ciągnąca się w Hiszpanii, z Cordoby do Granady, która ma 180 km. Wyprawę najlepiej zorganizować wiosną, kiedy nie jest jeszcze upalnie. Na szlaku wiodącym przez Montillę, Zuheros (z ruinami arabskiej warowni oraz Jaskinią Nietoperzy) i Alcala la Real zobaczymy zabytki kultury muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej. Obowiązkowym punktem jest oczywiście znajdująca się w Grenadzie Alhambra.
Ciekawymi propozycjami są także: wycieczka po Bornholmie (wyspa szczyci się wspaniałymi szlakami rowerowymi), trasa Amsterdam–Groningen, wycieczka dookoła Jeziora Bodeńskiego czy przejażdżka po Büyükadzie (Wielkiej Wyspie) z archipelagu Wysp Książęcych na Morzu Marmara.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany