Czy warto kupić odkurzacz do popiołu?
Nie ma nic przyjemniejszego niż wieczór spędzony w blasku kominka. Aby jednak działał on bez zarzutu, wymaga specjalnej troski, w tym przede wszystkim regularnego czyszczenia. Z wszelkimi zanieczyszczeniami doskonale poradzi sobie odkurzacz do popiołu. Jaki sprzęt wybrać, aby sadza, popiół i kurz z kominka nie odebrały nam przyjemności spędzania czasu w towarzystwie ognia?
Dlaczego warto kupić odkurzacz do popiołu?
Posiadanie kominka to nie tylko atrakcyjne urozmaicenie wnętrza i czerpanie przyjemności z chwil spędzonych przy ogniu, ale również obowiązki. Systematyczne czyszczenie i pielęgnacja to podstawowe zabiegi, jakie musimy wykonywać, aby zapewnić sprawność działania kominka.
Wpływa to również na bezpieczeństwo użytkowania paleniska, gdyż regularne usuwanie sadzy i popiołu zapobiega zagrożeniom pożarowym. Z tych względów powinno się czyścić kominek przynajmniej raz w tygodniu. Taka częstotliwość prac wymaga od nas zakupu odkurzacza do popiołu. Trudno bowiem, abyśmy co tydzień usuwali popiół przy użyciu narzędzi ręcznych. Będzie to niezwykle czasochłonne.
Ktoś mógłby zapytać, dlaczego nie można użyć w tym celu tradycyjnego odkurzacza, którego na co dzień wykorzystujemy do sprzątania. Otóż może on sobie nie poradzić z gęstą sadzą i popiołem. Nie chodzi jedynie o to, iż nie pozbędziemy się zanieczyszczeń, ale również możemy doprowadzić do awarii odkurzacza. Lepiej zatem zdecydować się na sprzęt przeznaczony do tego typu prac.
Czym się różni od klasycznego odkurzacza?
Odkurzacz do popiołu w porównaniu ze standardowym modelem musi mieć odmienną konstrukcję. Podstawowym wyzwaniem jest to, aby drobinki popiołu, sadzy, kurzu i innych zanieczyszczeń nie uszkodziły silnika. Ważne jest również to, by zastosowane filtry końcowe zapobiegały wzniecaniu kurzu oraz wydobywaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz urządzenia.
Ponadto, jego końcówki robocze muszą być przystosowane do pracy w niewielkiej przestrzeni kominka. Wąż ssący dosyć łatwo się wygina, co pozwala na dotarcie do różnych zakamarków. Istotne są także moc i wydajność odkurzacza. Gęsta sadza może być bowiem niezwykle trudna do pochłonięcia, z czym sprzęt musi sobie poradzić.
Rozwiązaniem pośrednim jest zakup separatora, czyli specjalnej nakładki, którą instaluje się na standardowy odkurzacz. Rozwiązanie to jednak sprawdza się jedynie podczas czyszczenia kominka. Nie możemy przy jego pomocy usunąć na przykład pyłu budowlanego, co da się zrobić, używając odkurzacza do popiołu.
Separator to zatem mniej wszechstronne rozwiązanie. Co więcej, jego skuteczność jest ograniczona. Nie jest to bowiem sprzęt aż tak wydajny jak odkurzacz do popiołu. Wśród zalet separatorów wymienia się jednak to, iż można je z łatwością dopasować do każdego standardowego odkurzacza dostępnego na rynku.
Czym się kierować podczas wyboru odkurzacza do popiołu?
Wybierając odkurzacz do popiołu, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, czy wolimy model z workiem czy też bez worka. Pierwszy wariant to w istocie wzmocniony odkurzacz domowy, wyposażony w filtry lepszej jakości. Jest to rozwiązanie uniwersalne i funkcjonalne, jednak niechroniące przed zapyleniem tak dobrze jak odkurzacze do popiołu bez worka.
Zaletą odkurzaczy workowych jest jednak szybka i łatwa procedura opróżnienia i czyszczenia zbiornika na zanieczyszczenia. Wystarczy bowiem wyrzucić worek, co sprawia, że jest to również rozwiązanie czystsze.
Z kolei, odkurzacze bezworkowe działają na zasadzie odkurzacza cyklonowego. Ich atutem jest doskonałe zbieranie popiołu i kurzu, nawet mikroskopijnych drobinek. Co więcej, zapobiegają wtórnemu zapyleniu pomieszczeń niemal w stu procentach.
Nieco trudności może nastręczać nam jednak opróżnianie zbiornika. W zamian jednak otrzymujemy większą wydajność, co poniekąd bierze się z faktu, iż są to zazwyczaj urządzenia o większych rozmiarach.
Istotne parametry
Jeżeli zastanawiamy się, jaki odkurzacz do popiołu będzie najlepszą opcją, powinniśmy mieć na uwadze również wygodę użytkowania. W tym celu sprawdzamy przede wszystkim mobilność sprzętu, o której przesądzają przede wszystkim koła. Aby nie porysowały one podłogi, muszą być miękkie. Powinny również gwarantować odpowiednią zwrotność.
Następnie należy przyjrzeć się końcówkom roboczym. Im większa ich liczba i bardziej zróżnicowany kształt, tym lepiej. Wówczas zyskujemy pewność, iż odkurzacz usunie zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc w kominku.
Należy się również przyjrzeć materiałowi, z jakiego końcówki zostały wykonane. Może być to tworzywo sztuczne, jednak lepszą opcją jest metal, co zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom końcówek, jeśli zdarzy się sytuacja, w której popiół będzie ciepły.
Niektóre modele odkurzaczy są przystosowane do zasysania popiołu i sadzy o temperaturze do 60o, dzięki czemu nie musimy czekać ze sprzątaniem aż zanieczyszczenia się ochłodzą. Zwykle trwa to bowiem 12 godzin.
Warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Im będzie ona większa, tym rzadziej będziemy zmuszeni opróżniać odkurzacz, co liczy się zwłaszcza wtedy, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup odkurzacza bezworkowego.
Nie bez znaczenia jest również moc odkurzacza. Im będzie ona większa, tym sprzęt lepiej poradzi sobie z zanieczyszczeniami. 1200-1400 W to bardzo dobra opcja. Na rynku znajdziemy jednak odkurzacze do popiołu, których moc sięga nawet 2000 W.
Wybór optymalnego rozwiązania nie jest prosty. Jeżeli jednak będziemy często używać kominka, warto wybrać sprzęt wysokiej jakości, który sprosta trudom częstego wykorzystywania. Należy wówczas zadbać o to, aby model był przystosowany do zasysania ciepłego popiołu. Dzięki temu szybciej będziemy mogli rozpocząć sprzątanie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.