Jak odkładać na studia dziecka?
Dziecko w rodzinie to mnóstwo radości, ale też obowiązków i… wydatków. Różne instytucje finansowe regularnie próbują wyliczać, ile kosztuje wychowanie dziecka do momentu, kiedy osiąga ono pełnoletność. I nie da się ukryć, że jest to zawsze co najmniej kwota sześciocyfrowa. Dlatego jeśli planujesz kiedyś sfinansować dodatkowo studia dla swojego syna lub córki, najlepiej zacznij oszczędzać już dziś!
Wyższe wykształcenie to dziś standard. Niestety, dość kosztowny. Jeśli macie wyższą uczelnię w mieście, a dziecko dostanie się na studia dzienne, to wspaniale! Być może nawet nie odczujecie tego tak bardzo w domowym budżecie. Jeśli jednak konieczne będzie wysłanie dziecka na uczelnię znajdującą się w innym mieście, na studia zaoczne lub na prywatną uczelnię, przygotujcie się na spory wydatek. W zależności od indywidualnej sytuacji trzeba się liczyć z kosztem od co najmniej kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Oto kilka pomysłów na to, jak oszczędzać pieniądze z myślą o edukacji dziecka.
1. Lokata
Najprostsza metoda oszczędzania, obarczona najmniejszym ryzykiem, ale też najmniej opłacalna, ponieważ kapitał może być co prawda ochroniony przed inflacją, ale nie procentuje. Lokata sprawdza się w zasadzie dla ochrony wartości bieżącej zgromadzonych oszczędności.
2. Konto oszczędnościowe
Jeśli co miesiąc możesz odkładać takie same lub różne kwoty, rozważ założenie konta oszczędnościowego. Podobnie jak lokata jest to produkt bezpieczny, nie dający szans na większy zysk, ale za to gwarantujący wewnętrzny spokój, że nic nieprzewidzianego się ze zgromadzonymi środkami nie stanie i że w razie potrzeby wpłaconą kwotę będzie można w tej samej wysokości wypłacić z konta.
3. Fundusze inwestycyjne
Dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, żeby odkładane przez Ciebie pieniądze aktywnie pracowały. Celem funduszy inwestycyjnych jest wypracowywanie zysku, który nie tylko ochroni Twoje środki przed inflacją, ale przyniesie dodatkowy kapitał. Istnieje wiele różnych funduszy, które pod względem ryzyka są bardzo zróżnicowane, różne mają też prognozowane stopy zwrotu – na pewno znajdziesz taki fundusz, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Możesz też wypróbować Celowe Plany Oszczędnościowe z oferty Esaliens. To specjalny program oszczędnościowy, który działa jak inwestycyjna skarbonka. Ty wybierasz, przez ile lat chcesz oszczędzać (5, 10, 15 lub 30 lat), które rozwiązanie inwestycyjne jest dla Ciebie najlepsze, a także ile i kiedy wpłacasz. Minimalna dopłata to 100 zł. I już. A jeśli się zdarzy konieczność wcześniejszej wypłaty środków, możesz to zrobić w dowolnym momencie.
4. Polisy ubezpieczeniowe
Tak zwane polisy posagowe polegają na regularnym wpłacaniu składek przez rodziców z myślą o przyszłości dziecka. Z jednej strony jest to ochrona na awaryjne sytuacje (np. śmierć rodzica), z drugiej, jeśli polisa nie zostanie wykorzystana, a rodzice w zdrowiu doczekają ostatniej składki, to w momencie określonym w umowie, najczęściej wtedy, kiedy dziecko osiągnie określony wiek, zostanie wypłacona uzgodniona w umowie polisy kwota.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.