Jak czuć się bezpieczniej, wracając późno do domu?
Jesień bywa złota i ciepła – kolorowe liście na chodnikach, spacery alejami w parku, wieczorna herbata z kocem i nową książką. Ale ta sama jesień bywa też szara i bura – śliskie liście na chodnikach, deszczowa plucha i przede wszystkim szybko nadchodzące wieczory, które równie szybko przyspieszają naszego kroku – szczególnie, jeśli jesteśmy kobietą samotnie wracającą do domu ciemnymi uliczkami.
Na szczęście coraz więcej pań zdaje sobie sprawę z tego, że nawet idąc samotnie przez środek nocy mogą czuć się bezpiecznie. W damskich torebkach, do standardowego wyposażenia – portfela, szminki czy kluczy – częściej i częściej dołączają akcesoria do samoobrony.
Jednym z najpopularniejszych jest gaz pieprzowy, który obezwładnia napastnika, wywołując u niego silną reakcję alergiczną. W zależności od rodzaju gazu (w formie mgiełki albo żelu) umożliwia on zatrzymanie przeciwnika z pewnego dystansu, bez konieczności bezpośredniego zetknięcia się z nim.
Równie popularne są paralizatory, które jednak wymagają odrobiny umiejętności, aby czuć się z nimi komfortowo i nie obawiać się, że w razie czego nasz skuteczny paralizator zrobi zbyt dużą krzywdę napastnikowi – o ironio...
Mnóstwo chętnych na zajęcia z samoobrony
Właśnie ze względu na umiejętności w wielu miastach pojawia się coraz więcej miejsc, które pozwalają kobietom na ćwiczenie nie tylko fizycznej obrony, ale też zachowania zimnej krwi, która jest niezbędna w takich sytuacjach. Samoobrona dla kobiet pokazuje im, że odpowiednie umiejętności są wystarczającą przewagą nad pozornie silniejszym przeciwnikiem.
W Raciborzu takie kursy odbywają się regularnie. Kilka miesięcy temu miała miejsce m.in. akcja „Bezpieczna kobieta”, która cieszyła się sporym zainteresowaniem pań. Co jakiś czas podobne szkolenia organizowane są również w raciborskich szkołach.
A co jeśli boimy się psów? W parkach czy na obrzeżach miast stosunkowo często można spotkać bezpańskie psy, które nie zawsze ucieszą się na nasz widok – z wzajemnością zresztą. Jak się bronić przed psem? Oczywiście można uciekać, ale za pewne nie warto, bo nasza reakcja jedynie wyostrzy zmysły zwierzaka. Najskuteczniejszy jest gaz pieprzowy, jednak ten tradycyjny – który działa na ludzi – psa mógłby trwale oślepić, a nawet zabić – a chodzi nam tylko o to, żeby wszystko skończyło się bezpiecznie. Dlatego w takich sytuacjach przydaje się gaz pieprzowy na psy – o mniejszym stężeniu substancji.
Winter is coming – cytując frazę z serialu „Gra o Tron” – na długie zimowe wieczory warto przygotować nie tylko grubszą kurtkę, ale też grubszą skórę.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.