Zwalczanie moli
Mole to z wyglądu niepozorne, ale bardzo uciążliwe szkodniki domowe. Możemy spotkać je w szafkach kuchennych gdzie sieją spustoszenie pośród żywności, lub w szafach gdzie niszczą ubrania tj. swetry czy futra. Skąd mole biorą się naszych domach? Zagnieżdżają się w nich niezależnie od stopnia czystości. Możemy przywieźć je wraz z zakupami ze sklepu spożywczego czy zoologicznego lub same przywędrują do nas od sąsiada. Rozmnażają się w zastraszającym tempie, składając jaja w produktach tj. kasze, mąki, czy makarony.
Mole spożywcze a ubraniowe
Wyróżniamy dwa rodzaje moli. Pierwszym z nich są mole spożywcze, żerujące w naszych spiżarniach czy szafkach kuchennych. Drugą grupę stanowią mole ubraniowe, siejące spustoszenie w szafach i niszczące ubrania. Na pierwszy rzut oka wydają się niemal identyczne, jednak to złudne przeświadczenie. Mole spożywcze mają brązowoszare ubarwienie, a ich długość dochodzi do 10 mm. Ubraniowe są mniejsze i mają lekko żółtawy odcień. Główną różnicą między nimi jest miejsce ich żerowania.
Preparaty zwalczające mole
Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów, pomagających pozbyć się tych uciążliwych lokatorów.
Łatwym i bezpiecznym do zastosowania produktem zwalczającym mole spożywcze są specjalne pułapki o formie lepu. Pokryte są preparatem przyciągającym mole oraz klejem o długotrwałym działaniu, który raz na zawsze rozprawia się z niechcianymi szkodnikami. Pułapki są całkowicie bezpieczne, zarówno dla ludzi jak i jedzenia oraz bezwonne. Można zostawiać je wszędzie tam, gdzie zagnieżdżają się mole spożywcze.
Kolejnym preparatem stosowanym do walki ze spożywczymi szkodnikami są płyny, którymi spryskuje się powierzchnie tj. szafki kuchenne czy półki w spiżarni. Podobnie jak pułapki są bezpieczne dla żywności, a ich działanie nie jest owadobójcze tylko odstraszające.
Moli ubraniowych możemy pozbyć się za pomocą specjalnych zawieszek lub kulek, przeznaczonych do umieszczania we wnętrzach naszych szaf, w garderobach czy szufladach. W zależności od preferencji dostępne są zawieszki bezzapachowe lub wydzielające przyjemną dla człowieka woń lawendy czy cedru. Mają one za zadanie zwalczać mole w każdym stadium rozwojowym. Podobne działanie i zastosowanie mają środki owadobójcze pod postacią zapachowych kulek.
Dobre środki i preparaty na mole znajdziesz tutaj.
Domowe sposoby zwalczania moli
Oprócz specjalistycznych preparatów, do walki z molami mogą się także przyczynić sprawdzone, domowe sposoby.
Mole nie znoszą zapachu naftaliny, terpentyny czy świeżego mydła. W szafie z ubraniami sprawdzą się kulki ziela angielskiego lub listek laurowy. Skutecznym sposobem jest również ocet. Miejsca narażone na przebywanie moli przetrzyj szmatką nasączoną octem i pozostaw do wyschnięcia, a jego zapach odstraszy niechcianych intruzów.
Profilaktyka zamiast zwalczania
W walce z molami równie ważna jest profilaktyka i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu. Jeśli w którymś z produktów spożywczych znajdziemy mole powinniśmy go natychmiast wyrzucić, razem z sąsiadującymi z nim produktami. Istotne jest również sprawdzania żywności, którą przywozimy ze sklepu, a także przechowywanie rzeczy sypkich w dobrze zamkniętych pojemnikach.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany