ABC zakupu pojemników do segregacji odpadów
Czego potrzebujemy, aby prawidłowo segregować śmieci? Przede wszystkim wiedzy, które z nich powinny trafić do kosza z odpadami zmieszanymi, a które do recyklingu (i do którego pojemnika). Odpowiednie pojemniki pełnią zatem ważną rolę we właściwym segregowaniu odpadów.
Firma, w której sortuje się śmieci, zyskuje wizerunek przedsiębiorstwa proekologicznego i odpowiedzialnego. Segregacja przynosi też efekty wymierne, takie jak niższe stawki za odbiór odpadów. Niestety, Polsce daleko jeszcze do miana „mistrza segregacji” – szacuje się, że ok. 70% odpadów kieruje się u nas wprost na wysypiska. Liderzy segregacji, Szwedzi, kierują tam zaledwie 2% śmieci. Na firmach spoczywa więc szczególnie duża odpowiedzialność – decydując się na segregację odpadów, podnoszą świadomość ekologiczną społeczności lokalnej oraz własnych pracowników. Sortowanie nie musi być trudne ani pracochłonne, zwłaszcza, jeśli zakupimy do tego celu odpowiednie pojemniki.
Kolory pojemników a rodzaj odpadów
Wyróżniamy siedem kolorów pojemników lub worków na śmieci, które przypisane są do konkretnych kategorii odpadów:
Kolor niebieski przeznaczony jest wyłącznie na papier. Mogą to być wydruki, gazety, papierowe torebki, ale także karton i tektura. Nie wrzucamy tu natomiast kartonów po napojach, papieru tłustego, papieru woskowanego, rachunków, pieluch i innych odpadów higienicznych. Odpady powinny być czyste i suche.
Kolor zielony oznacza pojemnik lub worek przeznaczony na szkło. Jeśli oddzielamy dwa rodzaje szkła – bezbarwne i kolorowe – co jest zalecane ze względu na inne metody poddawania ich recyklingowi, pojemnik zielony służy do wyrzucania szkła kolorowego. Butelki i słoiki nie mogą być potłuczone ani wypełnione płynami lub jedzeniem. Nie można tu wrzucać żarówek, lamp, termometrów, szkła zbrojonego i żaroodpornego, szyb, okularów itp.
Kolor biały jest zarezerwowany dla szkła bezbarwnego.
Kolor żółty oznacza kosze i worki przeznaczone na tworzywa sztuczne i metal. Pamiętajmy o zgnieceniu butelek, puszek i opakowań przed ich wyrzuceniem – pomóc mogą tu takie urządzenia jak zgniatarka do butelek. Nie wyrzucamy tu opakowań po farbach, olejach, lekach, a także sprzętu RTV i AGD.
Kolor czerwony wybieramy, jeśli chcemy wydzielić frakcję metalu, zwłaszcza aluminium. Czerwony pojemnik będzie odpowiedni na puszki oraz metalowe części i zakrętki. Kosz żółty będzie wówczas służył wyłącznie do odpadów plastikowych.
Kolor brązowy jest kolor przewidziany dla odpadów biodegradowalnych. Nie wrzucamy tu jednak kości, resztek mięsa i ryb, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, kamieni i ziemi.
Kolor czarny oznacza pojemnik przeznaczony na odpady zmieszane, czyli większość tych śmieci, które nie nadają się do segregacji. Nie wrzucamy tu jednak tzw. elektrośmieci, odpadów niebezpiecznych, medycznych i budowlanych.
Ile różnych pojemników zakupić?
Pojemników do segregacji może być mniej niż siedem (jeśli np. nie oddzielamy szkła bezbarwnego i kolorowego), ale idealna segregacja powinna uwzględniać wszystkie. Nie bójmy się, że mogą zająć one dużo miejsca – producenci pojemników do segregacji śmieci, tacy jak firma AJ Produkty, proponują pojemniki w różnych rozmiarach i kształtach, jak również w wygodnych zestawach o kompaktowych rozmiarach i nowoczesnym stylu, które wpasują się nawet w niewielkie pomieszczenie biurowe. Dobrym pomysłem są też większe pojemniki o układzie pionowym, posiadające przegrody przeznaczone na różne rodzaje odpadów. Pojemniki takie mogą mieć formę szafek do segregacji pokrytych laminatem, które wpasują się w zestawy mebli drewnianych.
Warto pomyśleć także o dodatkowych pojemnikach, służących do wyrzucania różnego rodzaju odpadów niebezpiecznych oraz pewnych rodzajów odpadów, które mogą być segregowane osobno. Przykładem może być tu pojemnik na plastikowe nakrętki od butelek, które mogą być później przekazane na cele charytatywne. Ponadto można zakupić osobne pojemniki na baterie i akumulatory czy świetlówki. Oddzielne pojemniki warto przeznaczyć na materiały eksploatacyjne drukarek, leki, na inne odpady niebezpieczne. Leków pozbywamy się w aptece (znajdują się tam specjalne pojemniki), natomiast odpady niebezpieczne oraz wielkogabarytowe elektrośmieci wywożą specjalizujące się w tym firmy.
Jak wybrać najlepsze pojemniki?
Tu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Materiał, z którego wykonany jest pojemnik powinien zapewniać wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia. Najlepsze będzie tworzywo pokryte od wewnątrz gładką powłoką ułatwiającą mycie.
- Pojemność jest zależna od potrzeb. W pomieszczeniach wystarczą kosze o pojemności 40–60 l; na zewnątrz wystawiamy większe pojemniki.
- Rozwiązania ułatwiające segregację – odpowiednie oznaczenia (kolorami i słowne), a także kształt otworu wrzutowego pomogą w rozpoznaniu właściwego pojemnika. Otwory na szkło i puszki zwykle są okrągłe, zaś na papier – podłużne.
- Układ pojemników – na rynku znajdziemy pojemniki pojedyncze, których musimy zakupić kilka, a także zestawy pojemników (praktyczne w firmie będą zwłaszcza mobilne zestawy koszy umieszczonych na jednym wózku) oraz pionowe szafy do segregacji posiadające wysuwane szuflady bądź szafki z otworami wrzutowymi.
- Dodatkowe rozwiązania – warto, aby pojemniki były wyposażone np. w mechanizm do trzymania i naciągania worków czy zatrzaski stabilizujące worek. Godnym uwagi rozwiązaniem jest pokrywa zatrzymująca nieprzyjemne zapachy (do kosza na odpady organiczne lub zmieszane).
Segregacja śmieci w firmie nie musi być trudna – zwłaszcza gdy z pomocą przychodzą nam odpowiednio oznaczone, nowoczesne pojemniki do segregacji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany