Oświetlenie kuchni – znaczenie rodzaju i rozmieszczenia
Kuchnia jest miejscem, w którym oświetlenie jest po prostu niezbędne, aby nie wyrządzić sobie przypadkiem krzywdy. Oprócz głównego oświetlenia przydatne jest również światło w różnych strefach pomieszczenia. Jak rozmieścić oświetlenie, aby kuchnia była jasna i stanowiska pracy nie stwarzały zagrożenia dla domowników?
Równomierne oświetlenie całego wnętrza
Na kompletny projekt kuchni składa się wiele elementów, ale oświetlenie pełni jedną z kluczowych ról. Niezbędna jest instalacja światła ogólnego, dzięki któremu całe wnętrze będzie równomiernie oświetlone. Nie istnieje konieczność montażu bardzo jasnego światła, ale ważne, aby było rozproszone i umożliwiało między innymi bezproblemowe sprzątanie kuchni. Coraz częściej za oświetlenie kuchni służą oprawy sufitowe, które zapewniają właśnie rozproszone światło lub odbite. Włącznik powinien być umieszczony przy wejściu do pomieszczenia. Również halogeny zamontowane na szynach lub linkach mogą zastępować tradycyjne światło ogólne pod warunkiem doboru opraw, które nie będą skupiać światła w jednym punkcie. Jeżeli zamiast tradycyjnej lampy montujemy oprawy sufitowe, należy starannie zaprojektować ich ilość i rozmieszczenie. Są praktyczne ze względu na możliwość regulacji kąta padania światła.
Oświetlenie miejscowe – funkcjonalne rozwiązania
Trudno obejść się bez oświetlenia miejscowego, które jest też określane mianem kierunkowego. Zapewnia światło w miejscu, w którym w danym momencie pracujemy. Tutaj światło powinno być jasne, ale równocześnie nie może razić w oczy. Wszystkie aranżacje kuchni wymagają zastosowania światła skupionego w jednym miejscu, a najlepiej zdecydować się na oprawy umożliwiające regulację jego kąta nachylenia. Należy oświetlić takie przestrzenie jak blat roboczy, kuchenka i zlew. Wszystkie prace przebiegają sprawnie i bezpiecznie, jeśli wszystko jest dobrze widoczne. Warto podkreślić również walory estetyczne wnętrza poprzez światło. Kolorowa mozaika w kuchni na ścianie pod szafkami prezentuje się fantastycznie, gdy pada na nią ciepły blask. Pod górnymi szafkami przydadzą się świetlówki liniowe, dzięki którym blat zyska oświetlenie o równomiernym charakterze. Dużą popularnością cieszą się oprawy halogenowe. Jeśli halogeny nie tworzą jednego systemu, pojedyncze oprawy należy montować co 40-60 cm. Na górnych szafkach można też umieścić reflektory halogenowe z wysięgnikiem, ale tutaj należy się dobrze zastanowić, czy pasują do aranżacji pomieszczenia. Tam, gdzie na ścianach nie wiszą żadne szafki warto umieścić niewielkie kinkiety, które oświetlają to, co jest pod nimi. Zastanawiając się nad projektem oświetlenia, warto przejrzeć propozycje MO.DESIGN. Tutaj można znaleźć również płytki ścienne do kuchni i podłogowe. Nowoczesna marka Mo, która działała wcześniej jako Cermag przedstawia interesujące propozycje wyposażenia wnętrz.
Oprawy źródła światła – jakie wybrać?
Oprawy do światła ogólnego powinny być przezroczyste, aby nie zatrzymywały światła i zapewniały jego rozproszenie, ale oświetlenie punktowe wymaga opraw nieprzezroczystych, które skupiają światło w jednym punkcie. Aby światło było właściwie rozpraszane, klosz powinien mieć otwarty charakter. W części roboczej nie należy wieszać lamp bezpośrednio nad głową, ponieważ miejsce pracy będziemy zasłaniać własnym cieniem.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.