Optymalizacja warunków pracy – ergonomiczne krzesło do biura
Krzesło to mebel, na którym pracownik wykonujący pracę biurową spędza najwięcej czasu, wykonując swoje obowiązki służbowe. Ten niepozorny element wyposażenia stanowiska pracy wpływa także na zdrowie pracownika, a w konsekwencji – na efektywność wykonywanych obowiązków. Jakie skutki rodzi brak odpowiedniego krzesła w pracy?
W znacznej większości przypadków stanowiska pracy biurowej są wyposażone w tradycyjne krzesła ze sztywnym oparciem. To poważny błąd – niestety czynniki takie jak brak możliwości regulacji wysokości siedziska, położenia oparcia lub podłokietników sprawiają, że pracownik wykonuje swoje obowiązki w niewygodnej pozycji, której utrzymanie jest olbrzymim wysiłkiem dla organizmu. Etatowiec zaczyna kompensować nieodpowiednie warunki pracy zmianami położenia ciała. W perspektywie wieloletniej pracy pojawia się charakterystyczna sylwetka: ciało pochylone w stronę monitora, podkulone nogi i ręce wsparte zbyt wysoko na biurku. Wszystko to prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia osoby pracującej na zwykłym krześle. Pracownik zaczyna skarżyć się na bóle stawów, kręgosłupa, zawroty głowy oraz drętwienie kończyn. Szczególnym przypadkiem urazu wywołanego błędną pozycją przyjmowaną na stanowisku pracy biurowej jest zespół cieśni nadgarstka. Choroba powoduje stopniową dysfunkcję jednej lub obu rąk, a leczenie często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Jak w prosty sposób uchronić zdrowie etatowca i zwiększyć wydajność pracy?
Problemy zdrowotne pracownika kosztują podwójnie
Pogarszający się stopniowo stan zdrowia osoby pracującej na zwykłym krześle to także początek problemów związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych. Spada efektywność osoby zatrudnionej, pojawiają się coraz dłuższe absencje w pracy, a w skrajnych przypadkach pracownik zmuszony jest do zmiany stanowiska lub do odejścia z firmy. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak, opartego na badaniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nieodpowiednie warunki pracy są jednym z głównych czynników wpływających na zły stan zdrowia pracowników i niską efektywność pracy.
Utrata przez firmę doświadczonej osoby w wyniku problemów zdrowotnych to także olbrzymie straty sprzedażowe i wysokie koszty rekrutacji. Pracodawca traci przede wszystkim wykwalifikowanego pracownika, co rodzi często okresowe spadki sprzedaży. Odprawy dla byłego pracownika, szkolenie nowego oraz wyrównanie efektywności pracy nowozatrudnionej osoby w stosunku do poprzednika to długofalowy proces. W wielu przypadkach, kiedy zostaje zatrudniona nowa osoba, okazuje się, że kompletnie nie nadaje się do wypełniania nałożonych obowiązków. Jest to konsekwencją dużo niższych kompetencji niż pierwotnie zakładano, więc zainwestować od kilkuset złotych w nowe krzesło ergonomiczne niż kilka tysięcy złotych w nowego niedoświadczonego pracownika.
Niewielka zmiana dająca wielkie efekty – krzesło biurowe ergonomiczne
Zaopatrzenie firmy w krzesło biurowe ergonomiczne, dostępne np. w ofercie firmy AJ Produkty, może uchronić pracownika przed dolegliwościami. Nowoczesny model krzesła przede wszystkim wydobędzie z pracownika pełen potencjał fizyczny oraz intelektualny. Brak problemów zdrowotnych, dobre samopoczucie i komfort pracy sprawią, że skupi się on na wykonywanych obowiązkach.
Jakie zmiany odczuje pracownik, który zamieni tradycyjne krzesło na model ergonomiczny? Ergonomiczne krzesło firmy AJ Produkty posiada możliwość regulacji niemal każdego jego elementu. Jest to podstawowa zaleta krzesła biurowego wysokiej klasy. Regulowany zagłówek jest doskonałym podparciem dla głowy i barków, co pozwala na przyjęcie zrelaksowanej pozycji bez napięcia mięśniowego w okolicach karku. Mechanizm synchroniczny sprawia, że siedzisko oraz podparcie podążają za ruchami ciała użytkownika. Specjalna blokada pozwala na zablokowanie mechanizmu w czterech różnych pozycjach, a użytkownik decyduje o wyborze tej, która jest odpowiednia dla niego. Podłokietniki podpierające ręce także posiadają regulację wysokości i szerokości położenia. Dodatkowym atutem ergonomicznego krzesła jest specjalna zaokrąglona przednia krawędź siedziska, która zmniejsza napięcie ud i kolan. To jeszcze nie wszystkie zalety omawianego krzesła. Wysokie siedzisko jest wyprofilowane, co zwiększa komfort pracy. Istnieje także możliwość wyposażenia krzesła w podnóżek pozwalający wypocząć zmęczonym stopom. Dla stanowisk pracy wymagających więcej niż ośmiu godzin wykonywania obowiązków godny polecenia jest ergonomiczny fotel biurowy firmy AJ Produkty, który ma zalety opisanego wcześniej krzesła ergonomicznego, a do tego posiada siedzisko niwelujące zmęczenie wywołane nawet kilkunastogodzinnym trybem zmianowym. Fotel świetnie sprawdza się w pomieszczeniach call center czy salach konferencyjnych.
Szeroki wybór ergonomicznych krzeseł czy foteli biurowych pozwala na dostosowanie wyposażenia stanowiska pracy do potrzeb pracownika. To wszystko dzieje się stosunkowo niewielkim nakładem finansowym – przynajmniej w porównaniu do rekrutacji nowej osoby.
Wysokiej jakości wyposażenie jest także wieloletnią inwestycją, która podniesie jakość, efektywność pracy i ograniczy do minimum absencje pracownika wywołane złym stanem zdrowia lub całkowicie je wykluczy. Zdolność retencji, czyli możliwość zatrzymywania najlepszych pracowników w firmie, także ulegnie znacznemu wzrostowi, ponieważ zadowolony i zdrowy pracownik jest także lojalny wobec pracodawcy.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.