Wady i zalety filtrowania wody
Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju wód - mineralnych, źródlanych, smakowych, a także tych z gazem i bez gazu. Wiele osób zapomina o tym, że dostępna jest jeszcze woda z kranu, która jest zdatna do picia po przegotowaniu lub przefiltrowaniu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto filtrować wodę i czy popularna kranówka jest odpowiednią opcją dla każdego. Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!
Filtrowanie wody - na czym polega ten proces?
Filtrowanie wody to inaczej uzdatnianie wody pitnej, które polega na oczyszczaniu jej ze wszystkich toksyn i innych potencjalnie szkodliwych związków chemicznych. Ma to na celu przystosowanie wody do jej bezpiecznego spożywania. W praktyce proces filtracji wody polega na eliminowaniu wszystkich szkodliwych substancji, które znajdują się w wodzie. Niektóre zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem. Mowa tu w szczególności o: zanieczyszczeniach mechanicznych, które pochodzą ze starych rur - piasku, rdzy. Co więcej, w wodzie z kranu obecne są także związki chloru, które również czynią ją niezdatną do picia bez przegotowania i filtrowania. Szczególnie groźne dla zdrowia może okazać się spożywanie wody pochodzącej ze starych instalacji - może być w niej obecny ołów, który jest toksycznym związkiem, destrukcyjnie wpływającym na kondycję organizmu.
Rodzaje filtracji wody
Filtrowanie wody jest procesem złożonym, najczęściej kojarzonym wyłącznie z oczyszczaniem wody w celu jej bezpiecznego spożycia. Tymczasem wyróżnia się co najmniej kilka typów filtrowania wody. Mowa tu w szczególności o:
- zmiękczaniu wody, które jest konieczne w przypadku, gdy mamy do czynienia z wodą twardą,
- demineralizowaniu wody, które polega na usunięciu nadmiaru rozpuszczonych w wodzie soli. Jest to możliwe dzięki destylacji,
- odżelazianiu, które polega na usunięciu z wody związków żelaza,
- dezynfekcji, która polega na usunięciu z wody: bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów.
Czy warto filtrować wodę?
Filtrowanie wody nie zawsze jest procesem opłacalnym. Niekiedy znacznie lepszą opcją jest korzystanie z dystrybutora wody lub kupowanie wody w dużych galonach. Decydując się na takie rozwiązanie przynajmniej mamy pewność, że woda, którą pijemy jest w 100% bezpieczna, bowiem w przeciwnym razie nie zostałaby dopuszczona do sprzedaży. Niemniej jednak każdy powinien mieć w domu co najmniej dzbanek do filtrowania, by oczyścić wodę z kranu np. na herbatę lub kawę.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.