Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia1 sierpnia 201810:00

Dereń jadalny - właściwości lecznicze, zastosowanie i uprawa

Dereń jadalny - właściwości lecznicze, zastosowanie i uprawa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Właściwości lecznicze derenia jadalnego cenione są od wieków. Roślina ta ma swoje szerokie zastosowanie w lecznictwie alternatywnym – m.in. jako środek leczący anemię. Współczesna medycyna naturalna wykorzystuje owoce derenia również w problemach żołądkowych. Na tym lista zastosowania tej rośliny się nie kończy – zobacz, na co pomaga i jak uprawiać derenia we własnym ogrodzie.

Owoce derenia jadalnego – właściwości lecznicze

Owoce derenia jadalnego bogate są w cenne dla zdrowia pierwiastki mineralne, takie jak żelazo, miedź, cynk, fosfor, wapń czy potas. Ponadto zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, beta-karoten, pektyny, garbniki oraz witaminy (C, P i A). Odmiany czerwone z kolei zawierają antocyjany (przeciwutleniacze).

Dereń – na anemię, problemy żołądkowe i choroby nerek

Dereń słynie przede wszystkim z wysokiej zawartości żelaza w swoim składzie, dlatego polecany jest osobom zmagającym się z anemią oraz kobietom, których miesiączki są obfite.
W medycynie alternatywnej dereń stosowany jest także na dolegliwości żołądkowe – a to za sprawą zawartości kwasów organicznych oraz fitoncydów. Działają one bowiem przeciwzapalnie i ściągająco. Z kolei garbniki będące jednymi ze składowych owoców derenia, wykazują działanie zapierające, przez co stosuje się je w kolkach żołądkowych czy przy biegunkach (w formie wywaru). Dereń polecany jest także we wspomaganiu odchudzania, ponieważ usprawnia przemianę materii. Dereń działa ponadto moczopędnie, przez co zaleca się jego stosowanie w przypadku chorób nerek.

Jakie jeszcze właściwości lecznicze mają owoce derenia?

Dereń stosowany jest także jako środek przeciwko przeziębieniom i gorączkom. Skutecznie podnosi odporność organizmu. Słynna dereniówka (nalewka z derenia) wykorzystywana jest z kolei w formie leku na podagrę. Medycyna alternatywna traktuje owoce rośliny również jako środek łagodzący migreny, bóle reumatyczne czy artretyzm. W stomatologii natomiast wykorzystuje się gałązki derenia jako preparat do czyszczenia zębów.
Współczesne badania dowiodły również, że dereń wykazuje działanie przeciwnowotworowe dzięki zawartości antocyjanów – które ponadto zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych. Składnik ten wpływa również pobudzająco na wydzielanie insuliny.

Jak wykorzystać owoce? Dereń jadalny w kuchni

Owoce derenia można stosować zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. W kuchni wykorzystuje się je jako składnik sosów, dżemów, chutney, syropów, nalewek czy likierów.

Dereń jadalny w ogrodzie

Dereń jadalny to drzewo idealne do małych ogrodów – dorasta maksymalnie do 8 m wysokości. Posiada wniesiony pokrój, a liście są eliptyczne i układające się naprzemianlegle. Dereń może być traktowany jako roślina dekoracyjna – szczególnie wczesną wiosną (podczas kwitnienia – dereń tworzy żółte kwiaty) oraz jesienią (podczas owocowania – owoce są czerwone).

Jak uprawiać dereń jadalny?

Dereń jadalny nie ma wielu wymagań glebowych czy świetlnych. Najlepiej jednak będzie owocować na stanowiskach słonecznych oraz osłoniętych od wiatru. Więcej wskazówek, dzięki którym owocowanie będzie bardziej obfite, znajdziesz w artykule o uprawie derenia jadalnego – sprawdź.

Dereń toleruje nawet gleby ciężkie. Preferuje natomiast obojętne lub lekko zasadowe pH gleby. Roślina nie może być uprawiana w zastoju wody, ale należy utrzymywać stałą wilgotność, dlatego podłoże powinny być dobrze przepuszczalne.

Dereń jadalny w ogrodzie – uprawa krok po kroku

1. Sadzenie
Krzew do sadzenia powinien mieć ok. 1,5 m wysokości. Przed zasadzeniem należy skrócić gęsto rozgałęzione korzenie o ok. 1/3 długości.

2. Podlewanie
Dereń dobrze znosi suszę, jednak może to mieć zły wpływ na obfitość owocowania. Dlatego jeśli chcemy wykorzystywać owoce rośliny, należy ją regularnie nawadniać.

3. Nawożenie
Dereń nie potrzebuje wielu składników odżywczych – wystarczy jednorazowe zaaplikowanie dawki kompostu na wiosnę.

4. Przycinanie
Dereń może być także potraktowany jako roślina na żywopłot, którą należy formować. Tutaj najważniejszy jest kształt korony, a nie gęstość ugałęzienia. Dereń znosi dość dobrze przycinanie, ale będzie owocować i kwitnąć także bez tych zabiegów.

5. Ochrona przed mrozem
Dereń jadalny należy do grupy roślin odpornych na mróz, przez co może przetrwać zimę nawet bez ochrony. Mimo wszystko warto wysypać ściółkę wokół pnia drzewa, aby zapewnić korzeniom izolację.

Dereń jadalny: polecane odmiany

Do najbardziej polecanych odmian derenia jadalnego, zaliczają się 'Aurea', 'Jolico', ‘Pionier’, 'Violacea' oraz ‘Golden Glory’. Ostatnia z odmian ma duże i bardzo smaczne owoce, przez co jest bardzo chętnie wybierana do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Aktualności1 września 202417:16

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W gminie Rudnik stało się już niemal tradycją, że tradycyjne korowody dożynkowe są zastępowane przez kawalkady maszyn rolniczych, zarówno tych starszych, jak i nowszych.

GWStudio
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Reklama
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Grały zespoły od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Swe rozgrywki rozpoczęli także piłkarze A i B klasy w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki, zobacz tabele.

(greh)
Aktualności1 września 202409:48

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Sport31 sierpnia 202419:59

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO]

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

31 sierpnia, w słoneczne sobotnie popołudnie, na boisku przy Sudeckiej doszło do derbowego starcia. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z dwóch dzielnic Raciborza: LKS Wicher Płonia i rezerwy LKS Studzienna. Była to potyczka w ramach III kolejki drugiej grupy C klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Aktualności1 września 202421:54

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 1 września, na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy koncert, który przeniósł uczestników w atmosferę Polski Walczącej. Wydarzenie, zatytułowane "(Nie)zakazane piosenki", zgromadziło kilkaset osób, chętnych do wsłuchania się w pieśni patriotyczne i powstańcze.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.