Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 czerwca 201911:22

Szafran uprawny – właściwości i zastosowanie

Szafran uprawny – właściwości i zastosowanie  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Szafran to jedna z roślin, których właściwości zdrowotne i walory smakowe doceniono już w starożytności. Używali jej Persowie, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Cenna przyprawa jest pozyskiwana wyłącznie z wyspecjalizowanych upraw, gdzie zbiera się słupki krokusa. Charakterystyczny, jasnofioletowy kwiat jest łatwy w uprawie, lecz z każdego hektara pola pozyskuje się jedynie niewielką ilość suszonego szafranu. Poznaj właściwości zdrowotne szafranu uprawnego.

1. Właściwości odżywcze szafranu uprawnego

2. Wpływ szafranu uprawnego na organizm człowieka

3. Szafran uprawny - dostępne postaci

4. Skutki uboczne podczas stosowania szafranu uprawnego

 

Szafran uprawny jest najdroższą przyprawą na świecie. Cenne, cienkie nitki o jasnoczerwonej barwie są stosowane od lat do przyprawiania wielu dań w kuchni śródziemnomorskiej. Ponadto roślinę wykorzystywano do farbowania tkanin oraz w medycynie starożytnej. Dowiedz się więcej o właściwościach i zastosowaniu szafranu.

Właściwości odżywcze szafranu uprawnego

Szafran uprawny dostarcza dużych ilości witamin i mikroelementów oraz innych cennych składników odżywczych. Znajduje się w nim wysoka zawartość witaminy A, B6, a także witaminy C. Szafran jest bogatym źródłem tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego oraz miedzi, potasu, selenu i cynku. Ponadto roślina dostarcza przeciwutleniaczy, które hamują powstawania wolnych rodników w organizmie. W suszonym szafranie znajduje się też krocyna, która odpowiada za kolor, gorycz - pikrokrocyna, nadająca smak, i safranal, który odpowiada za zapach.

Wpływ szafranu uprawnego na organizm człowieka

Od wieków stosowano szafran jako lek w przypadku odry, żółtaczki, artretyzmu i wielu chorób serca. Liczne olejki eteryczne występujące w roślinie sprawiają, że jego działanie na organizm jest wszechstronne. Przeciwutleniacze sprawiają, że szafran jest ważny dla mężczyzn. Przyprawa zabezpiecza plemniki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, dzięki czemu chroni przed niepłodnością i pomaga poprawiać jakość nasienia. Panie doceniają natomiast spowalnianie starzenia, którego przyczyną również są wolne rodniki.

Szafran jest ważnym składnikiem leków na depresję. Dzięki niemu, w organizmie wzrasta poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Samopoczucie ulega poprawie, ponadto zauważa się działanie uspokajające i rozluźniające. Suplementy i leki zawierające szafran uprawny poleca się kobietom, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto możliwe jest stosowanie szafranu przeciwbólowo i w celu poprawy krążenia. Dzięki  regularnemu przyjmowaniu przyprawy, obniża się poziom cholesterolu we krwi i reguluje się ciśnienie tętnicze. Współczesne badania wykazały również, że szafran hamuje produkcję kwasów nukleinowych, które są odpowiedzialne za podziały w komórkach nowotworowych i zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Od wieków zaleca się przyjmowanie szafranu w celu pobudzania apetytu i wspomagania trawienia. Roślina ma zbawienny wpływ na żołądek u osób cierpiących na chorobę wrzodową. Jej rozkurczowe działanie może również wspomagać leczenie innych chorób układu pokarmowego. Ponadto szafran uprawny jest uznawany za afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn, który powinno się przyjmować zwłaszcza w okresie starań o poczęcie potomstwa.

Szafran uprawny - dostępne postaci

Szafran uprawny najpopularniejszy jest w postaci suszonej. Dodaje się go wielu słynnych dań - risotto, paelli, bułeczek kornwalijskich, kebabu w Iranie, kefty marokańskiej, a także do wielu wypieków cukierniczych i alkoholi. Suszony szafran jest dostępny w formie nitek lub proszku. Popularne są również suplementy w formie tabletek, które w swoim składzie posiadają szafran. Jednym z takich suplementów są tabletki Positivum. Jest to środek dostępny bez recepty, stosowany w łagodnych stanach napięcia nerwowego. Jego przyjmowanie pomaga uspokoić się, spokojnie zasnąć i pozbyć się nadmiaru stresu. Szafran często jest dodawany również do suplementów na potencję. Znajduje się miedzy innymi w preparacie Braveran, który wspomaga sprawność seksualną, oraz w tabletkach Member XXL, które panowie przyjmują w celu powiększenia penisa. Na długą i silną erekcję polecany jest też preparat Potency Therapy, którego jednym ze składników jest szafran uprawny.

Skutki uboczne podczas stosowania szafranu uprawnego

Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do stosowania szafranu uprawnego, lecz ważne jest zachowanie umiaru w jego przyjmowaniu. Rzadko zdarza się, by przyprawa wywołała niepożądane działania, lecz w przypadku przyjęcia nadmiernie dużej ilości suplementów może dojść do pojawienia się skutków ubocznych. U części osób pojawią się już po przyjęciu 1 g szafranu. Wśród działań niepożądanych wymienia się przede wszystkim zawroty głowy i uczucie oszołomienia, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego oraz krwawienia z dróg rodnych u kobiet. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety ciężarne, gdyż szafran w dużych dawkach wykazuje działanie poronne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl

 

Autor: artykuł partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 stycznia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ciągu nadchodzącego weekendu nie zabraknie ciekawych wydarzeń w regionie. Sprawdź, co będzie się działo, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport10 stycznia 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Piłkarze halowi, siatkarki i siatkarze, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Właśnie ci sportowcy dostarczą swym kibicom wielu emocji podczas nadchodzącego weekendu. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.