Dentystyczne czy naturalne gryzaki dla psa – co wybrać?
Młode psiaki poznają otaczający je świat w dużej mierze poprzez… gryzienie. Zaznajamiając się z przedmiotami znajdującymi się w domu, nieustannie zatapiają w nich swoje ząbki. Jedynym ratunkiem dla mebli, książek czy butów są gryzaki dla psów.
Szczeniak, który nieporadnie podgryza kapcie swojego właściciela, może być naprawdę rozczulającym widokiem. Niestety, dopuszczając do takiego zachowania, trzeba liczyć się z poważnymi zniszczeniami, jakich energiczny piesek może dokonać w mieszkaniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie podarowanie szczeniakowi odpowiedniego gryzaka – pozwoli mu on na to, by realizować swoją naturalną potrzebę gryzienia, a przy tym odciągnie jego uwagę od domowych sprzętów.
Najlepsze gryzaki dla młodych piesków
Wychowanie małego psiaka to nie tylko jednak z najpiękniejszych przygód w życiu, ale również ogromna odpowiedzialność. Wbrew pozorom, nie wystarczy przynieść nowego pupila do domu i od czasu do czasu się z nim pobawić. Postępując w ten sposób, można wyrobić u psa wiele nieprawidłowych zachowań, które pozostaną z nim przez całe dorosłe życie. Zanim zdecydujemy się na zakup psa, warto poczytać o konkretnej rasie, aby być przygotowanym na życie z czworonożnym przyjacielem.
Pierwsze kilka miesięcy życia szczeniaka jest kluczowe dla jego rozwoju. Należy w pełni wykorzystać ten czas, by wyrobić w maluchu odpowiednie nawyki. Oczywiście będzie to wymagało sporo czasu, chęci i energii, jednak bez wątpienia jest to inwestycja, która w przyszłości zaprocentuje.
Psiaki mają nieposkromioną wręcz potrzebę gryzienia i żucia. Wbijają się ząbkami we wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgach ich pyszczków. Doszukiwanie się przyczyn, dla których szczeniaki gryzą, jest stratą czasu. Jak twierdzą specjaliści, psy mogą gryźć z nudów, radości, stresu, smutku. Lub bez powodu. Jest to po prostu wpisane w ich naturę.
Aby umożliwić psu prawidłowy rozwój, nie można zakazać mu gryzienia! Można jednak nauczyć go zatapiania ząbków jedynie w przedmioty, które są do tego przeznaczone – gryzaki dla psów.
Gryzak dentystyczny dla psa – przy wymianie zębów
Gryzienie szczeniaków szczególnie nasila się w okresie, gdy wymieniają one zęby mleczne na stałe. Ma to miejsce pomiędzy 12. a 14. tygodniem życia.
W czasie wymiany zębów zadaniem gryzaków (oprócz realizowania zwykłej potrzeby gryzienia) jest przyniesienie zwierzęciu ulgi w odczuwanych dolegliwościach. Warto sięgnąć wówczas po gryzaki dentystyczne – wyposażone w specjalne masujące wypustki lub takie, które można schłodzić w zamrażarce.
Warto wiedzieć, że również dorosłe psy lubią korzystać z gryzaków. Nie robią tego, co prawda tak często, jak szczenięta, jednak gryzienie wciąż sprawia im przyjemność i jest jednym ze sposobów na odreagowanie emocji. Nie ma znaczenia również wielkość psa - zarówno mały piesek jack russell terrier jak i duży berneński pies pasterski będą miały taką samą potrzebę gryzienia, którą musimy zaspokoić.
Jaki gryzak dla psa wybrać?
Popularne gryzaki z gumy, zwłaszcza te najtańsze, mogą być nieprzyjemne w smaku i zapachu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies nie będzie chciał bawić się tego typu przedmiotem. Decydując się na gumowy gryzak, warto więc wybrać model z nieco wyższej półki cenowej.
Przed zakupem gumowego gryzaka warto sprawdzić, czy jest on odpowiednio elastyczny. Po naciśnięciu guma powinna wracać do swojego pierwotnego położenia – jeżeli się tak nie dzieje, zabawka może okazać się dla pieska zbyt twarda. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków, które najchętniej gryzą miękkie przedmioty.
Oprócz materiału należy rozważyć również kształt gryzaka, jego rozmiar i teksturę.
Alternatywą dla zabawek z gumy są naturalne gryzaki dla psa. Weterynarze zgodnie przyznają, że powinny one pojawiać się w diecie każdego czworonoga. Naturalne gryzaki to nic innego niż zasuszone mięso lub podroby. W sklepach zoologicznych znaleźć można takie gryzaki, jak na przykład ogony lub uszy wieprzowe, królicze kręgosłupy, skórki wołowe, jelita czy żwacze.
Naturalne gryzaki są nie tylko okazją do rozładowania potrzeby gryzienia. Stanowią także wartościową, bogatą w białko przekąskę. Ponadto gryzaki tego typu świetnie oczyszczają psie zęby z kamienia nazębnego, przy okazji masując dziąsła.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany