Czy dieta może poprawić humor jesienią?
Jesień to pora roku, która u wielu osób powoduje obniżenie nastroju. Krótkie dni, niewielka ilość promieni słonecznych czy deszcz mogą działać na nas dość depresyjnie. Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby poprawić sobie humor. Jednym z nich jest dieta bogata w składniki, które chronią nas przed jesienną chandrą!
ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE TO PODSTAWA!
Być może część osób czytając o jedzeniu, które poprawia humor od razu pomyśli o czekoladzie, lodach czy daniach typu fast-food. Nie jest to jednak najlepszy sposób na walkę z jesienną chandrą. Spożywanie produktów bogatych w węglowodany proste, nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans i sztuczne dodatki do żywności na dłuższą metę tylko pogorszy nasz nastrój. Tego typu produkty są ubogie w składniki ważne dla naszego samopoczucia – magnez, witaminy z grupy B, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 czy tryptofan. Poza tym jeśli spożywamy je w nadmiarze, sięgając po nie za każdym razem, gdy dopadnie nas zły nastrój narażamy się na rozwój nadwagi i otyłości. Nadmierne kilogramy mogą wpłynąć źle nie tylko na nasz humor, ale także na zdrowie. Dlatego w celu poprawienia nastroju warto postawić na zdrowe rozwiązania, a nie na „zajadanie emocji” za pomocą produktów o niskiej wartości odżywczej.
SKŁADNIKI DO WALKI Z JESIENNĄ CHANDRĄ
Istnieje grupa składników, które poprzez wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego mogą uchronić nas przed jesienną chandrą. Dlatego nie powinno zabraknąć ich w jesiennych fit posiłkach!
Magnez
Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego dlatego jego niedobory mogą objawiać się pod postacią zwiększonej drażliwości, nerwowości czy senności. Oprócz tego jest to pierwiastek istotny dla prawidłowej pracy mięśni, a także wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. W związku z tym warto zadbać o jego odpowiednią ilość w diecie nie tylko w czasie jesieni. Źródłem magnezu jest, m.in. kasza gryczana, pełnoziarniste pieczywo zbożowe, pestki dyni, nasiona słonecznika i nasiona roślin strączkowych.
Witaminy z grupy B
Dla prawidłowego działania ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym naszego nastroju najistotniejsza jest witamina B1, B6 oraz B12. Witaminę B1 znajdziemy, m.in. w drożdżach, mięsie, nasionach roślin strączkowych czy pestkach i nasiona. Z kolei źródłem witaminy B6 jest, m.in. mięso drobiowe, kasza gryczana, pełnoziarniste pieczywo, brukselka oraz kapusta pekińska. Kolejny składnik ważny dla naszego nastroju, czyli witamina B12 występuje w mięsie, jajkach oraz mleku i produktach mlecznych. Osoby na diecie wegańskiej, które eliminują wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego są narażone na jej niedobory. Dlatego w tym przypadku warto rozważyć suplementację lub wprowadzenie do diety produktów roślinnych fortyfikowanych witaminą B12.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Wpływają pozytywnie na koncentrację i pamięć, a także są zalecane w profilaktyce i leczeniu depresji. Ich źródłem są, m.in. tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź, sardynki), orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia czy oliwa z oliwek.
Tryptofan
Tryptofan jest niezbędny do syntezy serotoniny, która wpływa na nasz nastrój, a także sen i apetyt. Osoby z niskim poziomem serotoniny w organizmie są bardziej narażone na wystąpienie stanów depresyjnych. Dlatego warto wzbogacić nasze posiłki w źródła tryptofanu. Należą do nich, m.in. jajka, mięso, ryby, migdały czy orzechy.
Więcej informacji można uzyskać na jakiepudelko.pl/blog
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany