Jak ocieplić bramę garażową?
Dobra brama garażowa musi pełnić kilka funkcji. Przede wszystkim zapewnia nam bezpieczeństwo – parkując w środku samochód nie powinniśmy się obawiać ataku złodzieja ani tego, że intensywne opady uszkodzą nasz pojazd. Ponadto brama powinna estetycznie pasować do reszty posesji, a jeśli garaż przylega bezpośrednio do domu, musi odpowiednio nas chronić przed utratą ciepła. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zakup bramy w wersji ocieplonej. Co jednak w przypadku, gdy wybraliśmy model bez warstwy izolacyjnej? Czy możemy go później docieplić?
Ocieplanie bramy garażowej – jakie materiały wykorzystać?
Jeśli ze względu na oszczędności lub inne kwestie postawiliśmy na nieocieplone drzwi do garażu, to całkiem prawdopodobne, że już niebawem i tak będziemy musieli zainwestować w izolację. Dobrą bramę garażową możemy dostać chociażby od firmy Hormann, zarówno w wersji ocieplonej, jak i nieocieplonej.
W przypadku, gdy zauważymy, że drzwi garażowe nie zdają egzaminu, przez co tracimy zbyt wiele ciepła, należy jak najszybciej zadbać o dobrą warstwę termoizolacyjną. Najważniejsze to pamiętać o tym, by nie korzystać ze zbyt ciężkich materiałów. W przeciwnym wypadku znacząco zwiększymy wagę całego skrzydła, przez co brama będzie trudniej się otwierać. Może to być szczególnie uciążliwe, gdy nie posiadamy napędu automatycznego, w związku z tym musimy obsługiwać bramę ręcznie.
Jednym z chętnie wykorzystywanych, a jednocześnie tanich sposobów, jest oczywiście wykorzystanie styropianu. Niestety to rozwiązanie ma dwie wady. Po pierwsze płyty styropianowe mają określoną grubość, a w bardzo małych garażach nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe ograniczanie przestrzeni. Czasem wymiary bramy garażowej mogą wręcz uniemożliwiać wykonanie takiego ocieplenia. Po drugie: styropian nie będzie pełnił zbyt dobrych funkcji izolacyjnych. Odczujemy wprawdzie różnicę, jednak podczas zimy garaż i tak będzie szybko się wychładzał.
W grę wchodzi również pianka poliuretanowa, która doskonale nadaje się w formie warstwy termoizolacyjnej. Sprzedaje się ją w puszkach, a aplikacja wymaga użycia specjalnego pistoletu. Jeśli mamy doświadczenie, z powodzeniem możemy samodzielnie ocieplić drzwi do garażu w taki sposób. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy podobnych czynności, zdecydowanie lepiej wynająć do tego fachowca.
Doskonałą alternatywą będzie także wykorzystanie maty lub folii izolującej. Takie ocieplenie z łatwością możemy wykonać sami, wystarczy wcześniej dokładnie zmierzyć bramę, tak by wiedzieć, ile materiału kupić i przede wszystkim jak go dopasować.
Jak ocieplić bramę matą izolacyjną?
Jak już zostało wspomniane, pierwszym krokiem do wykonania ocieplenia bramy w postaci maty jest dokonanie stosownych pomiarów. Mimo wszystko nie zaszkodzi kupić jedną dodatkową rolkę – w razie gdyby jeden z fragmentów się uszkodził, zawsze będziemy mieli zapas. Przed rozpoczęciem przyklejania materiału warto bramę umyć, a następnie osuszyć.
Najpierw zaczynamy od taśmy dwustronnie klejącej, którą umieszczamy wokół całego obwodu. Nie musi ona ciasno przylegać do powierzchni. Później rozkładamy matę na podłodze i przy pomocy nożyczek lub noża docinamy poszczególne części tak, by móc odpowiednio je przykleić. Materiał jest miękki i cienki, dlatego przycięcie go wokół klamki nie sprawi żadnej trudności.
Odmierzone pasy przyklejamy tak, by przylegały do siebie na styk. Należy mocno docisnąć matę do taśmy klejącej. Miejsca, gdzie łączą się kolejne fragmenty, należy z kolei zakleić taśmą aluminiową, co zapewni doskonałą szczelność. Pamiętajmy, by mieć przy tym kogoś do pomocy, co pozwoli precyzyjnie zakleić wszystkie krawędzie.
Brama garażowa ocieplona – zalety
Ogrzewanie domu potrafi co roku pochłonąć duże sumy pieniędzy, szczególnie gdy zima jest bardzo długa. Dlaczego zatem wydawać jeszcze więcej na opał? Niestety tym skutkuje posiadanie nieocieplonej bramy w garażu, który przylega bezpośrednio do budynku. Nawet najlepsze ogrzewanie na niewiele się zda, kiedy ciepło będzie uciekało przez drzwi garażowe. Próba zaoszczędzenia na zakupie nieocieplonego modelu nie sprawdzi się na dłuższą metę, skoro później będziemy ponosić duże koszty związane z utratą ciepła.
Nie tylko podczas zimowych miesięcy termoizolacja jest tak istotna. Latem, szczególnie jeśli nasza brama została wykonana z metalu, garaż będzie bardzo mocno się nagrzewał. W związku z tym, gdy lubimy od czasu do czasu urządzić sobie domowy warsztat, niezbyt przyjemnie będzie nam przebywać w tak dusznym i zbyt gorącym pomieszczeniu.
Ocieplona brama garażowa to zatem nie tylko zmniejszenie kosztów, ale także gwarancja tego, że będziemy jeszcze bardziej zadowoleni z naszego własnego garażu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany