Nowoczesne domy dwulokalowe – jedno pozwolenie na budowę, dwie zadowolone rodziny
Projekty domów dwulokalowych to ciekawa inwestycja, którą interesuje się coraz więcej osób. Budowa takiego domu jest traktowana praktycznie – dom dla dwóch rodzin, lub ekonomicznie – lokata kapitału. Jakie zalety mają projekty domów dwulokalowych i dlaczego zyskują na popularności?
Bliźniak czy dwulokalowy – podstawowe różnice
Przeglądając gotowe projekty domów, na pierwszy rzut oka domy w zabudowie bliźniaczej nie różnią się od projektów domów dwulokalowych. Wizualnie trudno znaleźć różnice, ale takie istnieją. Są to głównie kwestie związane z konstrukcją budynków.
Projekty domów dwulokalowych to budynki składające się z dwóch osobnych segmentów mieszkalnych połączonych ze sobą dwoma ścianami szczytowymi. Obie ściany musi łączyć wspólna ława fundamentowa. Nie może ona być technologicznie podzielona szczelinami dylatacyjnymi. Projekt domu jednorodzinnego dwulokalowego posiada wspólny fundament i wspólną konstrukcję dachu, przez co może być realizowany wyłącznie jako jedna budowa. Nie możemy podzielić inwestycji na etapy. Cała inwestycja musi zostać wykonana na raz, przynajmniej do stanu surowego zamkniętego.
Projekty domów w zabudowie bliźniaczej różnią się od dwulokalowych głównie sposobem rozwiązania konstrukcji. Budując bliźniaka musimy wystawić dwie ściany szczytowe, którymi będą stykały się domy. Niezbędne są również oddzielne ławy fundamentowe przedzielone szczeliną dylatacyjną. Taka konstrukcja pozwala budować dom systemem dwuetapowym. Mury obu domów mogą być wznoszone niezależnie od siebie. To samo tyczy się pokrycia dachowego.
Dom przy Amarantowej 9 dwulokalowy (parter) - www.galeriadomow.pl
Dlaczego warto budować domy dwulokalowe?
Projekty domów dwulokalowych wymagają jednego pozwolenia na budowę. To podstawowa zaleta takiego rozwiązania. Również adaptację gotowego projektu wykonuje się za jednym razem, na jednej dokumentacji projektowej. W przypadku bliźniaków proces zespolenia domów dokonuje się właśnie na etapie adaptacji. Jest ona przez to odpowiednio droższa. W kwestiach formalno-prawnych dom dwulokalowy ma przejrzystą strukturę własności. Każdy odrębny lokal ma osobną księgę wieczystą, a działka na której zrealizowano inwestycję jest dzielona równo po połowie przez właścicieli obu segmentów. Obowiązuje współwłaścicielstwo z prawami do wyłącznego korzystania z własnej części nieruchomości. Takie współdzielenie nieruchomości możemy prawnie znieść na drodze sądowej, lub umowy notarialnej.
Wybór projektu domu dwulokalowego jest opłacalny z kilku względów. To stosunkowo bezpieczna inwestycja, która gwarantuje wysoką stopę zwrotu. Gdy budujemy jeden segment dla siebie a drugi wystawiamy na sprzedaż, poniesione koszty powinny się zwrócić ze sporą nawiązką. Jeszcze większe profity przynosi budowa domu dwulokalowego w całości przeznaczonego na sprzedaż. Budując jeden dom z dwoma lokalami oszczędzamy również na czasie. Materiały na budowę organizujemy za jednym razem, szybciej wykonujemy formalności adaptacyjne, a przez to szybciej uzyskujemy pozwolenie na budowę.
Wybierając gotowy projekt domu dwulokalowego unikamy sytuacji, do której może dojść w przypadku budowy bliźniaka, a która wiąże się z autonomią bliźniaka, jako osobnego domu. Ingerencje w wygląd zewnętrzny, dodatkową rozbudowę, czy nietypowe wykończenie zewnętrzne domów bliźniaczych mogą być uciążliwe dla jednego z współwłaścicieli bliźniaka. W domu dwulokalowym konstrukcja tworzy integralną całość i nie można samodzielnie wprowadzać zmian w żadnym z jego segmentów. Innymi słowy nikt nam za ścianą nie wybuduje dodatkowej kondygnacji, czy innej niepożądanej zabudowy.
Dom przy Amarantowej 11 dwulokalowy - www.galeriadomow.pl
Projekty domów dwulokalowych, poza komercyjnymi profitami, pozwalają zamieszkać w jednym domu z krewnymi, rodzicami, czy innymi bliskimi osobami, zapewniając przy tym wymaganą prywatność i wolność decydowania o sobie. Dają poczucie obecności bliskich osób, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności potrzebnej każdej rodzinie.
Projekty domów w zabudowie bliźniaczej można znaleźć na stronie: https://www.galeriadomow.pl/projekty-blizniaki.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.