Czym jest odpowietrzanie grzejnika? Jaki odpowietrznik wybrać?
Właściwy komfort cieplny w budynku jest jedną z najważniejszych kwestii - zwłaszcza w przypadku okresu zimowego. Zdarza się jednak, że pomimo dobrze wykonanej instalacji grzewczej coś działa nie tak, jak powinno. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy ciepło rozchodzi się równomiernie, a kaloryfery nie są zapowietrzone. Jeżeli dodatkowo pojawia się szum lub bulgotanie w instalacji, to odpowietrzanie grzejnika powinno rozwiązać problem.
Na czym polega odpowietrzanie grzejnika?
Zjawisko zapowietrzenia kaloryferów pojawia się w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, w której głównym medium jest woda. Przed jej napełnieniem w poszczególnych elementach - przewodach i grzejnikach znajduje się powietrze, które należy usunąć. Może ono dostać się do środka także podczas uzupełniania braków cieczy lub w przypadku, jeżeli któreś elementy instalacji nie są do końca szczelne. Czasami zdarza się jednak, że powietrze jest wynikiem zjawisk, jakie zachodzą w kaloryferach i przewodach.
Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Odpowietrzanie grzejnika jest czynnością polegającą na usunięciu zbędnego powietrza, dzięki czemu element ten może właściwie pracować i zapewnia odpowiedni poziom ciepła. Dzięki tej czynności kaloryfery mają równomierną temperaturę na całej powierzchni - dodaje.
Dlaczego regularne odpowietrzanie grzejnika jest ważne?
Brak zalegającego w kaloryferach powietrza przekłada się przede wszystkim na komfort cieplny, a co za tym idzie na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego odpowietrzanie grzejnika powinna być wykonywane regularnie. Warto zwrócić uwagę, że głównym składnikiem powietrza jest tlen, który może destrukcyjnie wpływać na konstrukcję kaloryfera - w zależności od materiału, jaki został wykorzystany do jego budowy. W instalacji może pojawić się korozja, która wygeneruje poważne koszty związane z wymianą grzejników w przypadku ich poważnego uszkodzenia.
Odpowietrznik - czym jest i jakie są rodzaje odpowietrzników?
Odpowietrznik jest elementem montowanym w instalacji centralnego ogrzewania, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się powietrza gromadzącego się w kaloryferach. Dzięki temu instalacja działa wydajnie i jest chroniona przed różnego rodzaju usterkami. Działanie odpowietrzników uzależnione jest jednak od ich rodzaju. Producenci oferują:
odpowietrzniki ręczne - nazywane także manualnymi,
odpowietrzniki automatyczne.
Przez wiele lat z powodzeniem wykorzystywane były odpowietrzniki ręczne. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz prosty montaż. W tym zakresie dostępne są także różne opcje związane z obsługą, która może wymagać użycia kluczyka, pokrętła lub śrubokręta - w zależności od wybranego modelu. Usuwanie powietrza w tym przypadku wykonywane jest, jak wskazuje sama nazwa - ręcznie.
Z biegiem czasu na rynku pojawiła się zdecydowanie wygodniejsza alternatywa - odpowietrznik automatyczny. W momencie jego wyboru ingerencja człowieka w działanie instalacji grzewczej przestała być konieczna. Chociaż jest on droższy niż manualna wersja, to wiele osób wybiera go z uwagi na wspomnianą już wygodę.
Odpowietrznik automatyczny - jak odpowietrzyć z jego pomocą kaloryfer?
Odpowietrznik automatyczny tak naprawdę nie wymaga większego działania oprócz samego montażu. Cały mechanizm działa później samodzielnie. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą specjalnej budowy tego elementu, a dokładniej dzięki umieszczeniu wewnątrz pływaka odpowiadającego za otwarcie i zamknięcie otworu, przez które możliwe jest wydostanie się zbędnego powietrza.
Jak zamontować odpowietrznik automatyczny?
Odpowietrznik montuje się w bardzo prosty sposób i czynność ta może zostać wykonana samodzielnie. W tym celu konieczne jest odkręcenie zaworu spustowego znajdującego się w najwyższym punkcie grzejnika. Następnie w to miejsce zostaje wkręcony odpowietrznik automatyczny. Warto zwrócić uwagę na tak zwany kapturek, który znajduje się w górnej części. Żeby elementy działał w pełni sprawnie, konieczne jest, aby był on cały czas otwarty.
Koszt zakupu odpowietrznika to w zależności od jego rodzaju od kilku do kilkunastu złotych. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca, biorąc pod uwagę szkody, jakie może wywołać nadmiar powietrza w instalacji grzewczej. Właśnie z tego względu odpowietrznik automatyczny lub ręczny - uznawany jest za podstawowe akcesorium do kaloryfera.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany