Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować?
Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, możesz być z siebie dumny. Zostałeś wybrany spośród wielu kandydatów na określone stanowisko. Twoje CV prawdopodobnie było dobrze przygotowane, a kwalifikacje i doświadczenie, które zdobyłeś, są poszukiwane przez daną firmę. Zastanawiasz się teraz co masz zrobić, aby jak najlepiej wypaść na spotkaniu, jak się przygotować, żeby nic cię nie zaskoczyło, i w końcu, jak przekonać przyszłego pracodawcę, że to właśnie ciebie powinien wybrać? Poniżej podajemy kilka rad.
Przećwicz mówienie o swoich osiągnięciach
Wiele osób mimo, że ma duże doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje, nie potrafi o nim opowiedzieć. Często umniejszają sobie, odbierają sobie zasługi, przypisując sukcesy szczęściu czy losowi. Nie możesz tak robić na rozmowie o pracę! Pracodawca chce wiedzieć jaką pracę wykonałeś, aby osiągnąć dany wynik. Mów o konkretach: co zrobiłeś, jak to zrobiłeś i jaki to dało efekt. Jeszcze raz przeczytaj dokładnie ogłoszenie i sprawdź jakie są w nim wymagania. Używaj podobnych sformułowań i określeń. Jeśli obawiasz się, że będziesz miał z tym problem, poćwicz wcześniej z kimś z rodziny lub znajomych.
Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz
Zapewne większość z tych informacji nie będzie ci potrzebna na spotkaniu. Możliwe nawet, że prowadzący rozmowę w ogóle o to nie zapyta. Jednak wiedza na temat specyfiki funkcjonowania firmy, tego czym się dokładnie zajmuje, czy z jakimi podmiotami współpracuje, mogą okazać się bardzo przydatne podczas niestandardowych sposobów rekrutacji np. grywalizacji.
Naucz się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
HR-owcy prowadzą rozmowy według pewnego schematu. Nawet w przypadku różnych stanowisk powtarzać mogą się pewne pytania. Warto abyś ułożył sobie wcześniej na nie odpowiedzi i nie czuł się zaskoczony. Reruter na pewno zapyta:
- Dlaczego powinien cię zatrudnić – na to pytanie najlepiej odpowiedz podając 2-3 przykłady twoich doświadczeń świadczących o twoich unikalnych atutach, ale nawiązujących do wymagań stanowiska.
- Dlaczego chcesz zmienić pracę – lepiej nie narzekaj na poprzednie miejsce pracy. Odpowiedz, że potrzebujesz nowych wyzwań, chcesz poznać inną branżę i mieć możliwość rozwoju.
- Jakie są twoje słabe strony – wiele osób odpowiada na to pytanie, że jest pracoholikiem. HR-owcy wiedzą, że to tylko utarty slogan. Opowiedz o swoich słabych stronach w kontekście wyzwań, powiedz, że „cechy nad którymi nadal pracujesz to…”.
- Jakie masz oczekiwania finansowe – nawet jeśli chcesz za wszelką cenę dostać tę pracę, nie mów, że możesz pracować za najniższe wynagrodzenie. Musisz pokazać, że jesteś świadom swojej wartości. Nie przesadzaj też za bardzo w drugą stronę. Sprawdź wcześniej jakie są średnie zarobki na takim stanowisku i powiedz, że jesteś otwarty na propozycje.
- Czym się interesujesz – nie wymyślaj na siłę niespotykanych zainteresowań. Rekruter szybko zorientuje się, że kłamiesz. Możesz przecież opowiedzieć, że robisz torty, którymi zachwycają się wszyscy znajomi i cała rodzina.
Załóż odpowiedni strój
Zdecydowana większość rekruterów przyznaje, że ubiór jest niezwykle ważnym elementem na rozmowie o pracę. Odpowiedni strój świadczy o profesjonalizmie i organizacji kandydata oraz jego możliwościach dbania o wizerunek firmy. Najlepiej postaw na klasyczną elegancję. Im mniej wzorów i jaskrawych kolorów, tym lepiej. Nie przesadzaj też ze zdobną biżuterią i dodatkami. Świetny zestaw dla kobiet to:
- granatowa ołówkowa spódnica,
- biała koszulowa bluzka,
- czarna taliowana marynarka,
- botki na obcasie i koniecznie
- rajstopy.
Panowie mogą założyć:
- granatowy garnitur,
- koszulę w niebieskie prążki,
- błękitny, jedwabny krawat z pasującą poszetką,
- skórzane derby oraz
- pasek w tym samym kolorze.
Nie spóźnij się
To bardzo prozaiczny, ale ciągle popełniany błąd. Oczywiście mogą cię spotkać się różne zdarzenia losowe, ale powinieneś postarać się wyeliminować jak największą ich liczbę. Jeśli zamierzasz jechać komunikacją zbiorową, wybierz wcześniejszy kurs, abyś miał zapas czasu kiedy np. na mieście będą korki. Jeśli chcesz jechać własnym samochodem sprawdź w aplikacji ile będzie trwał dojazd do tego miejsca o konkretnej porze oraz czy w pobliżu są parkingi. Pamiętaj aby mieć ze sobą zapisany numer do osoby, która zapraszała cię na spotkanie, aby w razie potrzeby poinformować o swoim spóźnieniu. Natomiast jeśli wiesz z wyprzedzeniem, że nie uda ci się być na ustaloną godzinę, koniecznie powiadom o tym rekrutera. Może w tym czasie zaplanuje sobie inne obowiązki i nie będzie tracił czasu na czekanie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany