Jak radzić sobie ze spamem w telefonie
Telefoniczny spam jest prawdziwą plagą dzisiejszych czasów. Niepożądane wiadomości reklamowe zalewają masowo nie tylko nasze skrzynki e-mailowe, ale również są wysyłane drogą sms-ową. Niektóre firmy oraz instytucje idą nawet krok dalej i zdobywają nasz numer w Internecie (lub nielegalnie), a następnie dzwonią z konkretną ofertą - często w najmniej oczekiwanym momencie. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście blokada numeru telefonu. Ten i inne sposoby walki z okropnym zjawiskiem, jakim jest spam, zostaną szerzej opisane w dalszej części artykułu.
Zablokowanie zastrzeżonych numerów u operatora to absolutna podstawa
Jeśli chcemy skutecznie walczyć z telefonicznym spamem marketingowym, to w pierwszej kolejności postarajmy się o to, aby operator włączył u nas usługę blokowania tzw. ukrytych/zastrzeżonych numerów. Pozwoli to wyeliminować około 75% nękających nas połączeń i SMS-ów, które dotyczą m.in. zaproszeń na prezentację garnków, ubezpieczeń czy nakłaniania do zmiany banku.
Pamiętajmy o tym, że zgodnie z obowiązującym prawem żadna firma nie ma prawa do przedstawiania nam swojej oferty bez wyraźnej zgody z naszej strony (naruszenie przepisów administracyjnych), narażając się na wysoką karę pieniężną. Niestety ta zasada nie jest respektowana przez wiele podmiotów działających na rynku. Drugim polecanym rozwiązaniem jest założenie sobie w książce adresowej kontaktu o nazwie "Spam" i regularne włączanie na listę nieznanych numerów, spod których ktoś dzwonił lub wysyłał SMS-y z niechcianą ofertą handlową albo usługową.
Dzięki temu z upływem czasu z pewnością zgromadzimy całkiem pokaźną kolekcję spamerów. Po zmianie telefonu wystarczy zsynchronizować kontakty między urządzeniem a usługą w chmurze. Jeśli natomiast otrzymujemy wiadomości o charakterze spamu sporadycznie i z widocznych numerów, to zalecana jest standardowa blokada numeru telefonu danej firmy. Pomaga też zainstalowanie specjalnego programu do zwalczania niepożądanych wiadomości.
A co ze spamem w skrzynce e-mail?
W tym przypadku problem jest nieco bardziej złożony i wymaga zastosowania innych metod. Po pierwsze musimy mieć świadomość, że jeśli nasz adres e-mailowy jest gdziekolwiek widoczny w sieci, wówczas telemarketerzy zapewne już go posiadają. Co więcej, mogą mieć do niego dostęp nawet w sytuacji, gdy sami nie umieszczaliśmy niczego w Internecie. Wystarczy bowiem, że któryś ze znajomych zapisał go w książce Outlooka lub nasz komputer został zainfekowany wirusem wysysającym wszelkie dane osobowe i adresowe.
Rozwiązaniem jest tutaj przede wszystkim skontaktowanie się z administratorem skrzynki i poproszenie go, aby wycofał zgodę odnośnie komunikacji elektronicznej poszczególnym spamerom. Inną zalecaną metodą jest klikanie w linki wypisu znajdujące się w każdej wysyłce o charakterze marketingowym. Co prawda zajmuje to trochę czasu, ale pozwala wyeliminować najbardziej natrętne podmioty. Nie jest zaś dobrym sposobem oznaczanie przychodzących treści jako spam, ponieważ często skutkuje to blokowaniem ich dostarczania zainteresowanym odbiorcom.
Więcej informacji znajdziecie na: https://panwybierak.pl/blog/niechciane-telefony-jak-ich-uniknac-jak-zablokowac-numer/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany