Jak wybrać zegarek do biegania?
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym biegaczem, czy też profesjonalnym maratończykiem, monitorowanie własnych wyników jest doskonałym czynnikiem motywacyjnym. Jednakże wybór odpowiedniego zegarka dla biegacza może być dość kłopotliwy, dlatego należy najpierw zwrócić uwagę na kilka istotnych cech zanim podejmiemy właściwą decyzję o zakupie.
Zegarek biegowy – droższy, nie znaczy lepszy
Zakres cen, jeśli chodzi o zegarki do biegania jest bardzo szeroki. Zasada wydaje się prosta: im wyższy koszt zakupu tym więcej funkcji oferują, jednak niekoniecznie wszystkie z nich są potrzebne biegaczom. Jeśli zamierzamy biegać tylko kilka razy w tygodniu i chcemy mieć wgląd w kilka kluczowych statystyk, wystarczy zdecydować się na urządzenie z niższej lub średniej półki. W zależności od tego jak często biegamy oraz czego oczekujemy od zegarka, wybierzemy inny sprzęt.
Nawigacja GPS, która zawsze prowadzi do celu
Zegarki sportowe śledzą pokonany dystans dzięki wbudowanemu modułowi GPS, za pomocą akcelerometru lub używając nawigacji ze sparowanego telefonu. Jeżeli jednak nie chcemy mieć przy sobie dodatkowego urządzenia, należy wziąć pod uwagę zegarki, które posiadają dostęp do nawigacji GPS i akcelerometr. Odwzorowują one znacznie dokładniej pozycję użytkownika na mapie.
Śledzenie poziomu tętna i poprawa kondycji
Warto zastanowić się nad dodatkowymi czujnikami jakie oferują zegarki sportowe. Bardzo przydatne może się okazać monitorowanie tętna, które możliwe jest przy użyciu czujnika wbudowanego w zegarek lub paska na klatkę piersiową, połączonego przez Bluetooth z zegarkiem. Ten ostatni jest bardzo precyzyjny, ale można czuć się z nim niewygodnie - lepiej więc z reguły postawić na pierwszą opcję.
Zegarek sportowy dostosowany do miejsca treningu
Jeżeli nasza aktywność odbywa się głównie w pomieszczeniach zamkniętych, najlepiej jest wybrać zegarek posiadający specjalną funkcję biegu na bieżni, z akcelerometrem. Z kolei biegacze terenowi powinni decydować się na urządzania z trybem biegów przełajowych i innych treningów na świeżym powietrzu.
Gotowe plany treningowe w pamięci zegarka
Duża część producentów zegarków sportowych oferuje gotowe plany treningowe przygotowane przez ekspertów, przygotowujące do półmaratonów, maratonów i innych typów biegu. Warto sprawdzić czy wybrane urządzenie posiada funkcję wirtualnego trenera. W sklepie internetowym www.abcgps.pl możesz łatwo przefiltrować zegarki pod względem ich funkcji i wybrać odpowiedni dla siebie.
Intensywne treningi w drodze do wymarzonych osiągnięć
Sesje interwałowe są bardzo skuteczne i pozwalają zwiększyć kondycję oraz szybkość. Dobry zegarek dla biegaczy powinien pozwolić na dowolne konfigurowanie treningu oraz oferować możliwość pomiaru takich parametrów jak tempo, tętno, pokonany dystans i czas trwania biegu.
Odtwarzanie utworów bezpośrednio z nadgarstka
Jeżeli spędzamy czas aktywnie, słuchając przy tym ulubionej muzyki, warto skupić się na smartwatchach, które oferują taką możliwość. Wygodnym rozwiązaniem są także kompatybilne słuchawki bezprzewodowe z opcją transmisji Bluetooth.
Efektywna regeneracja między treningami
Traktując bieganie poważnie, warto zaopatrzyć w zegarek biegowy, który oferuje wartościową analizę naszych parametrów po biegu – dotyczącą m.in obciążenia treningowego czy niezbędnego czasu odpoczynku po intensywnej sesji ćwiczeń.
Pojemna bateria w zegarku sportowym na długie trasy
Większość urządzeń powinna bez większego problemu działać podczas nawet 4 czy 5-ciogodzinnego biegu. Ważne jest jednak, aby dopasować żywotność baterii do potrzeb oraz sprawdzić, czy wybrany model został wyposażony w praktyczny tryb oszczędzania energii.
Warto znać opcje, które oferują najbardziej zaawansowane zegarki sportowe, ale najważniejsze to dobrze przemyśleć, które z nich w praktyce wykorzystamy. Jeśli w planach są biegi w maratonach lub innych zawodach, warto zainwestować w zegarki z wieloma funkcjami, które pomogą w pełni kontrolować ciało w trakcie biegu. Dobry zegarek to gwarancja skutecznej pomocy w planowaniu treningów i monitorowaniu postępów.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany