Czym charakteryzują się dobre i przyszłościowe rozwiązania inteligentnego domu?
Dom inteligentny, czyli jaki? Dziś to określenie znaczy co innego niż dziesięć lat temu. W przyszłości zapewne jego definicja zostanie ponownie zmieniona. Warto wiedzieć, na jaki system postawić, by służył nie tylko dziś, ale również w przyszłości.
Centrala z możliwością rozbudowy
Jaki będzie inteligentny dom za dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat? Tego tak naprawdę nie wiemy, jednak obserwując tempo rozwoju systemów inteligentnego zarządzania budynkami, możemy przypuszczać, że technologia znacznie wyprzedzi wyobraźnię. Dlatego tym, czego potrzebujemy już dziś, jest centrala zarządzająca systemem, która umożliwia jego rozbudowę o kolejne moduły i funkcje. Zamykanie się w kilku możliwościach (najpopularniejsze to sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem) sprawi, że za kilka lat poczujemy się wykluczeni z możliwości korzystania z nowoczesnej technologii.
Szukając systemu, który nie zamyka się na rozbudowę, warto przyjrzeć się bliżej ofercie https://zamel.com/pl-PL/.
Inteligentny dom i jego możliwości
Zautomatyzowany system zarządzania budynkami to nie tylko wygoda płynąca z ograniczonej konieczności wykonywania prostych czynności. Automatyczne sterowanie światłem, bramą i roletami pozwala nie wstawać z fotela, jeśli nie mamy na to ochoty. Za pomocą pilota zdalnego sterowania możemy nawet otwierać i zamykać okna. Ale to nie wszystko. Inteligentny dom to spore oszczędności płynące z możliwości automatycznej regulacji temperatury i oświetlenia. W tym wypadku warto mieć w domu czujniki zmierzchowe, czujniki ruchu oraz czujniki regulacji temperatury, które reagują nie tylko na temperaturę w domu, ale i na zewnątrz i na tej postawie określają konieczność dogrzania budynku. Wprowadzenie automatyki w przypadku oświetlenia i ogrzewania przynosi wymierne korzyści finansowe, w prywatnych budynkach sięgające kilku tysięcy rocznie.
Inteligentny dom – zdalne sterowanie
Sterowanie inteligentnym domem, kiedy się w nim przebywa, to rzecz tak oczywista, że właściwie niezauważana. Nowoczesne technologie umożliwiają sprawowanie pełnej kontroli nad systemem z dowolnego miejsca na świecie. Centrala inteligentnego domu zintegrowana z siecią internetową to kolejny warunek stworzenia systemu umożliwiającego w przyszłości jego rozbudowę. Centrala umożliwiająca jedynie zdalne sterowanie za pomocą pilota i programowanie poprzez panel dostępu niejako zamyka opcję skorzystania w przyszłości z rozwiązań, które dziś jeszcze wydają się utopią.
Kontrola systemu za pomocą sieci internetowej umożliwia nie tylko automatyczne włączanie i wyłączanie światła, sterowanie bramą czy ogrzewaniem, ale także fizyczny podgląd tego, co dzieje się w domu i na posesji za pomocą kamer internetowych.
Dom, który dba o swoje bezpieczeństwo
Systemy inteligentnego domu mogą nie tylko w zautomatyzowany sposób czuwać nad jego funkcjonowaniem, ale też powiadamiać o zdarzeniach nieoczekiwanych. Niezbędna do tego jest integracja z siecią internetową. To za jej pomocą użytkownik systemu inteligentnego sterowania budynkiem dowiaduje się, że w domu ktoś jest, chociaż teoretycznie nie powinno być nikogo, albo że uruchomiły się czujniki gazu lub dymu.
Dom inteligentny to dom przyszłości. Dziś jeszcze wydaje się drogą inwestycją, ale trzeba zauważyć, że ceny systemów stale spadają i ten trend na pewno będzie się utrzymywał. W nowo budowanych obiektach systemu inteligentnego sterowania automatyką domową są implementowane już na etapie projektu. Można przypuszczać, że niebawem będzie to takim samym standardem, jak dziś sieć elektryczna.
Przeczytaj także: Co musisz mieć w inteligentnym domu? 5 ciekawych urządzeń
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany