Milionerzy dawnego Ratibor
Osoby z majątkiem od 1 do 2 milionów marek nazywano zwykłymi milionerami. Dawny Ratibor miał ich aż siedmiu, czym górował nad innymi miastami z Gliwicami włącznie. - Świadczy to niewątpliwie o zamożności miasta i jego mieszkańców - pisze Paweł Newerla w drugiej części cyklu o górnośląskich multimilionerach.
W Raciborzu na pierwszym miejscu wymienia się radcę handlowego Emila Pyrkoscha. Był on właścicielem firmy „Zakłady Chemiczne »Ceres« Theodor Pyrkosch” na raciborskim Dębiczu (późniejszym „Klejżelu”). Piastował także stanowisko wiceprezesa „Oberschlesischer Kreditverein” (Górnośląskie Towarzystwo Kredytowe), które założył i którym kierował Adolf Polko.
Do grupy tych milionerów należeli również współwłaściciele fabryki papieru „Hugo Schück & Co”. Fabryka miała swoją siedzibę przy obecnej ulicy Batorego pod numerem 3 i sięgała ulicy Nowomiejskiej. Do fabryki przylegał także duży dom mieszkalny, w którym mieszkali dwaj współwłaściciele: Arthur Grunwald i C. Steinfeld. Fabryka Papieru Hugo Schück & Co. została założona w 1874 roku i zatrudniała 100 robotników. Głównym udziałowcem fabryki był Adam Schück. Mieszkał on przy ul. Zborowej. Piastował także stanowisko członka rady nadzorczej, wspomnianego już Oberschlesischer Kreditverein, założonego przez Adolfa Polko. Czytaj dalej: Multimilionerzy Górnego Śląska (2) - Racibórz i okolice
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany