Nieistniejące nekropolie starego Raciborza
Wspomnienie Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dobra okazja, by przypomnieć lokalizację najstarszych raciborskich nekropolii, których nie ma już we współczesnym krajobrazie miasta. - pisze Christoph Sottor (Niemcy).
Zachowały się jedynie te cmentarze, które powstały pod koniec XIX wieku (Jeruzalem) i z początkiem XX wieku (ewangelicki przy ul. Starowiejskiej) oraz pozostałości cmentarzy przykościelnych, w tym najstarszy na Ostrogu. Tylko Jeruzalem spełnia do dziś swoją funkcję. Tymczasem na obszarze obecnego miasta funkcjonowało dawniej wiele nekropolii. Gdzie szukać ich śladów?
Zarządzenia sanitarne rządu pruskiego z końca XVIII wieku nakazywały przenoszenie cmentarzy z miast na przedmieścia. Dopiero po uchwaleniu edyktu październikowego 1807 roku, znoszącego poddaństwo chłopów i zezwalającego na swobodny handel ziemią, raciborskie parafie, katolicka i ewangelicka, mogły wypełnić nakaz władz miasta o przeniesieniu nekropolii poza mury miejskie. Z krajobrazu miasta, w ciągu następnych 20 lat, zniknęły cmentarze wokół kościołów. Już wcześniej w mieście, w obrębie murów, były cmentarze, które uległy likwidacji. Spróbuję zlokalizować te zapomniane miejsca pochówków. Czytaj: Dawne nekropolie w centrum Raciborza
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany