Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia2 listopada 200823:36

Tajemnice wieży ciśnień

Tajemnice wieży ciśnień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Na świecie wykorzystywane są jako hotele, restauracje, galerie lub muzea. Najstarsza raciborska wieża ciśnień stoi bezużyteczna.

- To bardzo ciekawy obiekt – nie ma wątpliwości Tomasz Malkowski, architekt, dziennikarz katowickiej Gazety Wyborczej. Podobnych na Górnym Śląsku jest jednak znacznie więcej. Raciborska nie stanowi więc unikatu. Weszła do użytku dokładnie 23 września 1874 r. Ma 25 metrów wysokości. Decyzję o jej budowie podjęto rok wcześniej. Magistratowi nie udało się wówczas porozumieć z Brzeziem w sprawie dostarczania do miasta wody z tamtejszych źródeł. Czerpano ją z Odry, oczyszczano w filtrach piaskowych i pompowano do mieszczącego 500 m sześc. zbiornika na szczycie budowli. Stąd płynęła do mieszkań. Pompy tłoczące wodę miały moc 30 KM, czyli raptem 4 KM więcej od silnika fiata 126 p. W latach 30. wieża była za słaba, by zaopatrzyć rozrastające się miasto. Zdecydowano o budowie nowej wieży na wzgórzu w Starej Wsi. Ta jednak wytwarzała zbyt duże ciśnienie i nie weszła na stałe do użycia. Dziś są tu biura zakładów Mieszko.

Stara wieża ciśnień góruje nad przemysłową częścią Raciborza. To, nie licząc zakładu karnego, jedyny w tym rejonie obiekt, który zachował pierwotną architekturę i część dawnego wyposażenia. W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji zachowały się nawet jej plany. Pozostałe obiekty miejskich wodociągów zostały gruntownie zmodernizowane. Sąsiednią przedwojenną rzeźnię miejską zaadaptowano na obiekt handlowy. Cukrownię zamknięto i najprawdopodobniej zostanie wyburzona. Została tylko wieża, dziś bezużyteczna i zamknięta, by nie wszedł tu nikt niepożądany.

Wewnątrz sprawia ponure wrażenie, choć jest świadkiem 134 lat historii miasta. Wszystko, na każdej kondygnacji takie samo – małe pomieszczenia wokół klatki schodowej wiodącej na szczyt, aż do zbiornika. W ścianach okrągłe otwory, przez które można oglądać panoramę okolicy. Ściany szare, brudne, tu i ówdzie ozdobione napisami sprzed kilku lat. Wnętrze, co tu kryć, jest mało funkcjonalne. Nie nadaje się na hotel czy restaurację. Od biedy można tu urządzić muzeum i pokazywać stare urządzenia techniczne. Może warto pomyśleć o urządzeniu to galerii graffiti bądź innych wydarzeniach typu performance.

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 września 202423:20

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice...

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środę, 04.09., na boisku przy ulicy Jordana w Markowicach rozegrano spotkanie II rundy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Naprzeciw siebie stanęły ekipy LKS 07 Markowice i Unii Racibórz. Mecz ten wydawał się formalnością dla Unii, jednakże zarówno gospodarze jak i goście nie zdołali zdobyć gola w regulaminowym czasie gry. Warto zaznaczyć, że oba zespoły zagrały naprawdę dobre spotkanie. Niestety, zwycięzca mógł być tylko jeden.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.