Żydzi - zapomniani sąsiedzi
Prelekcja na temat historii Żydów Raciborza, która miała miejsce w poniedziałkowy wieczór w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Raciborskiej, wpisuje się w trend przypominania historii Żydów zamieszkujących dawniej obszary dzisiejszej Polski. Wyjątkowo fascynująca jest historia gminy w Raciborzu.
Spotkanie zasługuje na uwagę, ponieważ jest wynikiem aktywności badawczej młodych raciborzan – uczniów ZSM i II LO. Naukowym opiekunem grupy jest dr Piotr Sput – nauczyciel historii z Mechanika. - Cała praca włożona w przedsięwzięcie jest po stronie tych chłopaków, ja im tylko trochę w tym wszystkim pomagam – powiedział nam dr Sput, chwaląc swoich podopiecznych.
Młodzi badacze przedstawili dzieje Żydów w Raciborzu, od najwcześniejszych wzmianek aż po czasy II wojny światowej. Ważną częścią prezentacji była charakterystyka najbardziej znanych raciborzan pochodzenia żydowskiego, np. przedstawicieli licznej rodziny Mendelssohnów, która wydała wybitnych myślicieli, muzyków i naukowców.
Obecny na prelekcji nestor raciborskich dziejopisów Paweł Newerla był pod dużym wrażeniem osiągnięć grupy z ZSM i II LO – Chylę czoła przed wami. Wykonaliście świetną pracę – powiedział Newerla, wręczając młodym historykom przygotowany specjalnie na tę okazję grupy plik dokumentów mogących przydać się w ich badaniach. Opiekun grupy dr Sput dodał – To dopiero początek badań. Chłopców czekają jeszcze długie poszukiwania materiałów i dokumentów.
Na ekipę młodych historyków składają się: Marcin Lewicki, Michał Lewicki, Mateusz Małecki, Jakub Pytko, Marek Wyrostek, Adam Dylus i Sebastian Fitzon. Grupa bierze udział w finansowanym prze UE projekcie „Młodzież w działaniu” w ramach którego otrzymali grant w wysokości 5200 euro. Środki posłużą do przeprowadzenia kwerendy w archiwach i bibliotekach. Efektem przedsięwzięcia, które potrwa do czerwca, ma być publikacja książkowa na temat historii Żydów w Raciborzu. Młodzi badacze poprowadzą również prezentacje i warsztaty w szkołach i instytucjach kulturalnych.
Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza akcja młodych historyków: w roku szkolnym 2009/2010 chłopcy wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. „Pamięć o Katyniu”. Małecki, Lewicki, Pytko i Wyrostek zostali laureatami nagrody głównej tego konkursu. Efektem ich pracy jest m. in. strona internetowa www.katyn1940.cba.pl. Natomiast w XIV Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Piętno II wojny – los i pamięć” chłopcy otrzymali wyróżnienie II stopnia. W 2008 roku Jakub pytko brał również udział w konkursie „Historia i kultura żydów polskich” organizowanym przez Fundację „Szalom”.
LP
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany