Skarby Muzeum... teraz o Krzanowicach
Wiosną 1925 r. podczas prac drenażowych w północnej części Krzanowic (woj. śląskie), na wschód od szosy Krzanowice – Pietraszyn, odkryto duże cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej. Badania przeprowadzone na tym terenie będą tematem kolejnego spotkania z cyklu Skarby Muzeum Górnośląskiego.
Z informacji archiwalnych wynika, że cmentarzysko zajmuje obszar o powierzchni ok. 3,28 ha i szacuje się je na ponad 1000 grobów. Zachował się również schematyczny plan z początku XX wieku w skali 1:2500, z zaznaczonym przybliżonym jego zasięgiem, określonym na podstawie grobów, na które natrafiono podczas kopania rowów drenażowych. Prawdopodobnie brak środków finansowych uniemożliwił wówczas podjęcie badań archeologicznych na tym stanowisku.
Prace wykopaliskowe przeprowadzono po raz pierwszy w 1976 roku, a kontynuowano je do roku 1985. Badania prowadził Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W czasie dziesięciu sezonów badawczych, z których każdy trwał około jednego miesiąca, przebadano obszar o powierzchni 45,5 ara, odsłaniając 366 grobów ciałopalnych kultury łużyckiej, datowanych na okres od schyłku II okresu epoki brązu do HC (1300–650 lat p.n.e.). Wśród nich wyodrębniono: 282 groby popielnicowe, 68 grobów bezpopielnicowych, jamowych i 16 dużych grobów typu kietrzańskiego, gdzie spalone szczątki ludzkie włożono do trumny wykonanej z drewnianej kłody.
Termin: 27 stycznia 2011; godzina: 17.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, świetlica muzealna, wejście od ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany