Bo harcerskie pasje nie mijają
Jeszcze przed końcem 2010 r. pojawiła się na rynku wydawniczym bogato i barwnie ilustrowana książka pt. Twarze Śląska. Jednym z jej bohaterów jest Kazimierz Kostecki – z wykształcenia politolog – raciborzanin z urodzenia, w latach 1965-70 komendant raciborskiego hufca ZHP. Są i inni raciborzanie.
Jeszcze przed końcem 2010 roku pojawiła się na rynku wydawniczym bogato i barwnie ilustrowana książka pt. Twarze Śląska. Wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. A materiały do niej przygotowali Józef Musioł i Henryk Pytlik – współzałożyciele i liderzy tego Towarzystwa, konkretnie – prezes i wiceprezes. Publikacja jest pięknym prezentem dla członków i sympatyków tej organizacji na Jej 20-lecie działalności. Ale znacznie większym i bardzo wartościowym upominkiem jest dla wszystkich Polaków interesujących się edukacją regionalną, obywatelską służbą dla małych ojczyzn i patriotyzmem pojmowanym całkowicie współcześnie. Może stać się wielką pomocą w pracy – licznych u nas w kraju – regionalnych stowarzyszeń społeczno-kulturalnych.
Autorzy przedstawiają, w sposób najbardziej skondensowany, notki biograficzne i najważniejsze dokonania Laureatów Dorocznej Nagrody przyznawanej przez TPŚ od 1995 roku.
Przez wydaną właśnie książkę – jak pisze we wstępie prezes J. Musioł – „…Towarzystwo pragnie ukazać Śląsk poprzez Ślązaków, których dorobek… w wielu przypadkach stanowi wkład w dorobek współczesnego świata. Chcemy też, aby publikacja stanowiła swoistą wizytówkę Ziemi Śląskiej…” Na ile to się autorom udało, oceni indywidualnie każdy czytelnik. Ja nie mam potrzeby wstrzymywania się tutaj ze swoim wielkim zadowoleniem z owej publikacji. A ponieważ ciekawe książki tworzą zazwyczaj nieprzeciętni ludzie, to warto się bliżej przyjrzeć nie tylko autorom, ale i wspomnianemu Towarzystwu. Tym bardziej, że kilku obecnych liderów TPŚ ma korzenie raciborskie, i jeszcze trzeba dodać harcerskie, bo cała czwórka dała się poznać w latach 60. i 70. ubiegłego wieku jako aktywni instruktorzy harcerscy.
Lubomik (albo lubomianin) z urodzenia, Henryk Pytlik zanim awansował na etatowego pracownika Głównej Kwatery Harcerstwa, zanim został dziennikarzem i redaktorem pism młodzieżowych i turystycznych, był przez wiele lat nauczycielem w Markowicach. Ten świetny polonista obdarzony nie tylko wysokim poczuciem humoru, ale i talentem literackim, przeżywa swoją drugą młodość, korzystając z zasłużonej emerytury. Jest członkiem kolegium redakcyjnego biuletynów informacyjnych TPŚ, osobiście wykonuje korektę tekstów. Opracował i wydał drukiem zbiór opowiadań zmarłego tragicznie w 1997 roku lubomianina Arkadiusza Segeta pt. „Magda z Magdeburga”. Resztki wolnego czasu poświęca na zbieranie materiałów i opracowywanie historii ZHP.
Kazimierz Kostecki – z wykształcenia politolog – raciborzanin z urodzenia, był w latach 1965-70 komendantem raciborskiego hufca ZHP. Aktualnie jest pracownikiem Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w TPŚ pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Józef Trzionka urodzony w Raciborzu, były nauczyciel, instruktor harcerski, dziennikarz (m.in. redaktor naczelny „Młodego Technika”) jest obecnie przedsiębiorcą w Warszawie. Od wielu lat jest członkiem i pełni odpowiedzialne funkcje także we władzach Towarzystwa Przyjaciół Śląska.
Andrzej Konopnicki – obecnie pułkownik WP w stanie spoczynku, zanim ukończył studia wojskowe, działał w raciborskim hufcu ZHP. Teraz jako emeryt kontynuuje dawną harcerską służbę we wspomnianym towarzystwie społeczno-kulturalnym.
Bo harcerskie pasje nie mijają z upływem lat.
Jan Kluska
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany