Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia21 czerwca 201113:25

Żydzi raciborscy bez tajemnic

Żydzi raciborscy bez tajemnic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Raptem 4 miesiące miała grupa uczniów Mechanika i II LO na poznanie historii raciborskich Żydów a jednocześnie przygotowanie publikacji na ich temat. Promocja wydawnictwa odbyła się w sobotę w MDK-u. Projektowi patronował TMZR oraz UE w ramach Programu Młodzież w działaniu.

Dzieje raciborskich Żydów to wdzięczny, ale i trudny temat. Ten obszar badań nie doczekał się jak dotychczas obszernej literatury. Był pomijany w czasach PRL-u tak samo jak niemiecka historia Raciborza. Po upadku minionego systemu pojawiło się tylko kilka przyczynków do dalszych prac.

Tymczasem bez rzetelnego opisania dorobku raciborskich Żydów trudno mówić o pełnym obrazie dziejów miasta. Wśród nich byli bowiem rajcy, przemysłowcy i kupcy, artyści i politycy, pisarze i kompozytorzy a także wolnomularze. Poważnym wstępem do zapełnienia tej luki jest projekt, który pod auspicjami Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, przy wsparciu Unii Europejskiej (program Młodzież w działaniu), pod kierunkiem dr Renaty Sput i dr Piotra Sputa realizowała młodzież z Mechanika i II LO w składzie: Marcin Lewicki (koordynator przedsięwzięcia), Michał Lewicki, Adam Dylus, Sebastian Fitzon, Mateusz Małecki, Jakub Pytko i Marek Wyrostek.

Projekt ruszył w grudniu. Cel - kwerenda archiwów, bibliotek i prywatnych kolekcji celem zebrania jak największego zasobu informacji o raciborskich Żydach, od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej. Uczestnicy programu odwiedzili placówki we Wrocławiu. Korzystali z pomocy prof. Jerzego Maronia z Uniwersytetu Wrocławskiego, ale Pawła Newerli, znanego raciborskiego historyka. Sięgnęli do bogatych zbiorów filokartystycznych Alfreda Otlika oraz Henryka Sowika. Jednocześnie swóch dorobek prezentowali podczas wykładów w szkołach i siedzibie TMZR. W końcu zebrali całość i przygotowali do druku w polsko-niemieckiej publikacji zwartej. Na język niemiecki treść przełożyła dr Renata Sput. Integralną częścią książki jest suplement zawierający biogramy najbadziej znanych raciborskich Żydów.

Promocja książki odbyła się w sobotę w Młodzieżowym Domu Kultury.

Warto zauważyć, że nie była to pierwsza akcja młodych historyków: w roku szkolnym 2009/2010 chłopcy wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. „Pamięć o Katyniu”. Małecki, Lewicki, Pytko i Wyrostek zostali laureatami nagrody głównej tego konkursu. Efektem ich pracy jest m. in. strona internetowa www.katyn1940.cba.pl. Natomiast w XIV Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Piętno II wojny – los i pamięć” chłopcy otrzymali wyróżnienie II stopnia. W 2008 roku Jakub pytko brał również udział w konkursie „Historia i kultura żydów polskich” organizowanym przez Fundację „Szalom”.

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.