Otto von Habsburg - syn cesarza
Raz w roku się spotykaliśmy. On był dla mnie wzorem polityka – tak wspomina Wilibald Fabian zmarłego w tym roku Ottona von Habsburga. Habsburgowie od pokoleń kształtowali historię Europy, a Otto von Habsburg, syn ostatniego cesarza, kontynuował to dzieło w jednoczącej się Europie. Będziesz mógł o nim posłuchać.
W Wiedniu, 16 lipca, odbyła się uroczysta msza żałobna w katedrze św. Szczepana za duszę Ottona von Habsburga. Na uroczystościach pogrzebowych przedstawicielami z Polski byli dwaj członkowie Unii Paneuropejskiej „Silesia” z Raciborza. W uroczystości pogrzebowej uczestniczył m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także członkowie rodzin królewskich z Luksemburga, Liechtensteinu, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W tej dostojnej uroczystości wśród 1000 gości zgromadzonych w katedrze nieprzypadkowo znalazł się Wilibald Fabian.
Wilibald Fabian znany jest z działań na rzecz mniejszości niemieckiej oraz pełnionego mandatu Posła RP na Sejm pierwszej kadencji. Natomiast nie jest powszechnie znana jego działalność w organizacjach ponadnarodowych służących pokojowemu współdziałaniu wszystkich obywateli Europy. Międzynarodową organizacją społeczną jednoczącą Europejczyków jest Paneuropa Internacjonale. Jej idee są realizowane przez organizacje narodowe we wszystkich krajach Europy. Paneuropa jest najstarszym europejskim ruchem zjednoczeniowym opartym na wartościach chrześcijańskich.
Działając w tym duchu raciborzanin Wilibald Fabian miał wielokrotnie możliwość spotykania się z Ottonem von Habsburgiem, prezydentem międzynarodówki paneuropejskiej.
Decyzją zarządu Unii Paneuropejskiej Silesia, w najbliższą środę 28 września zostanie zorganizowane ogólnodostępne spotkanie pt. Otto von Habsburg – wspomnienia. Europa Habsburgów. Dzięki uprzejmości TMZR spotkanie zostanie zorganizowane w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Długiej 9 w Raciborzu o godzinie 18:00.
Wspomnienie o Ottonie von Habsburgu wygłosi Wilibald Fabian, natomiast zarys historii dynastii Habsburgów zakreśli historyk Alfred Nowak.
Twórcą hegemonii dynastii Habsburgów był syn Fryderyka, cesarz Maksymilian I (1459-1519). Wcielił on w życie sławną dewizę: - Niech inni prowadzą wojny, ty, szczęśliwa Austrio, zaślubiaj. Tym sposobem Europa stopniowo i bezkrwawo przechodziła pod wpływy Habsburgów. Tak było kiedyś.
Jak Habsburgowie działają obecnie? Jaki wpływ miał Otto von Habsburg na jednoczącą się po wojnie Europę?
Unia Paneuropejska Silesia zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład pt. Otto von Habsburg – wspomnienia. Europa Habsburgów
Miejsce: ul. Długa 9, 28 września, godz. 18:00.
Paneuropa
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany