Zapomniane wydarzenia
Był rok 1988, gorący miesiąc sierpień. Jako działacz podziemia niepodległościowego udałem się na spotkanie z bliskimi mi osobami, które miały podobne do moich poglądy polityczne. Zapadła decyzja o podjęciu działań w celu poderwania społeczeństwa do walki o przywrócenie Solidarności.
Rocznicowe wspomnienia działacza „Solidarności” Jana Golca z Raciborza
Wielkie zdziwienie i rozgoryczenie budzi we mnie świadomość faktu, że włodarze Raciborza nie zdobyli się na zorganizowanie spotkania lub innej uroczystości z okazji 20. rocznicy tamtych wydarzeń. A przecież mamy tu w Raciborzu jeszcze żyjących ich świadków. Warto, nawet koniecznym jest wymienić nazwiska tych odważnych, prawych ludzi. Byli to górnicy z wielu śląskich kopalń: Edward Janek – „Manifest Lipcowy”, ul. Zawadzkiego 2/2, Bolesław Olewiński – „Manifest Lipcowy”, ul. Różana 3/2, Andrzej Kornak – „Manifest Lipcowy”, ul. Pokoju 5/29, Teofil Limanowski – „Borynia", ul. Żorska 44/10, Józef Niemiec – „1 Maja" ul. Rapackiego 19/1, Janusz Małek – „Marcel", brak adresu, Adam Mopanek – „1 Maja", ul. Pomnikowa, Antoni Derkacz „Manifest Lipcowy", brak adresu, Stanisław Trzeciak – „Manifest Lipcowy", brak adresu, Jan Golec – z kopalni „Manifest Lipcowy”, ul. Pokoju 1/1.
Wymienieni wyżej działacze wydawali pisma i ulotki do mieszkańców miasta Raciborza, celem przygotowania i poderwania tych ostatnich do wznowienia walki o godności człowieka. Były Msze za Ojczyznę w kościele Matki Bożej, były też ulotki rozdawane przed zakładami pracy. Budzi zdziwienie, że ówcześni działacze Raciborskiej Solidarności nie podjęli współpracy z grupą inicjatywną działającą w kopalniach, celem przygotowania strajków. Trzeba także wspomnieć o wykładowcach szkół w Raciborzu, którzy czynnie włączyli się do wspomnianych działań. Byli to: Roma Łobos, Joanna Kern - nauczycielki z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Do wspomnianych działań włączył się też pan Ryszard Dyja oraz panie Genowefa Arciemowicz oraz Marcia Herman, nauczycielka z Liceum Pielęgniarstwa. Ci nauczyciele zdobyli się na odwagę wspierania i współdziałania z górnikami.
Jeszcze raz wyrażę swój żal spowodowany faktem, że rządzący obecnie naszym miastem zapomnieli o tychże ludziach, którzy tworzyli jedne z najbardziej znaczących kart historii tego miasta. Dzięki ich działaniom i postawie doszło do zmian ustrojowych w kraju, swą cywilną odwagą i determinacją dopomogli oni i przyczynili się do upadku ustroju zniewolenia i upodlenia człowieka. Mam nieodparte wrażenie, że ludzie obecnej władzy zapomnieli komu w dużej mierze zawdzięczają swoje ciepłe posadki. O działaczach z Raciborza nie zapomniała "Pamięć Jastrzębska", dzięki im za to.
Z poważaniem, Jan Golec, Racibórz
materiał nadesłał Piotr Sput
Jan Golec, ur. 9 V 1948 w Stefanowie k. Jarocina. Absolwent Zasadniczej Szkoły Metalowej w Jarocinie (1965). 1965-1977 pracownik Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek, 1977-1988 KWK Manifest Lipcowy (od 1990 Zofiówka). 28 VIII – 3 IX 1980 uczestnik strajku w kopalni, od IX 1980 w „S”, od X 1980 przewodniczący Komisji Oddziałowej GRP 4. 13-15 XII 1981 uczestnik strajku w kopalni. 13 XII 1981 – 1988 zaangażowany w pomoc internowanym i ich rodzinom. 9 V 1988 współuczestnik nieudanej próby zorganizowania strajku, zwolniony dyscyplinarnie z pracy. 1988-1989 bez zatrudnienia. 9 VI 1988 zatrzymany (m.in. z Edwardem Jarkiem, Andrzejem Kornakiem) podczas rozdawania przed kopalnią ulotek powiadamiających o powstaniu Komitetu Założycielskiego „S”, 22 VI 1988 skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń na karę grzywny. 15 VIII – 3 IX 1988 współorganizator strajku, członek Komitetu Strajkowego, nast. współorganizator Tymczasowego Komitetu Założycielskiego „S” w KWK Manifest Lipcowy. 17 X 1988 podczas akcji ulotkowej przed Raciborską Fabryką Kotłów zatrzymany przez SB, skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń w Raciborzu na karę grzywny. 11–16 XI 1988 uczestnik głodówki w katedrze w Katowicach. 1988-1991 członek KPN, współorganizator struktury KPN w Raciborzu. W 1988 drukarz (we własnym mieszkaniu) pisma „Słowem Prawdą i Solidarnością” (we współpr. z Danutą Skorenko, Teresą Brodzką, Andrzejem Kornakiem, Januszem Małkiem, Edwardem Jarkiem, Bolesławem Olewińskim i in.). W 1989 przywrócony do pracy w KWK Manifest Lipcowy. 1990-1992 pracownik zakładów mięsnych Despol w Raciborzu, 1992–1995 Zakładu Usług i Higieny Komunalnej tamże. 1990–1994 radny Rady Miasta Raciborza z listy KPN. Członek Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od 1995 na rencie. Beno Benczew, http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Jan_Golec
Foto www.pamiec.jasnet.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany