Fakty i legendy o św. Janie Nepomucenie
Przed czym ma chronić mieszkańców św. Jan Nepomucen? Dlaczego jego głowa jest przechylona w prawo? Dzisiejszy wykład (Kult Św. Jana Nepomucena na trójkulturowym polsko-niemiecko-czeskim pograniczu ziemi raciborskiej) wygłoszony przez Ewę Koczwara i Ewę Kuźnik w G3, wyjaśnił te i inne zagadki.
To już drugie spotkanie, które odbyło się w ramach nowego projektu pt. Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin. Tym razem ciekawscy mogli dowiedzieć się nieco więcej o historii św. Jana Nepomucena - prezbitera, spowiednika i męczennika.
Spotkanie poprowadziły nauczycielki Gimnazjum nr 3: Ewa Koczwara i Ewa Kuźnik, które przy pomocy projektora multimedialnego, opowiadały o życiu, śmierci i legendach krążących wokół tego czeskiego świętego.
Jan Nepomucen urodził się w 1350 roku w Pomuku (obecnie Nepomuk), zmarł w 20 marca 1393 roku w Pradze. Jako trzydziestoletni mężczyzna przyjął święcenia kapłańskie oraz został notariuszem arcybiskupa w Pradze. Studiował również prawo, otrzymując stopień naukowy doktora. Nie wiadomo dokładnie, co było przyczyną męczeńskiej śmierci duchownego. Wokół tego tematu powstały dwie legendy. Pierwsza głosi, że wyniku kłótni króla Czech, Wacława IV z arcybiskupem (krytykował on czeskiego władcę), św. Jan Nepomucen został aresztowany, torturowany i wyrzucony z mostu do rzeki Wełtawy.
Według drugiej wersji, najbardziej rozpowszechnianej przez jezuitów, Jan Nepomucen zginął w obronie tajemnicy spowiedzi. Miał on być bowiem spowiednikiem królowej Zofii Bawarskiej, żony Wacława IV. Zazdrosny mąż podejrzewał ją o zdradę, a do potwierdzenia domysłów, potrzebował słów Nepomucena. Ten odmówił królowi, za co spotkała go wspomniana wyżej kara.
Ciało duchownego znaleziono po kilkudziesięciu dniach. 19 marca 1729 roku, papież Benedykt XIII kanonizował Jana Nepomucena na świętego. Jest on patronem dobrej spowiedzi, spowiedników, Pragi i mostów. Pomniki Nepomucena można także spotkać obok rzek (zwłaszcza na Śląsku), gdyż według wierzeń mieszkańców, jego postać chroni przed powodzią.
BaFu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany